هدف تعیین کنیم(1)

فهرست:

هدف تعیین کنیم(1)

هدف تعیین کنیم(2)

در این متن قصد داریم در تعیین هدف به شما کمک نماییم. در ابتدا حوزه و یا قسمتی از زندگی و یا کسب و کار خود را که تمایل دارید برای آن هدف مشخص نمایید را انتخاب نمایید. سپس با ما همراه باشید و به سوالات مطرح شده با دقت و با وجدان خود پاسخ دهید.

توانایی های من با هدفم تناسب دارد؟

در ابتدای راه و قبل از تعیین هدف نیاز است خود، توانایی ها و ظرفیت های خود را به خوبی بشناسید. منظور از این شناخت، تعیین حد نهایی توان شما است. شناخت توانایی ها و ظرفیت ها موجب می گردد تا شما بتوانید هدفی را مشخص نمایید که متناسب با توان شماست. البته می توانید تلاش خود را افزایش دهید و متناسب با آن هدف های بزرگتری را انتخاب نمایید.

به عنوان مثال فرض کنید دانش آموز متوسطی هستید و سال آینده باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایید. امتیاز آزمون بین 0 تا 100 می باشد و قبولی در آزمون نیاز به امتیازی بالاتر از 60 دارد. تعیین هدفی مانند امتیاز 90 متناسب با توانایی های شما است؟ در برخورد با این هدف دو راهکار را می توان انتخاب نمود. 1- متناسب کردن آن با توانایی های خود 2- افزایش تلاش.

اما راهکار دوم این خطر را دربردارد که ممکن است، افزایش تلاش در بین راه موجب خستکی و ناامیدی شما گردد. این خستگی و ناامیدی نیز در نهایت ممکن است موجب دست نیافتن به هدف مشخص شده گردد.

به عنوان مثالی دیگر فرض کنید شما مدیر مجموعه تولید کوچکی هستید که کفش تولید می کند. هدف خود را افزایش فروش در بازار کشورهای ایران، افغانستان، عراق، آذربایجان قرار می دهید. آیا مجموعه شما ظرفیت تولید چنین حجمی از محصولات را دارا است؟ آیا دیگر بخش های مجموعه شما مانند بخش تبلیغات و حمل و نقل نیز ظرفیت های لازم را دارا هستند؟

در این مثال نیز می توان همان دو راهکار بیان شده را استفاده نمود (متناسب کردن هدف با توانایی و افزایش تلاش). اما ما راهکار اول را انتخاب می کنیم چون راهکار دوم برای مجموعه هزینه های زیادی به همراه دارد. بنابراین هدف خود را افزایش فروش در بازار شهر محل تولید قرار می دهیم.

قرار است دقیقا به چه چیز دست یابیم؟

در واقع هدفی که انتخاب می کنیم باید مشخص و روشن باشد. قرار است به چه چیز دست یابیم؟ قرار است چگونه با آن دست یابیم؟ منابع موردنیاز برای رسیدن به هدف چیست؟ در واقع باید سوال های مشابه طرح کرد و به آنها پاسخ داد تا تمام ابعاد تاریک هدف برای شما روشن گردد. در واقع هر اندازه هدف شما عینی تر و روشن تر باشد امکان دست یابی به آن نیز افزایش می یابد. بسیاری از متخصصان و مشاوران پیشنهاد می کنند که هدف خود را با تمام جزییات بیان نمایید و حتی آنرا مکتوب نمایید.

به مثال آزمون ورودی دانشگاه باز می گردیم. هدف خود را قبولی در آزمون قرار می دهیم. آیا این هدف دقیق و روشن است؟ قبولی در آزمون می تواند با امتیاز 60 باشد. همچنین می تواند با امتیاز 100 باشد. بنابراین ما هدف خود را اینگونه روشن می کنیم: قبولی در آزمون با امتیاز 80.

در مثال مجموعه تولید کفش نیز آیا هدف تعیین شده (افزایش فروش در شهر محل تولید) واضح است؟ آیا منابع مورد نیاز را تعیین می کند؟ آیا به ما راهکاری ارائه می دهد؟ شاید تنها چیزی که بتوان از این هدف به دست آورد این موضوع است که باید میزان تولید را افزایش داد اما به چه میزان؟ برای افزایش تولید به چه تعداد نیروی جدید نیاز داریم؟ آیا سیستم حمل و نقل و تبلیغات موجود پاسخگوی این افزایش فروش می باشد؟

به بسیاری از این سوالات به علت دقیق نبودن هدف تعیین شده نمی توان به صورت دقیق پاسخ داد. پس ما هدف خود را اینگونه تغییر می دهیم. دو برابر کردن میزان فروش در شهر محل تولید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *