هدف تعیین کنیم(2)

فهرست:

هدف تعیین کنیم(1)

هدف تعیین کنیم(2)

آیا هدف من قابل سنجش و اندازه گیری است؟

در واقع ما باید سعی نماییم از اهداف کیفی دوری نماییم و به اهداف کمی و قابل اندازه گیری نزدیک شویم. اهدافی که بتوان دست سافتن و یا نیافتن به آنها را کاملا مشخص کرد. اهداف ما نباید کیفی باشند. در واقع منظور از اهداف کیفی، اهدافی هستند که ما در نهایت موفقیت در آنها با نسبت و یا درصد مشخص می کنیم.

در مثال مربوط به آزمون دانشگاه جواب این سوال کاملا مشخص است. اگر ما بتوانیم در آزمون ورودی با امتیاز 80 قبول شویم به هدف خود دست یافته ایم.

اما اگر امتیاز ما کمتر از 80 مثلا 75 باشد چطور؟ شاید در آزمون وردی قبول شویم اما به منظور خود دست نیافته ایم زیرا هدف ما امتیاز 80 بوده است و این نشان دهنده این موضوع است که ما در مسیر خود اشتباه کرده ایم. اگر این هدف گزاری مربوط به فعالیتی بود که باید دوباره تکرار گردد این امتیاز 75 می تواند موجب اصلاح مسیر، فعالیت ها و منابع موردنیاز گردد.

در مثال تولید کننده کفش نیز هدف تعیین شده یعنی دو برابر کردن میزان فروش قابل اندازه گیری است و شما می توانید این میزان را با ثبت داده های فروش به آورید و مقایسه نمایید.

آیا هدف من محدوده ی زمانی دارد؟

تا چه زمانی باید به فعالیت های خود برای رسیدن به هدف تان باید ادامه دهید؟ شش ماه، یکسال، دو سال، ده سال؟

محدودیت زمان و عمر انسان موجب می گردد کارهایی که انسان در طول حیات خود انجام دهد دارای اولویت و محدودیت زمانی گردند. این محدودیت باید درباره اهداف نیز اجرا گردد. زیرا در صورت عدم وجود محدودیت زمانی ممکن است شما تمام عمر خود را صرف رسیدن به هدف موردنظر کنید.

محدودیت زمانی موجب می گردد تا نقاط بازرسی جزئی تر شکل بگیرند. در این نقاط بازرسی شما میزان پیشرف خود را اندازه گیری می نمایید و در صورت نیاز به اصلاح فعالیت های خود می پردازید.

همچنین محدودیت زمانی موجب ایجاد برنامه ریزی کلی و جزئی برای منابع و فعالیت ها می گردد. در واقع مشخص می کند که شما چگونه باید منابع و فعالیت های خود را مدیریت نمایید.

در مثال آزمون ورودی دانشگاه، محدودیت زمانی (زمان آزمون) توسط دانشگاه ایجاد گردیده است. این زمان آزمون موجب شکل گیری برنامه مطالعاتی شما می گردد. همچنین موجب ایجاد نقاط بازرسی در طول مسیر می گردد.

اما در مثال دو برابر میزان فروش چطور؟ ما قصد داریم در چه بازه زمانی این میزان فروش را دو برابر کنیم؟ دو ماه، شش ماه، یک سال؟ دو بازه ی زمانی شش ماه و یک سال را در نظر بگیرید. به منابع و فعالیت هایی که در هر یک از این بازه های زمانی نیاز است، فکر کنید. آیا تفاوت دارند؟

به احتمال زیاد جواب شما مثبت است؟ دو برابر کردن میزان فروش در شش ماه و یک سال به منابع و فعالیت های متفاوتی نیاز دارند. ما هدف خود را اینگونه محدود می کنیم. دو برابر کردن میزان فروش در شهر محل تولید در یک سال آینده.

بنابراین سعی نمایید برای هدف و تمام فعالیت های خود محدوده زمانی تعیین نمایید.

هدف یا اهداف؟

در زندگی باید هدف تعیین کرد یا اهداف؟ آیا می توان چندین هدف داشت و همه ی آنها را پیگیری کرد؟

معمولا پیگیری چند فعالیت به صورت برای انسان ها کار مشکلی است. البته این موضوع به توانایی های انسان نیز بستگی دارد. معمولا در زندگی وجود چندین هدف به طور همزمان امری عادی است و برای بسیاری از افراد رخ می دهد. در چنین موقعیتی شاید اولویت بندی راه حل مناسبی برای خارج شدن از این سردرگمی باشد. با اولویت بندی اهداف در زندگی می توان مهم ترین آنها را انتخاب کرد و برای رسیدن به آن تلاش کرد.

معمولا با اولویت ترین هدف بر اهداف دیگر نیز تاثیر دارد و موجب دسترسی به آنها می گردد. به عنوان مثال ازدواج و ارتقای شغلی را در نظر بگیرید. انتخاب ارتقای شغلی به عنوان هدف و دست یابی به آن می تواند راه رسیدن به ازدواج را نیز هموارتر نماید.

به این ضرب المثل روسی توجه نمایید:

اگر شما به دنبال دو خرگوش باشید، هیچ یک را نمی توانید شکار کنید.

بنابراین سعی نمایید فهرستی از اهداف خود تهیه نمایید. در گام بعدی آنها را اولویت بندی نمایید. سپس با اولویت ترین هدف را انتخاب نمایید. در ادامه برای رسیدن به آن برنامه ریزی نمایید. البته توجه کنید که اهداف موجود در فهرست شما دارای موارد بیان شده باشند.

به عنوان یک توصیه و سخن پایانی، هدف خود را با دوستان و خانواده خود در میان بگذارید. زیرا این کار موجب می گردد آنها نیز به شما کمک نمایند. همچنین پیگیری آنها می تواند موجب انگیزیش و تلاش بیشتر شما گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *