چرا برخی از کسب و کار ها موفق اند ( اما بیشتر آنها شکست می خورند)

طبق تحقیقاتی که انجام شده دلایل مشترکی وجود دارد که باعث شکست و موفقیت کسب و کارها میشود.

چرا شرکت ها شکست می خورند؟

طبق مقاله ای در FastCompany ، از سرمایه گذاری هایی که در کسب و کارها انجام می شود 75درصد آن هاشکست می خورند.

در یک تحقیق دیگر توسط Statistic Brain ، نرخ شکست شرکت های آمریکایی بعد از 5 سال تاسیس 50 درصد و بعد از 10 سال 70 درصد است. در این تحقیق لیستی از دلایل اشتباهات مدیریتی ارائه شده است که موجب شکست کسب و کارها می شود.

 • متمرکز نبودن
 • کمبود انگیزه ، عدم تعهد و شور واشتیاق
 • غرور بیش از حد که موجب عدم دریافت انتقادات و پیشنهادات می شود
 • فاقد مربیگری خوب
 • عدم تعریف کلیات و مرزها
 • تزریق پول هنگفت در ابتدای کار

در یک تحقیق دیگر (CB Insights) بیست دلیل عمده که موجب شکست 101 کسب و کار شده مورد بررسی قرار گرفته که در اینجا به طور خلاصه به 9 تای آن اشاره می شود.

 1. نبود بازار کار
 2. کمبود منابع مالی
 3. نبود افراد متخصص
 4. شکست توسط رقیبان
 5. مسائل مربوط به قیمت/هزینه
 6. عدم کیفیت محصولات
 7. نبود مدل تجاری مناسب
 8. تبلیغات ضعیف
 9. عدم توجه به مشتریان

توجه کنید عمده این موارد مربوط به مسائل تجارت و تیم (team) است . همه این ها برمیگردد به توانی های  مدیریت برای ایجاد یک تیم قوی ،تعریف مدل تجاری مناسب ، به کار گیری ایده ها وایجاد نظم در تجارت .

 

چرا کسب و کار ها موفق می شوند؟

جامع ترین تحقیقی که به این سوال می تواند پاسخ دهد در The Ecommerce Genome یافت می شود که بر روی650 کسب وکار اینترنتی انجام شده است که 14 شاخص موفقیت این کسب و کارها شناسایی شده اما به طور خلاصه فقط به 9 مورد اشاره شده است.

 1. موسسان تعهد و انگیزه دارند
 2. متعهد به داشتن مسیر از قبل تعیین شده
 3. نظم
 4. صبر و بردباری در مواقعی که برنامه زمانبندی و واقعیت بر هم منطبق نباشند
 5. توسعه حق نظارت روابط
 6. تمایل به مشاهده ، توجه و آموختن
 7. مدیریت با دانش عمومی و دامنه خاص کسب و کار
 8. ذخیره منابع مالی برای نقاط عطف کلیدی
 9. تعادل در دانش فنی کسب و کار با تخصص لازم در توسعه محصول

 

آیا دلایلی که باعث موفقیت شما می شوند در مقابل دلایل شکست هستند؟

شاخص هایی وجود دارند که اگر شما آن ها را داشته باشید موفق می شوید اما موفقیت را گارانتی نمیکنند. اگر شما مشکلاتی را که موجب شکست می شوند را یافته و رفع کنید شانس بیشتری برای موفقیت دارید. در اینجا مقایسه ای بین عوامل شکست و موفقیت انجام شده است.

اگر شما به عوامل شکست نگاه کنید متوجه می شوید که مقید بودن به برنامه یک نکته کلیدی است. این نشان می دهد که یک برنامه ریزی جامع یکی از ضروریات است اما به این معنا نیست که در مسیرتان انعطاف نداشته باشید بلکه باید در مسیر درست قرار بگیرید. مسیر را باید به سمتی هدایت کنید که موجب رسیدن به اهدافتان شود ضمن اینکه منابع در دسترس را در نظر دارید.

انگیزه یکی دیگر از این عوامل است.هر کارآفرین ، مشاور ،سرمایه گذارو آنالیزوری درمورد انگیزه صحبت می کند. افرادی موفق اند که باور به انجام آن کار را دارند و این باور با انگیزه ای که به آن دارند بوجود می آید. کار آفرینان موفق احساس می کنند که در حوزه ی کاری خود می توانند تاثیر گذار باشند، اگر این باور را در خود نداشته باشند نمی توانند موانع را پشت سر گذاشته و رها می کنند.

کار آفرینان موفق باهم رقابت دارند. آن ها برای برد بازی میکنند و از باخت متنفر اند.هرکسی علایق و اخلاقیات خاصی دارد اما به ندرت فردی پیدا می شود که در کار خود رقابت نداشته باشد.

از مشاوران مشورت بگیرید. مشاوران نقش اساسی برای موفقیت را ایفا می کنند ، این به آن معنا نیست که تمام مشورت های آنها را یادداشت کرده و اجرا کنید ، خودتان با استفاده از مشورت های آنان تصمیم گیری کنید . آقای دکتر ایروین جاکوب یک مهندس و استاد دانشگاه MITو همچنین موسس Qualcomm است. او با اینکه تجربیاتی در زمینه مدیریت دارد اما از یک تیم مدیریتی برای تصمیم گیری بهره میگیرد.

در آخر ، سعی کنید یک دید واقع گرایانه نسبت به مسائل داشته باشید. حداقل برای چند ماه آینده خود برنامه ریزی داشته باشید، همچنین منابع مالی کافی برای رسیدن به آن برنامه ها به حدی باشد که نه تنها روی پای خود بایستید بلکه موفق شوید.

منبع: ETREPRENEUR

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *