بازاریابی چیست؟

بازاریابی فعالیت های یک مجموعه برای خرید و فروش محصولات و یا خدمات است. این فعالیت ها شامل تبلیغات، فروش و تحویل محصولات و خدمات به مشتریان می گردد. هدف نهایی بازاریابی ایجاد هماهنگی بین محصولات و خدمات یک مجموعه با مشتریان آن است.

در بازاریابی چهار پی (four P) وجود دارد  که عبارتند از: محصول، قمیت، مکان و فعالیت های پیشبردی.

محصول به مورد یا مواردی اشاره دارد که یک مجموعه سعی در فروش آنها دارد. سوالاتی که مربوط به محصول می گردد عبارتند از: سعی در فروش چه محصولی داریم؟ مزیت رقابتی محصول ما چیست؟ آیا محصول را می توان در کنار محصول دیگری فروخت؟ آیا محصول جایگزینی برای محصول در بازار وجود دارد؟

قیمت اشاره به سیاست قیمت گذاری محصول و یا خدمات دارد. در قیمت گذاری باید به ارزش هر واحد محصول یا خدمات، قیمت بازار و هزینه های توزیع توجه داشت.

مکان به نحوه توزیع محصول اشاره دارد. نکته اصلی در بخش توزیع توجه به محل فروش محصول است. محصول در فروشگاه های فیزیکی و یا در فروشگاه های آنلاین فروخته می شود؟ و یا از هر دو کانال در دسترس مشتری قرار می گیرد؟

فعالیت های راهبردی به فعالیت های متمرکز ارتباطی اشاره دارد. فعالیت های راهبردی ممکن است شامل تبلیغات، فروش مستقیم، روابط عمومی، اسپانسر شدن و … گردد.

چرخه عمر محصول شامل معرفی، رشد، بلوغ و افول می گردد. شرایط محصول و رقابت در بازار در هر یک از این مراحل تفاوت های اساسی دارند. بنابراین نیاز است فعالیت های پیشبردی نیز با توجه به این مراحل تغییر یابند.

هدف بازاریابی شامل موارد زیر می گردد:

  • جلب توجه بازار هدف
  • آسان کردن تصمیم خرید برای مشتری
  • آماده کرده مشتری با فعالیت های ساده، مشخص و کم ریسک

بازاریابی آنلاین

با نفوذ اینترنت در جوامع انسانی و زندگی روزمره انسان ها روش های بازاریابی نیز بر مینای اینترنت ایجاد شده اند. این نفوذ، بازاریابی آنلاین را به یک جز ضروری برای بازاریابی تبدیل کرده است. بنابراین استفاده از ابزارهای آنلاین مانند شبکه های اجتماعی و تبلیغات دیجیتالی از طریق وب سایت و نرم افزارهای موبایلی به امری ضروری تبدیل شده است.

در واقع بازاریابی را می توان مجموعه فعالیت های آگاه کردن، علاقه مند کردن و متقاعد کردن افراد به خرید در نظر گرفت.

منابع:

  1. investopedia
  2. thebalance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *