معرفی کتاب: جعبه ابزار بازاریابی

بازاریابی چیست؟ چه نقشی در کسب و کار دارد؟ چگونه می توان از آن به صورت مناسب استفاده نمود؟ 4 اصل (4 پی) بازاریابی چیست؟ آیا ما نیازی به یادگیری اصول آن داریم؟ چرخه عمر محصول چیست؟ این ها تعدادی از سوالاتی است که می توان درباره بازاریابی مطرح نمود. در ادامه و با استفاده از کتاب جعبه ابزار بازایابی به برخی از این سوالات پاسخ می دهیم.

بازاریابی چیست؟

کتاب در قسمت واژه نامه بازاریابی را اینگونه تعریف می کند: ” فرآیند برنامه ریزی و اجرای مفهوم، قیمت گذاری، فعالیت های پیشبردی، توزیع ایده ها، کالاها و خدمات، برای ایجاد مبادلاتی که دستیابی به اهداف فردی و سازمانی را آسان می کند.”

به عبارت ساده تر بازاریابی فعالیت های یک مجموعه برای فروش محصولات و یا خدمات است. این فعالیت ها شامل تبلیغات، فروش و تحویل خدمات و محصولات به مشتری و دریافت بازخورد از آنها است.

4 پی بازاریابی چیست؟

بازاریابی شامل چهار پی می گردد که در کتاب از آن به عنوان آمیخته بازاریابی یاد می گردد:

محصول (Product): به مواردی اشاره دارد که یک مجموعه سعی در فروش آنها دارد.

قیمت (Price): اشاره به سیاست قیمت گذاری محصول و یا خدمات دارد.

مکان (Place): به نحوه توزیع محصول اشاره دارد.

فعالیت های پیشبردی (Promotion): به فعالیت های متمرکز ارتباطی اشاره دارد. این فعالیت ها ممکن است شامل تبلیغات، فروش مستقیم، روابط عمومی، اسپانسر شدن و … گردند.

چرخه عمر محصول چیست؟

یکی از بهترین و کاربردی ترین مفاهیمی که در کتاب معرفی می گردد چرخه عمر محصول است. چرخه عمر محصول شامل معرفی، رشد، بلوغ و افول محصول می گردد. شرایط محصول و رقابت در بازار در هر یک از این مراحل تفاوت های اساسی دارند. بنابراین نیاز است فعالیت های مجموعه نیز با توجه به این مراحل تدوین شوند.

برای آشنایی با مبانی اولیه بازاریابی و یادگیری پیوسته اصول آن می توانید به کتاب جعبه ابزار بازاریابی مراجعه نمایید. مشخصات این کتاب در ادامه معرفی شده اند.

مشخصات کتاب:

عنوان: جعبه ابزار بازاریابی

نویسندگان: پاتریک بارویز، ریچارد لیوک

مترجمان: دکتر کامبیز حیدرزاده، امین اسداللهی

مشخصات نشر: تهران، انتشارات سیته، 1389

مشخصات ظاهری: 288 صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *