مدیریت کسب و کار در رکود

در ادامه متن تاثیر رکود بر کسب و کارهای کوچک، در این متن تصمیم داریم تا با نحوه مدیریت این کسب و کارها در شرایط رکود آشنا شویم.

کسب و کارهای خرد با چالش های فراوانی برای شروع، مدیریت و بقا در طولانی مدت روبرو هستند. این چالش ها در دوران رکود بیشتر نیز می شوند. رکود را اینگونه تعریف می کنند:

رکود یک کاهش بزرگ در میزان محصولات بومی برای یک بازه ی زمانی شش ماه یا بیشتر است.

با توجه به این تعریف، یک رکود حداقل شش ماه تاثیر منفی بر کسب و کارهای خرد خواهد داشت. در ادامه سعی داریم با برخی از نکات برای کاهش این تاثیرات منفی در دوران رکود آشنا شویم.

1- بازار را زیرنظر داشته باشید.

با افزایش تعداد کسب و کارهای در معرض خطر، تعداد محصولات موجود در انبارها افزایش می یابد. نتیجه این فرآیند این است که پول بیشتری در بازار راکد انباشته خواهد شد. بنابراین، در بین محصولات خود کالایی را که کمترین فروش را دارند پیدا نمایید. سپس آنها را با کاهش قیمت به فروش برسانید. برای تولید نیز تنها مواد اولیه مورد نیاز خود را سفارش دهید و از خرید های غیرضروری دوری کنید.

2- بر روی خدمات به مشتریان تمرکز کنید.

کاهش نیروی کار شاید راه حل مناسبی برای کاهش هزینه ها باشد اما در حقیقت راه حل بهینه ای نیست. برای این مورد دو دلیل وجود دارد: اول اینکه کاهش تعداد نیرو ها اعتماد در افراد باقی مانده را نیز کاهش می دهد و دوم اینکه با بهبود شرایط کار مجبور هستید دوباره از صفر شروع نمایید و نیروهای جدید آموزش دهید. خدمات به مشتریان تنها عاملی است که موجب زنده ماندن شما در دنیای تجارت می گردد. بنابراین سعی نمایید تمام تلاش خود را انجام دهید تا بتوانید به بقای خود ادامه دهید.

3- درآمد، سود و ضرر خود را به صورت مرتب بررسی نماید.

این کار موجب می گردد تا بهتر بتوانید سرمایه ها و بدهی های خود را مدیریت نمایید. سعی نمایید به پرداخت مخارج جاری مانند هزینه های محل کار و رفت و آمد توجه داشته باشید.

4- بهره وری را در پرسنل خود افزایش دهید.

سعی نمایید با دادن پاداش و درصدی از فروش به پرسنل خود، در آنها انگیزه ایجاد نمایید. ایجاد انگیزه در کارکنان موجب افزایش بهره وری می گردد. توجه داشته باشید که در کسب و کار کوچک شما نیروی کار بزرگترین سرمایه شما است.

منابع:

  1. chron

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *