6 نکته بودجه بندی برای کسب و کارهای کوچک

اگر شما صاحب یک کسب و کار کوچک هستید به این معنی است که بودجه محدودی دارید. زمانی که قصد دارید کسب و کار خود را گسترش دهید و یا بدهی های خود را پرداخت نمایید، تمایل دارید تا از پول خود محافظت نمایید.

بدون بودجه با پشتوانه فکری، پیگیری و مدیریت منابع مالی بسیار سخت است. این شرایط با هزینه های مالی غیرمنتظره سخت تر نیز می شود.

اگر دوست دارید تا هزینه های کسب و کار خود را مدیریت نمایید نیاز است تا برای هزینه های ثابت و متغیر برنامه ریزی نمایید. همچنین نیاز است تا یک بودجه بندی ثابت و استوار ایجاد نمایید. در ادامه نکانی ارائه شده است که به شما در این برنامه ریزی مالی کمک می کند.

ریسک های خود را بشناسید و تعریف نمایید.

هر سرمایه گذاری در کسب و کار درجاتی از ریسک را به همراه دارد و تمام ریسک ها تاثیرات مالی بر روی کسب و کار شما دارند. بنابراین نیاز است تا شما ریسک های کوتاه و بلند مدت خود را درنظر بگیرد و برای آنها برنامه ریزی نمایید.

این ها نمونه سوالاتی هستند که می توانند برخی از ریسک های مرتبط با کسب و کار را مشخص نمایند: چگونه یک تغییر کوچک بر دستمزد و یا بیمه، بر کسب و کار شما تاثیر می گذارد؟ آیا کسب و کار شما در منطقه ای قرار دارد که در معرض بلایای طبیعی قرار دارد؟ آیا کسب و کار شما شدیدا به کارگران فصلی وابسته است؟

درک کردن تاثیر ریسک ها بر کسب و کارهای کوچک بسیار اهمیت دارد. بنابراین سعی نمایید یک تصویر کلی از خطرات داشته باشید و با برنامه ریزی درست تهدیدات را به فرصت تبدیل نمایید.

هزینه های خود را برآورد نمایید.

اگرفعالیت  شما به صورت پرو ژه ای است، شما می دانید که تمام پروژه ها مشابه یکدیگر نیستند. عدم تشابه در پروژه ها به این معنی است که شما در برخی موارد نمی توانید تخمین های درستی از بودجه ایجاد نمایید.

بنابراین سعی نمایید همیشه بیشتر از پیش بینی های خود به پروژه ها بودجه اختصاص دهید تا در صورت بیشتر شدن هزینه ها غافلگیر نشوید.

به چرخه فروش خود اهمیت دهید.

بسیاری از کسب و کارها دارای چرخه های کسادی و رونق در بازار خود هستند. اگر کسب و کار شما دارای دوره ی کسادی است، نیاز است برای هزینه های این دوره برنامه ریزی داشته باشید. همچنین از این دوره می توانید برای برنامه ریزی دوره بعد رونق بازار استفاده نمایید.

برای پرداخت های بزرگ برنامه ریزی کنید.

بسیاری از هزینه های قابل توجه کسب و کار زمانی رخ می دهد که انتظار آنرا ندارید. یکی از تجهیزات شما به تعمیر نیاز دارد و یا ماشین تحویل کالای شما باید جایگزین گردد، مثال هایی از این دست هزینه ها هستند. همچنین برای هزینه های برنامه ریزی شده مانند بازسازی فروشگاه، خرید صندوق و … نیاز به برنامه ریزی و بودجه بندی دقیق وجود دارد.

به یاد داشته باشید که زمان سرمایه است.

یکی از اشتباهاتی که صاحبان مشاغل مرتکب می شوند، نادیده گرفتن زمان در برنامه ریزی هایشان است. زمان سرمایه است و این نکته زمانی که با افرادی که قرارداد ساعتی دارند، کار می کنید نمایان تر می شود.

نادیده گرفتن زمان موجب افزاش هزینه ها می گردد. ینابراین سعی نمایید با زمان مانند پول رفتار کنید. همچنین برای پروژه هایی خود مهلت معین نمایید و این مهلت را بیشتر از انتظار خود قرار دهید. برای مثال اگر فکر می کنید پروژه در روز جمعه پایان می یابد مهلت اتمام را روز دوشنبه تعیین نمایید.

به صورت مداوم بوجه خود را بازبینی نمایید.

بودجه بندی شما ثابت نخواهد بود و در طول عمر کسب و کارتان تغییر خواهد کرد و شما نیاز دارید تا آنرا با میزان رشد و سود خود تغییر دهید. بازبینی ماهیانه و سالیانه بودجه بندی موجب می شود تا از وضعیت مالی کسب و کار خود تصویری واضح و به روز داشته باشید.

همچنین این بازبینی منظم موجب کنترل بهتر منابع مالی شما می گردد زیرا شما تصویر روشنی از میزان دخل و خرج خود به دست می آورید. با داشتن تصویری روشن از وضعیت مالی شما می توانید برای موارد اضطراری و هزینه های گسترش کار برنامه ریزی نمایید.

منابع:

  1. businessnewsdaily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *