4 دلیل شکست کسب و کارهای کوچک

راه اندازی یک کسب و کار برای افراد ضعیف نیست. مدیریت یک کسب و کار ذاتا کار پر خطری است. صاحبان کسب و کار های موفق باید برای کاهش خطرات تلاش نمایند و به طور همزمان محصول و یا خدمتی را به قیمتی که مورد علاقه مشتریان است، به آنها ارائه نمایند. در حالی که مجموعه های موفق بسیاری در صنابع مختلف سوددهی دارند و به رشد خود ادامه می دهند، مجموعه های فراوانی نیز وجود دارند که طبق آمار ظرف 18 ماه اولیه شکست می خورند. بدون ابزارهای مناسب برای دست یافتن به اهداف حیاتی کسب و کار، کسب و کارهای کوچک محکوم به شکست هستند.

برای رهایی از شکست باید بدانیم که چه چیزهایی یک کسب و کار را به سوی شکست هدایت می کند و اینکه چگونه باید با هر مانع و سختی در کار برخورد کرد و بر آنها غلبه کرد. فقدان سرمایه، تیم مدیریتی ناکارآمد، ساختار های معیوب و بازاریابی ناموفق مهم ترین دلایل شکست کسب و کارهای کوچک را تشکیل می دهند.

فقدان سرمایه

یکی از مهمترین دلایل شکست کسب و کار های کوچک فقدان سرمایه و گردش سرمایه نامناسب است. در بسیاری از موارد صاحبان کسب و کار از میزان دقیق پولی که برای عملکرد های روزانه مانند مخارج مواد اولیه، اجاره بها و … آگاهی دارند. اما صاحبان مجموعه های شکست خورده از میزان درآمدی که از فروش محصولات و یا خدمات به دست می آید، آگاهی ندارند. این عدم ناآگاهی موجب کمبود بودجه می گردد و کسب و کارها را به سمت شکست سوق می دهد.

علاوه بر نبود سرمایه و یا گردش سرمایه اشتباه بسیاری از صاحبان مشاغل در قیمت گذاری صحیح محصولات و یا خدمات نیز توانایی لازم را ندارند. در بازارهای بسیار اشباع شده، شرکت ها ممکن است برای جذب مشتری، خدمات و یا محصولات خود را با قیمت پایین تری نسبت به رقبا ارائه نمایند. این روش در کوتاه مدت جوابگو است اما در بلند مدت موجب شکست مجموعه موردنظر و حتی شرکت های رقیب خواهد شد. زمانی که هزینه های تولید، بازاریابی و حمل و نقل بیش از درآمد است، کسب و کارهای کوچک راهی به جز تعطیلی ندارند.

شرکت های کوچک در اول راه با مشکل تامین سرمایه برای ارائه محصول نیز روبرو هستند. سرمایه گذاران و بانک ها در بالای هرم تامین کنندگان مالی قرار دارند، اما این در حالی است که این شرکت های درآمد قابل توجهی برای تضمین بازگشت سرمایه سرمایه گذاران ندارند. بدون سرمایه و تامین مالی مناسب، کسب و کارهای کوچک مجبور هستند درهای خود را ببندند.

برای محافظت از کسب و کارهای کوچک در مقابل شکست، صاحبان آنها باید یک بودجه بندی واقعی از هزینه های مجموعه ایجاد نمایند. همچنین باید سعی نمایند سرمایه لازم برای شروع کار را از طریق راه های مختلف تامین نمایند.

مدیریت نامناسب

دلیل دیگر شکست کسب و کارهای کوچک فقدان یک مدیر یا تیم مدیریتی مناسب است. در خیلی از موارد، در ابتدای راه یک کسب و کار ، تیم مدیریتی تنها شامل یک نفر است. شاید یک فرد توانایی تولید و فروش یک محصول را داشته باشد اما در عین حال توانایی و قدرت لازم برای مدیریت افراد دیگر را نداشته باشد. بدون داشتن یک تیم مدیریتی اختصاصی، یک کسب و کار در معرض خطر عدم مدیریت صحیح قرار می گیرد.

صاحبان مشاغل باهوش، کارهایی را که در آنها مهارت ندارند و یا زمان کافی برای انجام آنرا ندارند بروسپاری می کنند. تیم مدیریتی قوی نخستین نیاز یک مجموعه برای موفقیت در آینده است. فعالیت های فعلی هر مدیر، افرادی که استخدام می کند و محصولات و خدماتی که ارائه می دهند تنها مواردی هستند که مالک یک کسب و کار نیاز دارد درباره آنها بداند.

ساختارهای معیوب و اشتباه

کسب و کارهای کوچک معمولا اهمیت داشتن برنامه تجاری و درآمدی را نادیده می گیرند. توضیح مشخصی از کسب و کار، تعداد افراد موردنیاز، فرصت ها و تهدیدها، نیازهای مالی، فعالیت های بازاریابی و تحلیل رقبا حداقل چیزهایی هستند که چنین برنامه ای باید در نظر داشته باشد. صاحبان مشاغلی که این موارد را نادیده می گیرند معمولا مجموعه خود را با مشکلات جدی مواجه می کنند. همچنین صاحبان مشاغلی که برنامه تجاری خود را به صورت دوره ای بازبینی و با توجه به تغییر شرایط بروز رسانی نمی کنند، با مشکلات فراوانی را در طول زمان روبرو خواهند شد.

صرف نظر از برنامه تجاری، مالک یک کسب و کار باید دید مناسبی از حوزه کاری و رقبای خود داشته باشد. مدل درآمدی و زیرساخت های لازم برای کسب و کار باید قبل از ارائه محصول و یا خدمات به صورت عمومی ایجاد گردند. همچنین درآمد مورد انتظار نیز باید به خوبی پیش بینی گردد. ایجاد و نگه داری یک برنامه تجاری کلید اساسی برای راه اندازی یک مجموعه موفق در بلند مدت است.

بازاریابی ناموفق

صاحبان مشاغل معمولا در فراهم آوردن نیازهای بازاریابی یک مجموعه مانند سرمایه، هدف گذاری ها و پیش بینی گسترش مشتریان با شکست مواجه می شوند. زمانی که مجموعه ها تخمین درستی از میزان هزینه های تبلیغات خود ندارند، تامین سرمایه از دیگر بخش ها برای جبران این کمبود کار سختی است. چون بازاریابی یک جنبه مهم از مجموعه های تجاری در هر مرحله ای از حیات آنها است، بنابراین اطمنیان از تامین بودجه برای بازاریابی فعلی و آینده از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین پیش بینی صحیح از میزان مخاطبان و تبدیل آنها به مشتری نیز اهمیت فراوان دارد. کسب و کارهایی که این جنبه های کار را نادیده می گیرند بیشتر در معرض شکست قرار دارند.

منابع:

  1. investopedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *