4 نکته ساده برای ارتباط بهتر با مشتریان

ارتباط اساس تعامل شماست و می تواند موجب موفقیت و شکست کسب و کارها شود . قادر بودن به برقراری ارتباط موثر با مشتریان موجب افزایش فروش محصولات ،متقاضیان و رشد کسب و کار می شود .

سوال اساسی که مطرح می شود :کسب و کارها چگونه می توانند روابطشان با مشتریان را گسترش دهند؟ نکته از اینجا شروع می شود که مشتریان برای کسب اطلاعات از محصولاتتان با شرکت شما تماس می گیرند این در حالی است که تماس تلفنی ممکن است یکی از روش های قدیمی ارتباط شناخته شود . بنا بر یک تحقیق : “تماس های تلفنی هنوز مهم ترین کانال ارتباطی مشتریان است . رسانه های اجتماعی تنها 3 درصد از کانال ارتباطی در مقابل 68 در صد ارتباط از طریق تلفن را تشکیل می دهند .”

این به این معناست که با این میزان رشد تکنولوژی در دنیای ارتباطات ، هنوز تلفن یکی از پر کابردترین روش های ارتباطی مشتریان با شرکت هاست.  در اینجا 4 نکته برای گسترش ارتباط با مشتریان از طریق تلفن آورده شد است .

 

1 – به برداشت اول توجه کنید

ما همه برداشت اول را در همه ی موارد شنیده ایم ، کسب وکار هم همین طور است . در واقع برداشت اولی که مشتریان از شرکت شما دارند خیلی مهم است چون تصمیم می گیرند که برخورد اول شما با آن ها خوب بوده یا نه .

یکی از آسان ترین راهها برای خراب کردن برخورد اول شما با مشتریان این است که به درستی تلفن را پاسخ ندهید .به طور خاص اگر شما حجم عظیمی از تلفن ها را بدون داشتن یک سیستم پاسخگوی مناسب دریافت می کنید می تواند به کسب و کارتان بیشتر از آنچه که فکرش را هم بکنید صدمه بزند . بنا به تحقیق دیگر : “از هر 10 مشتری ، 8 نفر که با سیستم پاسخگوی ضعیف شرکتی مواجه می شوند می گویند که از تماس مجدد خودداری می کنند .”

برای اغلب کسب و کارها ، اولین نقطه شروع ارتباط از طریق تلفن است ،پس باید مطمئن بود که از یک سیستم پاسخگوی حرفه ای بهره می گیرید .این سیستم پاسخگو باید به سرعت و با صدای دوستانه و حرفه ای به مشتریان پاسخ داده و در کوتاه ترین زمان ممکن آنها را به بخش های مربوطه متصل کند .

 

2 – زمان اننتظار را به حد اقل برسانید

75 در صد مشتریان بر این باوراند که زمان انتظار برای متصل شدن به بخش مربوطه زیاد  است از طرفی 67 درصد به این دلیل تلفن را قطع می کنند .در واقع این مشکلی است که اکثر کسب و کار ها با آن مواجه اند .حقیقت این است که مشتریان نمی توانند بیشتر از چند دقیقه صبر کنند ، بنابراین مطمئن شوید که آن ها در کمترین زمان به شخص مناسب و یا پست صوتی متصل می شوند.

 

3 – سیستم پاسخگویی به تماس مشتریان را یک الویت قرار دهید

سیستم پاسخگویی یکی از مهمترین راه های پل ارتباطی میان مشتریان و کسب و کار هاست ، بنابراین کسب و کار شما نباید این را نادیده بگیرد . مشخص شده که 78 درصد مشتریان بخاطر ضعف این سیستم از شما خرید نمی کنند.

به عبارت دیگر هنگامی که مشکل ارتباطی هنگام تماس رخ می دهد افراد با شما هیچ تجارتی انجام نمی دهند.

 

4 – با مشتریانتان مثل افراد واقعی صحبت کنید

برای بهبود وضعیت ارتباطی باید به زبان مکالمه های تلفنی با مشتریان توجه کنید . برای شروع سعی کنید زبان ارتباطی شما مثبت باشد. به عنوان مثال به جای اینک بگوئید :”این محصول را تا آخر ما آینده نمی توانم در اختیارتان قرار دهم ” می توانید بگوئید : “این محصول در ماه آینده در اختیارتان قرار خواهد گرفت . من سفارش شما را ثبت می کنم و اطمینان می دهم به محض اینکه محصول رسید به دست شما برسد .”

سیستم ارتباطی شما باید اطلاعات دیگری نظیر مشتریانی که قبلا تماس گرفته اند یا خرید کرده اند در اختیار تیم پاسخگو قرار دهد تا سرویس دهی بهتری انجام شود . باید سعی کنید از طرفداران مشتریان قرار گیرید و مشکلات آنها را جویا شده و با مشاوره ی صحیح نیازهای آنها را برطرف سازید ، در این صورت مشتریان تمایل بیشتری برای خرید از شما را خواهند داشت .

 

منبع:entrepreneur

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *