بازاریابی محتوا در 3 گام

کسب و کارهای کوچک معمولا در هنگام برنامه ریزی و اجرای یک کمپین تبلیغاتی با شرایط سخت تری روبرو هستند. آنها درآمد و منابع مالی محدود تری دارند که به این معنا است که آنها از روش های کمتری می توانند استفاده نمایند. آنها منابع کمتری دارند که این نیز به معنای تیم کوچکتر و کم تجربه تر است. همچنین آنها داده های کمتری (داده های بازار) را در اختیار دارند که شاید نتوان از آنها برای رقابت موثر استفاده کرد.

بازاریابی محتوا به علت قابلیت دسترسی و مقرون به صرفه بودن یکی از بهترین روش های بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک است. با این وجود ایجاد یک برنامه بازاریابی محتوا هنوز هم می تواند ترسناک باشد. اگر در زمینه بازاریابی محتوا تازه کار هستید و تصمیم دارید برای کسب و کار خود یک برنامه استراتژی محتوا ایجاد نمایید، ما این فرآیند را به سه گام کاهش داده ایم:

گام 1: تحقیق

اولین گام شاید مهم ترین گام نیز باشد زیرا در این مرحله شما اطلاعاتی را جمع آوری می کنید که گام های بعدی را تغذیه می کنند. با اطلاعات غلط و یا با اطلاعات ناکافی شما قادر به ایجاد یک بازاریابی محتوای تاثیرگذار نخواهید بود بنابراین به موارد زیر توجه نمایید:

مخاطب: ابتدا شما باید مخاطب را در نظر بگیرید. تنها به رفتار و منطقه جغرافیایی اهداف خود توجه نکنید بلکه تمام ویژگی های آنها را در نظر بگیرید. آنها به چه محتوایی علاقه دارند؟ نیازهای آنها چیست؟ آنها چگونه اطلاعات جدید را می یابند؟ اینگونه سوالات به شما در یافتن عنوان ها و رسانه های مناسب کمک می نماید.

رقابت: نگاهی به فعالیت های رقبای خود در زمیه بازاریابی محتوا بیندازید. آیا آنها فعالیتی انجام نمی دهند؟ این می تواند یک مزیت برای شما باشد. آیا آنها در برخی روش ها شکست خورده اند؟ شما چگونه می تواند این روش ها را ارتقا دهید؟ آیا آنها در برخی روش ها موفق بوده اند؟ شما از این موفقیت ها چه چیزی می توانید بیاموزید؟

روندها: بعد از این شما باید به روندهای محتوا در درون و بیرون حوزه کسب و کار خود نگاهی بیندازید. دید خود را گسترش دهید و ببینید چه نوع محتوایی در صنعت محتوا بیشتر به اشتراک گذارده می شود.

پلتفرم ها: نگاهی هم به پلتفرم های مختلف داشته باشید و ببینید کدام یک محبوبیت بیشتری دارند و کدام یک برای حوزه فعالیت و محتوای شما مناسب تر هستند.

گام 2: هدف گذاری

در گام بعدی شما باید برای بازاریابی خود هدف تعیین نمایید. شما از گام قبل اطلاعاتی به دست آورده اید که می تواند به تعیین جایگاه شما در حوزه کسب و کارتان کمک نماید و اینکه می توانید با استفاده از آنها موفقیت های آینده را تعیین نمایید. با استفاده از این اطلاعات و ظرفیت های خود فهرستی از اهداف ایجاد نمایید:

اهداف: ابتدا باید بدانید که اهداف واقعی شما از این فعالیت بازاریابی چیست، زیرا از بازاریابی محتوا می توان استفاده های گوناگون کرد. آیا شما دارید از آن برای بهبود رتبه سایت خود استفاده می کنید؟ و یا اینکه از این طریق قصد دارید مشتریان خود را حفظ نمایید؟ و یا اینکه تصمیم دارید تعامل بیشتری را با مخاطب ایجاد نمایید.

بازه ی زمانی: سپس شما باید بازه ی زمانی فعالیت خود را مشخص نمایید. بازاریابی محتوا به زمان نیاز دارد اما در برخی موارد می تواند نتایج کوتاه مدتی نیز داشته باشد. چه زمانی شما باید شاهد نتایج آن باشید و به چه چیزهایی برای رسیدن به این نتایج نیاز دارید؟

سرمایه گذاری: سومین پارامتر در این گام میزان زمان و سرمایه ای است که شما قصد دارید بر روی بازاریابی محتوا صرف نمایید. شما نمی توانید اهداف بزرگ و بازه ی زمانی کوتاهی داشته باشید و بابت آن هزینه ای صرف نکنید.

گام 3: پیش نویس

شما می دانید به چه چیز می خواهید دست یابید بنابراین شما به منابعی برای رسیدن به آنها نیاز دارید. این گام پیش نویس نام دارد و تمام چیزهایی که شما برای فعالیت بازاریابی به آن نیاز دارید را مشخص می کند:

دوره ها: دوره های فراوانی برای بازایابی محتوا وجود دارند که همه مطالب مورد نیاز را به شما آموزش می دهند. از اهداف و تحقیقات خود برای یافتن دوره مناسب و آموزش های مورد نیاز کمک بگیرید.

مراحل: شما باید فعالیت بازاریابی خود را به چند مرحله تقسیم نمایید. بنابراین از فعالیت های کوچک مانند راه اندازی وبلاگ و یک صفحه در شبکه های اجتماعی شروع نمایید و به سمت اهداف بزرگ تر حرکت نمایید. به یاد داشته باشید که تنها نیاز است مرحله فعلی از فعالیت های بازاریابی خود را با جزییات فراوان برنامه ریزی نمایید و برای مراحل بعد داشتن یک دید کلی کافی است.

تخصیص منابع: این یک امر مهم در فعالیت های بازاریابی است که بسیاری از افراد فراموش می کنند. چه کسی باید مسئولیت های تعیین شده را بر عهده بگیرد؟ آیا افرادی از مجموعه شما عهده دار این مسئولیت ها خواهند بود؟ و یا اینکه شما از پیمانکاران و شرک ها استفاده خواهید کرد؟

انعطاف پذیری: در نهایت، این موضوع را در نظر داشته باشید که فعالیت های بازاریابی شما باید از انعطاف کافی برخوردار باشند. فعالیت های شما در ابتدای امر ممکن است موثر نباشند؛ شما می توانید از این فعالیت های برای کسب اطلاعات، بازبینی و بهبود فعالیت های خود در آینده استفاده نمایید.

این گام ها به شما کمک می نمایند که فعالیت های بازاریابی محتوا را به خوبی درک نمایید و در صورت نیاز چنین فعالیت هایی را با منابع محدود برنامه ریزی و اجرا نمایید.

این فعالیت ها پیچیده هستند و می توانند بار روانی و مالی زیادی در آینده داشته باشند بنابراین آنها را ساده و آسان فرض نکنید. اما این فعالیت ها قابل دسترس هستند و می توان با استفاده از فعالیت های پایه بازاریابی مناسبی را ایجاد نمود.

منابع:

  1. forbes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *