محتوا چیست؟

جمله “محتوا پادشاه است” در حوزه طراحی و مدیریت سایت جمله معروفی است. اکثر افرادی که در این حوزه فعالیت دارند این جمله را شنیده اند. البته این نیز واقعیت دارد که محتوا دلیل مراجعه مردم به صفحات اینترنتی است. همچنین باز به همین دلیل است که افراد سایت و یا مطالب را به اشتراک می گذارند و یا درباره آن با دیگران صحبت می کنند.

زمانی که درباره موفقیت یک سایت صحبت می کنیم واقعا پادشاهی از آن محتوا است.

با وجود اهمیت محتوای با کیفیت، بسیاری از طراحان سایت و یا مدیران آن فراموش می کنند که برای تعامل بهتر کاربر باید یک ساختار مناسب برای آن ایجاد نمایند. کاربران اهمیت نمی دهند که شما سایت خود را با وردپرس یا جوملا راه اندازی کرده اید. بلکه به نحوه تعامل و انجام کار خود در سایت و یافتن اطلاعات مورد نیاز اهمیت می دهند.

دلیل اینکه کاربران به سایت شما مراجعه می کنند محتوا است. اگر سایت شما ظاهر و ساختار مناسبی داشته باشد اما مطالب مناسبی به کاربر ارائه ندهد مطمئن باشید آنها سایت شما را ترک می کنند به سایت های دیگر مراجعه خواهند کرد.

اما محتوا چیست؟

در فضای وب دو دسته بندی برای محتوا وجود دارد:

  • متن
  • رسانه

متن به عنوان محتوا

متن نوشته های است که در صفحات اینترنتی وجود دارد. بهترین محتوای متنی برای سایت، متنی است که برای فضای وب نوشته شده است. اینگونه متن ها لینک های داخلی مناسبی دارند که اطلاعات بیشتری در اختیار کاربر قرار می دهد. همچنین، چنین متن هایی باید به گونه ای نوشته شوند که مخاطب هدف آن قادر به درک آنها باشد.

متن می تواند اطلاعات کسب و کار شما، اخبار، رویدادها، پیشنهادات، تخفیف ها و … باشد. هر یک از این موارد می توانند به تنهایی در این دسته قرار گیرد و در عین حال می تواند از محتوای رسانه ای نیز استفاده نمایند.

رسانه به عنوان محتوا

نوع دیگر محتوا از جنس رسانه است. در واقع هر چیزی که متن نباشد در این گروه قرار می گیرد و این گروه شامل موارد زیر می گردد:

  • تصاویر
  • صدا
  • ویدئو

تصویر رایج ترین رسانه ای است که در سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید از تصاویر گرفته شده و یا تولید شده توسط نرم افزارهای ویرایش تصویر به عنوان منبع برای این نوع محتوا استفاده نمایید.

تصاویر برای استفاده در سایت باید بهینه گردند تا سرعت بارگذاری و دانلود آنها افزایش یابد. تصاویر کاربردهای فراوانی در سایت ها دارند و اکثرا برای افزودن زیبایی بصری استفاده می شوند.

صداها نیز در سایت ها کاربرد پیدا کرده اند به عنوان مثال، در برخی از سایت ها به محض ورود کاربر صدای مشخصی پخش می شود. در نظر داشته باشید که پخش صدا بدون در اختیار قرار دادن کنترل به کاربر می تواند مشکل آفرین باشد. البته استفاده از صدا در سایت به گذشته های دور طراحی سایت باز می گردد و امروزه کمتر استفاده می گردد.

اما از سویی دیگر صدا و به خصوص موسیقی به محتوای بسیاری از سایت ها تبدیل گردیده است. در دنیای کنونی کسب و کارهای فراوانی بر مبنای موسیقی ایجاد شده اند و صدا را به عنوان محتوا به کاربران خود عرضه می کنند.

ویدئو نیز اخیرا کاربردهای وسیعی پیدا کرده است. حتی برخی وب سایت ها در صفحات نخست سایت خود از این محتوا استفاده می کنند. دلیل این امر افزایش سرعت اینترنت در بسیاری از نقاط جهان است که سرعت بارگذاری این محتوا را افزایش داده است.

ویدئو به عنوان محتوا مبنای بسیاری از کسب و کارهای امروز است و سایت های سرگرمی، آموزشی و خبری بسیاری از این محتوا برای جذب مخاطب استفاده می کنند.

منابع:

  1. thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *