نکات نوشتن رزومه برای دانشجویان

زمانی که به عنوان یک دانشجو قصد نوشتن یک رزومه کاری را دارید نه تنها باید به تجارب کاری (کارآموزی، کارهای گروهی و …) خود بپردازید بلکه نیاز است به آموزش هایی که دیده اید نیز اشاره نمایید.  مهارت ها و توانایی های فردی شما نیز مواردی هستند که نیاز است در رزومه شما درج شوند و برای تاکید بیشتر می توانید از دوره های کارآموزی و آموزشی خود استفاده نمایید.

در ادامه نکاتی جهت نوشتن یک رزومه خوب کاری عنوان شده است.

بر روی آموزش های خود تمرکز کیند. بر روی دوره هایی دانشگاهی خود تمرکز داشته باشید. علاوه بر نام دانشگاه و مدرک مرتبط با آن، دستاوردهای خود در دوران دانشگاه مانند مقالات، جایزه ها و … را نیز ذکر کنید. همچنین اگر در دوران دانشگاه دوره ای را گذرانده اید و مدرکی دریافت کرده اید، ضروری است که آنرا درج نمایید.

تجارب کاری مرتبط را بیان کنید. درباره مهارت ها و تجاربی که برای شغل درخواستی شما ضروری است فکر نمایید. هر شغل و یا تجربه ای که در گذشته داشته اید و به شغل درخواستی شما مرتبط است، سعی کنید در رزومه خود عنوان کنید. اگر برخی از شغل های گذشته شما ارتباط نزدیکی با شغل درخواستی شما ندارد اما زمینه ها و مهارت های مشترکی نیز دارند، آنها را نیز بیان نمایید. به عنوان مثال اگر قبلا صندوقدار یک فروشگاه بوده اید می توانید از مهارت ارتباط با مشتری خود به عنوان یک امتیاز مثبت استفاده نمایید.

فعالیت های جنبی خود را نیز نادیده نگیرید. چون شما تجربه کاری کمی دارید، بر روی فعالیت های جانبی خود تاکید نمایید. این فعالیت ها می توانند فعالیت های ورزشی، کارهای داوطلبانه، راه اندازی سمینار و … باشند. تمام این فعالیت ها می توانند مهارت ها و قابلیت های شما را نمایش دهند.

تجارب رهبری و مدریتی خود را بیان کنید. اگر در یک تیم ورزشی کاپیتان بوده اید و یا مدیریت یک تیم کوچک هنری و یا فرهنگی را بر عهده داشته اید، دقت نمایید که این تجارب را در رزومه خود درج نمایید. این موارد توانایی شما در مدیریت یک گروه از افراد را نمایش می دهد.

از افعال و کلمات فعال استفاده نمایید. افعالی مانند رهبری کردن، تحقیق کردن، به وجود آوردن مواردی هستند که می توانند تجارب شما را با انرژی بیشتری به فرد روبرو منتقل نمایند. سعی نمایید برای بیان تجارب خود از کلماتی مشابه استفاده نمایید.

جزییات را نیز مشخص نمایید.  اگر فرصتی وجود داشت از اعداد و مدارک خود برای نشان دادن جزییات فعالیت های خود استفاده نمایید. به عنوان مثال می توانید مدراک دوره هایی که گذرانده اید را به همراه رزومه خود ارسال نمایید.

ویرایش کنید. قبل از اینکه رزومه خود را ارسال نمایید آنرا چندین بار به دقت بخوانید. رزومه بدون غلط املایی و شفاف شما را فردی مستعد و حرفه ای نشان می دهد. همچنین از دوستان و یا خانواده خود بخواهید که رزومه شما را بخوانند و نواقص آنرا به شما اطلاع دهند.

اگر موارد دیگری نیز وجود دارد که در این متن به آن اشاره ای نشده است آنرا از طریق نظرات با دیگران در میان بگذارید.

 

 منابع:

  1. thebalance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *