چگونه ایده کسب و کارم را ارزیابی کنم.

شاید شما نیز چندین ماه و یا چندین سال به دنبال ایده برای کسب و کار بوده اید و حالا فکر می کنید که آنرا یافته اید. احتمالا شما دارید خودتان را برای استعفا از کار فعلی و شروع کسب و کار خودتان آماده می کنید.

اما قبل از این تصمیم که ممکن است تاثیر زیادی بر روی زندگی شما داشته باشد، بهتر نیست ایده خود را ارزیابی کنید و ببینید آیا واقعا ارزش دارد که برای آن زمان صرف کنید. گام های اولیه این فرآیند شامل تحقیق درباره ایده و تحلیل شرایط می گردد. در ادامه برخی از گام های این فرآیند مطرح شده است.

بازار هدف را مشخص کنید.

مهم ترین بخش ارزیابی یک ایده برای کسب و کار این است که مشخص کنید چه کسی قرار است خریدار محصول و یا خدمات شما باشد. شما باید تصوری از مشتری ایده آل خود داشته باشید. برای مشتری ایده آل خود مولفه هایی چون سن، جنسیت، میزان تحصیلات، درآمد و منطقه جغرافیایی را مشخص نمایید. هر چقدر بتوانید مشتریان خود را بهتر توصیف نمایید نتیجه بهتری خواهید داشت. تا زمانی که مشتریان خود را مشخص نکنید نمی توانید درباره وجود بازار برای محصول و خدمات تان صحبت کنید و نظری بدهید.

بعد از شناخت مشتریان باید بازار هدف خود را تحلیل کنید. باید درباره اندازه بازار و ساختار آن تحقیق کنید. باید بررسی کنید که آیا در بازاری که انتخاب کرده اید، آیا جایی برای محصول و یا خدمات شما وجود دارد. برای این منظور حتی می توانید از یک محصول و یا نمونه آزمایشی برای بررسی شرایط بازار استفاده نمایید.

بعد از تحقیق و تحلیل درباره بازار هدف می توانید درباره راه اندازی کسب و کار خودتان بهتر تصمیم بگیرید.

چیزی را که باعث تفاوت خدمات یا محصول شما می شود را بشناسید.

در زمان تحقیق و بررسی احتمال دارد با کسب و کارهای دیگری روبرو شوید که خدمات و یا محصولاتی مشابه خدمات ومحصولات شما به بازار هدف عرضه می کنند.

این به این معنی نیست که باید ایده خود را کنار بگذارید و در صورت راه اندازی کسب و کار نیز موفقیتی کسب نخواهید کرد. بلکه این موضوع به این معنی است که شما باید محصول و یا خدمات تان را از رقبا متمایز نمایید. یعنی ویژگی در آن قرار دهید که برای مشتری ارزشمند باشد و شما را از دیگر رقبا متمایز نماید.

درباره رقبا تحقیق کنید.

همان طور که برای بررسی یک ایده نیاز است مشتریان آن را بررسی نمایید باید درباره رقبای خود نیز تحقیق نمایید. این کار باعث می شود تا در صورت نیاز، ایده خود را بررسی و اصلاح نمایید و حتی بررسی رقبا می تواند ایده شما را تقویت نماید و قدرت رقابتی بیشتری برای شما ایجاد نماید.

بحث های مالی ایده خود را ارزیابی کنید.

عامل مهمی که در راه اندازی یک کسب و کار اهمیت دارد بحث هزینه های مالی است. برای شروع کار به چقدر پول نیاز دارید؟ آیا کسی بر روی ایده شما سرمایه گذاری می کند؟ کسب و کار شما چقدر هزینه دارد؟ کسب و کار شما چقدر برای سودآوری پتانسیل دارد؟ قصد دارید چگونه نیازهای مالی خود را در فاصله شروع کار تا سودآوری تامین کیند؟

این ها برخی از سوالاتی است که شما باید قبل از شروع کسب و کار درباره آنها فکر کنید و حتما برای آنها پاسخی داشته باشید.

 

شاید برای اجرای موارد گفته شده نیاز باشد کارهای زیادی انجام دهید ام مطمئن باشید که از انجام آنها خوشحال خواهید شد. احتمالا اگر تشخیص دهید که ایده شما در بازار جواب نمی دهد ناراحت و ناامید خواهید شد اما این موضوع از هدر رفتن زمان و پول شما جلوگیری می کند. اما ایده شما در تحقیق و جستجو بازخوردهای مناسبی از بازار دریافت کرد نیاز است که خود را برای راه اندازی یک کسب و کار آماده نمایید.

منابع:

  1. thebalance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *