راه های رشد کسب و کار در شبکه های اجتماعی

شکی وجود ندارد که شبکه های اجتماعی یکی از ضروری ترین ابزارهای بازاریابی هستند و صاحبان مشاغل نیر باید از ظرفیت های آن نهایت استفاده را ببرند. مانند هر ابزار بازاریابی دیگری، شبکه های اجتماعی نیز به برنامه ریزی نیاز دارند تا بتوانند مشتریان دلخواه شما را جذب نمایند. در ادامه راهکاری هایی معرفی شده اند که می تواند به شما در فعالیت در شبکه های اجتماعی کمک نماید.

1- پشتکار داشته باشید.

شاید هزار بار این حرف را شنیده باشید که پشتکار کلید موفقیت در هر کاری است، شبکه های اجتماعی نیز استثنا نیستند. پشتکار در شبکه های اجتماعی به این معنا است که برای مطالب خود برنامه ریزی داشته باشید وطبق زمان بندی خاصی آنها را منتشر کنید.

به عنوان مثال اگر تصمیم دارید هر هفته دو مطلب در شبکه های اجتماعی منتشر کنید سعی کنید این روند را ادامه دهید و در روزهای معینی این کار را انجام دهید. زیرا مخاطبین شما به این روند عادت می کنند وهمیشه در روزهای تعیین شده منتظر مطالب شما هستند.

2- برای هر شبکه محتوای اختصاصی تولید کنید.

اگر چه ممکنن است محتوای شما در تمام شبکه های اجتماعی مشابه  باشند اما باید سعی کنید آنها را جذاب نمایش دهید. بنابراین سعی کنید قالب محتوای شما با توجه به هر شبکه اجتماعی تغییر نماید و با آن هماهنگ شود. به عنوان مثال اگر قصد دارید مقاله ای را در توییتر قرار دهید، با توجه به محدودیت توییتر در تعداد کلمات، سعی کنید متن کوتاهی درباره مقاله بنویسد و آنرا به مقاله در سایت خود لینک کنید.

همچنین تولید محتوای اختصاصی برای هر شبکه اجتماعی موجب می شود که حساب کاربری شما در آن شبکه فعال باقی بماند و هویت شما در آن شبکه اجتماعی خاصی نیز نمایش داده شود.

3- مطابق معیارهای کسب و کار خود رفتار کنید.

در نظر داشته باشید که هر مطلبی که منتشر می کنید باید نشان دهنده هویت کسب و کار شما باشد و پیام شما را به مخاطب منتقل نماید. بنابراین همیشه هویت کسب و کار خود را مدنظر داشته باشید و تنها برای جذب لایک  به انتشار محتوا نپردازید.

سعی کنید این هویت را در تمام شبکه های اجتماعی حفظ نمایید و تحت هیچ شرایطی آنرا تغییر ندهید. این کار در طولانی مدت موجب کسب اعتبار برای شما می شود. هیچ کس دوست ندارد با کسب و کارهای بی هویت و کسانی که حتی برای اعتبار خود ارزش قائل نیستند همکاری داشته باشد.

4- محتوای مرتبط و مختص به خود تولید نمایید.

شاید با خود بگویید که به اندازه کافی در شبکه های اجتماعی محتوا وجود دارد و نیازی به محتوای کسب و کار من نیست. اما اشتباه نکنید و هرگز کار تولید محتوا را در شبکه های اجتماعی متوقف نکنید. همچنین سعی کنید دائم به این شبکه های اجتماعی سر بزنید و نیاز مخاطبین خود را تشخیص دهید و بنابر نیاز آنها محتوا تولید نمایید. به عنوان مثال اگر مخاطبین شما اینستاگرام را به فیس بوک ترجیح می دهند، این اطلاعات مفیدی است و به شما نشان می دهد که چه نوعی محتوایی باید تولید کنید و تمرکز خود را بر روی کدام شبکه قرار دهید.

همچنین سعی کنید محتوای مرتبط با کسب و کار خود تولید و منتشر کنید. بنابراین سعی نکنید برای جذب مخاطب از مطالب غیرمرتبط و جذاب استفاده کنید.

5- از محتوایی که مناسب شما است استفاده نمایید.

همان طور که می دانید برخی از شبکه های اجتماعی در زمینه جذب مخاطب و تبدیل آنها به مشتری بهتر عمل می کنند. بنابراین ضروری است که قبل از شروع فعالیت در شبکه های اجتماعی تحقیق کوچکی انجام دهید. در این تحقیق سعی کنید بفهمید که مشتریان شما بیشتر در کدام شبکه اجتماعی حضور دارند و کدام یک از شبکه های اجتماعی برای کسب و کار شما مفید تر است. با استفاده از این اطلاعات می توانید بر روی برخی از شبکه های اجتماعی تمرکز بیشتری داشته باشید و مطالب بهتری برای آنها تهیه نمایید.

6- در همه شبکه ها فعالیت داشته باشید.

ممکن است شما یکی از شبکه های اجتماعی را به سایرین ترجیح دهید اما دقت داشته باشید که باید در تمام شبکه های اجتماعی مطلب منتشر کنید. سعی کنید حداقل در شبکه های اجتماعی رایج مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و … یک حساب کاربری داشته باشید.

7- تنها برای لایک و اشتراک گذاری محتوا منتشر نکنید.

همه مطالبی که منتشر می کنید محبوبیت نخواهند یافت، اما اگر این محتوا مطابق برنامه شما است بنابراین نیاز است که منتشر شود. مطالب تخصصی، راهنمای کاربران و یا نمایش فیلمی از محصولات شما موراد ضروی کسب و کار شما هستند و انتشار این مطالب می تواند به ارتباط بهتر با مشتریان کمک نماید. اگرچه این نوع محتوا ممکن است مخاطب زیادی را جلب نکند اما مخاطبینی که به آنها توجه می کنند به محصولات شما علاقه دارند و یا قصد دارند از شما خرید نمایند.

منابع:

  1. noobpreneur

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *