یک مدیر چه وظایفی دارد؟

یک مدیر دقیقا چه کارهایی را انجام می دهد؟ یا شاید سوال بهتر این باشد که یک مدیر چه کارهایی باید انجام دهد؟ وظایف ضروری یک مدیر چیست؟

کتاب The Practice of Management نوشته پیتر دراکر اولین کتابی بود که درباره مدیریت به عنوان یک شغل منحصر به فرد نوشته شده است. این کتاب برای مدت های طولانی توسط دانشجویان، مدیران و هر فردی که وظفیه رهبری گروهی از افراد را بر عهده داشت، خوانده می شد و مورد استفاده قرار می گرفت.

وظایف پنجگانه دراکر

دراکر در کتاب خود هدف اصلی یک مدیر را تبدیل کردن اعضای تیم به افرادی موثر می داند. به این منظور و برای رسیدن به این هدف، مدیران باید این پنج وظیفه را انجام دهند:

1- سرفصل ها و اهدافی که کارمندان باید به آنها دست یابند را مشخص کنند.

2- وظایف را مدیریت کنند، آنها را به افراد اختصاص دهند و نقش های درست برای افراد درست تعیین نمایند.

3- انگیزه و ارتباط برقرار کنند تا از اعضای گروه تیمی متحد تشکیل دهند و موجب رد و بدل اطلاعات در بین تمام اعضا شوند.

4-  اهداف،معیارها و خروجی ها را تعریف نمایند تا از اینکه مجموعه در مسیر درست قرار دارد مطمئن شوند.

5- افراد را از طریق استعدادیابی، آموزش و پروش دادن رشد دهند.

با وجود کتاب دراکر و بعد از آن هزاران و شاید صدهزار کتاب نوشته شده درباره مدیریت هنوز هم بسیاری از مدیران وجود دارند که از وظایف و مسئولیت های خود در یک سازمان به درستی اطلاع ندارند.

در خیلی از مواقع این افراد شبیه به آدم ها از خود متشکر رفتار می کنند و حتی  گاهی بدتر، تمام فعالیت های ریز و درشت افراد را زیر نظر دارند تا مبادا کسی مطابق میل آنها رفتار نکند. اما این به معنای مدیریت نیست.

10 وظیفه یک مدیر

با تمام احترامی که برای آقای دراکر قائل هستیم، در ادامه یک فهرست بروز شده از وظایف یک مدیر وجود دارد.

1- استخدام بهترین افراد

همه چیز از اینجا شروع می شود، با انتخاب افراد درست و مناسب، ادامه مسیر ساده تر خواهد بود. گاهی اوقات مدیران از میان بر استفاده می کنند و به انتخاب افراد مناسب اهمیت زیادی نمی دهند اما این نقطه ای است که کار یک مدیر شروع می شود و می تواند تاثیر زیادی در آینده تیم داشته باشد.

2- مدیریت عملکرد

مدیریت عملکرد مفهوم گسترده ای است و نشان دهنده جنبه های مدیریت افراد در وظایف مدیریتی است. این مفهوم در واقع شامل تعیین اهداف و انتظارات، مشاوره به اعضا، ارزیابی و نظارت اعضای تیم، رسیدگی به مشکلات، پاداش دادن، آموزش و رشد اعضا می گردد. با در نظر گرفتن سطح یک مدیر، گاهی اواقات رسیدگی به همین وظایف همه ساعات کاری یک مدیر را پر می کند.

3- توسعه تیم

علاوه بر رشد دادن اعضای تیم و مدیریت آنها، یک مدیر مسئولیت توسعه تیم را نیز بر عهده دارد. یک تیم منسجم و متحد مطمئنا از مجموعه ای از افراد که به صورت مستقل فعالیت می کنند عملکرد بهتری خواهند داشت.

4- مشخص کردن مسیر تیم

یک مدیر باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت یک تیم را مشخص نماید. این شامل دید کلی، ماموریت ها، اهداف و به صورت کلی استراتژی تیم می گردد.

مدیران استراتژیک دائما در حال فکر کردن درباره مسیر مجموعه و ماموریت های آن هستند. خروجی این فعالیت به شکل اولویت ها و ماموریت های تیم نمایان می شود. البته در حین تصمیم گیری اعضای تیم نیز دخیل هستند اما تصمیم نهایی و مسئولیت آن بر عهده مدیر است.

5- پشتیبانی از تیم

منظور پشتیبانی از تیم و همه اعضای آن در همه لحظه ها و در همه وظایف و کارها است. اگر عضوی از تیم برای انجام کار خود به چیزی نیاز دارد، وظیفه مدیر است که تمام تلاش خود را برای فراهم آوردن آن انجام دهد.

6- انجام کارهای خاص

برای هر مدیری و در هر سطحی کارهای ویژه ای وجود دارد که باید انجام دهند. در هر سطحی از مدیریت کارهای خاصی وجود دارد که باید توسط همان فرد انجام شود و نمی توان آنرا به فرد دیگری سپرد. منظور از این حرف این است که مدیران باید کارهایی را انجام دهند که برای آن ساخته شده اند، نه کارهایی که دوست دارند انجام دهند، یا در آن خوب هستند و نه کارهایی که اعضای تیم از آنها می خواهند انجام دهند.

7- مدیریت منابع

مدیران باید مطمئن شوند که اعضای تیم به منابعی که برای انجام کارهای خود به آنها نیاز دارند دسترسی دارند. در همین حال باید مراقب باشند که اعضا موجب اتلاف و هدر رفتن منابع نگردند.

8- بهبود فرآیند ها و کیفیت

در حالی که افراد تنها می توانند کیفیت کار خود را بهبود بخشند، مدیران در موقعیتی قرار دارند که می توانند موجب بهبود کیفیت کلی کار و خروجی های کل مجموعه گردند.

9- توسعه خود

مدیران نه تنها باید تیم و اعضای آنرا رشد دهند بلکه خود نیز باید به همراه تیم رشد نمایند. این کار شامل گسترش ارتباطات، شرکت در دوره های مدیریتی، مشاوره گرفتن،مطالعه درباره مدیریت و … می گردد. با انجام چنین فعالیت هایی، مدیران می توانند زمینه رشد برای خود و اعضای تیم را بهتر فراهم آورند.

10- ایجاد جریان اطلاعات

مدیران باید مطمئن شوند که اطلاعات ضروری در همه ابعاد یک سازمان، تیم و یا یک مجموعه گسترده می شود و به افراد موردنظر منتقل می شود. آنها نباید در برابر اطلاعات مانع باشند.

 

منابع:

  1. thebalance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *