چرا من نمی توانم مدیر باشم؟

تبدیل شدن به یک مدیر و یا سرپرست شاید بزرگترین جهش کاری در شغل هر فردی باشد. مدیریت هیچ شباهتی با کار کردن به عنوان یک کارمند ندارد . اگر چه درآمد بالاتر، اولین مشخصه این شغل است اما می تواند به بدترین کابوس شما تبدیل شود. در ادامه با دلایل این گفته آشنا می شویم.

1– چیزی که شما را به اینجا رسانده، برای ادامه مسیر کافی نیست. شما ممکن است یک طراح عالی، یک برنامه نویس ماهر و یا یک کارمند نمونه باشید اما درباره مدیریت افراد و مدیریت کارهای دیگران هیچ نمی دانید.

عدم مهارت و دانش کافی در زمینه ایجاد انگیره در تیم و مدیریت پروژه ها به زودی موجب خواهد شد که تصورات شما درباره مدیریت تغییر کند. در واقع شما برای تبدیل شدن به یک مدیر موفق به مجموعه ای کاملا جدید از مهارت ها و دانش ها نیاز دارید.

2– شغلی که به آن علاقه دارید دیگر اولویت اول شما نیست. خیلی از ما به شغلی خاص علاقه داریم و تمام دوران تحصیل و عمر خود را صرف آن کرده ایم و تغییر به مدیریت می تواند برای ما سخت باشد. بنابراین اگر به شغل خود واقعا علاقه دارید، پیش از پذیرفتن مدیریت به اندازه کافی درباره آن فکر کنید.

3- موفقیت و یا شکست شما به دیگران بستگی دارد، نه به خودتان. روزهای باشکوهی که دیگران شما را به خاطر کارهایتان تحسین می کردند را به یاد می آورید؟ این روزها رفته اند. شما اکنون مسئول تیم خود هستید. اگر آنها شکست بخورند، شما شکست خورده اید. اگر آنها موفق شوند، این به خود آنها مربوط است، به شما ارتباطی ندارد.

4– تغییر تمرکز از خودتان به دیگران به صورت ناگهانی رخ می دهد. بسیاری از مدیران در روزهای اول با قرار دادن تیم شان به عنوان کانون توجهات خود مبارزه می کنند.

شما عادت دارید که به عملکرد و وظایف خود توجه داشته باشید. اما در وظیفه مدیریت، باید تمام حواس تان به کار تیم تان باشد.

5- هیچ فردی دوست ندارد با مدیران تازه کار همکاری داشته باشد. افراد با تجربه در تیم شما دوست ندارند وظیفه آموزش یک مدیر تازه کار را بر عهده بگیرند.

این دردناک است، اما بسیاری از آنها انتظار دارند که شما شکست بخورید.

6- شما اشتباهات زیادی انجام  خواهید داد. تضمین می کنم! من با اطمینان زیادی پیش بینی می کنم که شما اشتباهات بزرگی در سال های اولیه مدیریت خود انجام خواهید داد. حتی اگر این اشتباهات را فهرست نمایید و به دیوار اتاق خود نیز نصب کنید، مطمئن باشید آنها را انجام می دهید. هیچ راهی برای فرار از اشتباهات و درس گرفتن از آنها در بحث یادگیری مدیریت وجود ندارد. از این فرصت ها استفاده کنید.

7- از شما سوء استفاده خواهند کرد. هر چند دوست ندارم اینگونه فکر کنم، اما افرادی وجود دارند که از تازه کار بودن شما برای پیشبرد برنامه های خودشان استفاده می کنند. متاسفم، اما این واقعیت است.

8- رییس شما دوست دارد شما را نابود کند. شاید فکر کنید رییس شما که این موقیعت شغلی را به شما داده است به شما کمک خواهد کرد و در سختی ها می توانید به او تکیه کنید اما کاملا اشتباه می کنید. بهتر است تنها به خود تکیه کنید.

9- شما از هر جهتی تحت فشار خواهید بود. زندگی یک مدیر بیشتر صرف برطرف کردن موانع، تعیین اهداف، رسیدگی به مشکلات و پیش بردن کارها می شود. در خیلی از موارد کارهایی از شما درخواست می شود که فراتر از توان شما و تیم تان و حتی گاهی فراتر از تصورات شما است.

در واقع شما بین خواسته های رییس تان و توانایی های تیم تان گیر افتاده اید.

منابع:

  1. thebalance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *