6 رفتار نامناسب برای یک مدیر

پیتر دارکر می گوید: “ما زمان زیادی را صرف این می کنیم که به مدیران آموزش دهیم چه کاری را انجام دهند. اما برای اینکه به آنها آموزش دهیم چه کارهایی را نباید انجام دهند زمانی صرف نمی کنیم”. اگر شما مطالب مربوط به مدیریت را مطالعه کرده باشید، این مطالب بر روی رفتارهای مناسبی که یک مدیر باید انجام دهد تمرکز دارند. اگر با یک مشاور با تجربه صحبت کنید متوجه خواهید شد که او مدیران توصیه می کند که آزادی عملی بیشتری به کارمندان خود بدهند.

در ادامه با برخی از رفتارهای مخرب مدیران آشنا می شویم و سعی می کنیم راهکارهایی برای جلوگیری از آنها ارائه نماییم.

6 رفتاری که مدیران باید از آن دوری کنند.

1- مدیریت جزئی: اگر زمان زیادی را در اطراف کارمندان خود می گذرانید و دائما در حال دستور دادن به آنها هستید و به جزییات کارهای آنها رسیدگی می کنید شما دچار مشکل مدیریت جزئی هستید. شما ممکن است از این رفتار خود با این جمله دفاع کنید که “اگر به آنها نگویم که چه کاری انجام دهند کارها به خوبی پیش نمی رود”، اما این رفتار باعث می شود که بازخورد آن به خود شما بازگردد. هزینه های مخرب این نوع رفتار برای شما و تیم شما بسیار زیاد خواهد بود و این رفتار موجب تضعیف محیط کاری می گردد.

2- انتقاد کردن از کارمندان در مقابل دیگران: این رفتار به شدت خطرناک است و موجب تحقیر فرد در جمع می گردد و موقعیت شما را به شدت تنزل می دهد.

زمان مشخصی برای برخورد با یک کارمند خاطی وجود ندارد. اما سعی کنید در صورت بروز خطا ابتدا خونسردی خود را حفظ نمایید به عنوان مثال از یک تا هزار بشمارید. سپس با فرد خطاکار یک جلسه خصوصی داشته باشید و درباره مشکل به وجود آمده صحبت کنید.

3- عدم دسترسی به اطلاعات: شما ممکن است تصور کنید که کارمندان شما به برنامه های کلان مجموعه هیچ علاقه ای ندارند، اما هر کسی دوست دارد بداند که کار او چگونه بر روی کل مجموعه اثر می گذارد. برخی از مدیران دوست دارند که کارمندان شان به اطلاعات مربوط به کسب و کار دسترسی نداشته باشند و تنها بر روی کارهای خود تمرکز داشته باشند.

اما در واقعیت، وقتی افراد از تاثیر کار خود بر روی کل مجموعه آگاه می شوند بهتر کار می کنند، حتی اگر روند کلی خوب نباشد. اگرچه ممکن است برخی از آنها درک درستی از این اطلاعات نداشته باشند اما می توان به آنها برخی از موارد را آموزش داد. عدم دسترسی به اطلاعات در کسب و کار موجب ایجاد عدم قطعیت و ایجاد ترس در افراد می گردد.

4- بازخوردهای مخرب: بازخوردها ابزار بسیار قدرتمندی برای مدیریت هستند، اما اگر به خوبی استفاده نشوند می توانند بسیار مخرب باشند. تعریف درستی برای انتقاد وجود ندارد. بسیاری از مدیران نمی توانند از این ابزار به درستی استفاده کنند.

یادگیری و تشخیص بازخوردهای مخرب و اصلاح آنها و استفاده از بازخوردهای سازنده یکی از ابزارهای ضروری برای موفقیت یک مدیر است. استفاده درست از بازخوردها می تواند به بهبود محیط کاری و رشد افراد کمک فراوانی نماید.

5- استفاده از کار دیگران به نام خود: من درباره این نوع رفتار به صورت مکرر در کارگاه های آموزشی و سخنرانی ها می شنوم و از این دزدی ایده ها توسط برخی از مدیران بی کفایت شگفت زده می شوم. این نوع رفتار نابود کننده اعتماد و خلاقیت افراد است. مدیران لایق نوآوری ها و خلاقیت های افراد را پر رنگ تر می کنند و به افراد اجازه می دهند که دیده شوند. به افراد اعتبار دهید و هرگز کار فردی را به نام خود تمام نکنید مگر اینکه شکستی در میان باشد.

6- مقصر داستن یک فرد برای شکست مجموعه: مقصر دانستن یک فرد برای یک مشکل موجب از بین رفتن اعتماد به نفس فرد موردنظر خواهد شد.

مدیران با تجربه می دانند که در برابر خروجی های تیم خود مسئول هستند. وقتی کارها خوب پیش می رود، این افراد تیم را مسئول آن و موفقیت مجموعه می دانند اما وقتی کارها طبق روال نیست و شکستی به وجود می آید آنها تنها خود را مسئول می دانند.

4 ایده برای شناسایی رفتارهای مخرب

حقایقی در واقعیت وجود دارد که مدیران بی کفایت به آنها اهمیت نمی دهند. با این وجود مدیرانی نیز وجود دارند که حتی اگر این واقعیت ها منفی و ناراحت کننده نیز باشند آنها را می پذیرند و برای بهبود عملکرد خود از آنها درس می گیرند. در ادامه با برخی نکات برای تشخیص برخی از رفتارهای مخرب مدیران آشنا می شویم.

1- سوال کردن: از تیم خود درباره عملکرد خود سوال کنید. از تیم تان درباره کارها و تصمیمات خود بپرسید  و به صحبت های آنها گوش دهید و سعی کنید رفتارهای نادرست خود را اصلاح نمایید.

2- نظرسنجی: نظرسنجی هایی که بدون نام انجام می شوند می توانند از ملاقات های چهره به چهره موثرتر باشند و افراد حقایق بیشتری را بیان می کنند.

3- استفاده از مربی: یک مربی می تواند چشم و گوش شما باشد. یک مربی می تواند فعالیت ها و بازخوردهای کارمندان شما را زیرنظر داشته باشد و راهنمایی های مناسبی در اختیار شما قرار دهد.

4- دوستان و نزدیکان: اگر مربی در اختیار ندارید، از کسی که به او اعتماد دارید بخواهید کار مربی را برای شما انجام دهد. از او بخواهید رفتارهای شما را زیرنظر داشته باشد و اشتباهات شما را گوشزد نماید.

 

منابع:

  1. thebalance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *