13 راه برای افزایش اعتماد به نفس برای صحبت در جمع

در هنگامی که در حال صحبت در یک جلسه هفتگی هستید و یا هنگامی که دارید برای یک گره از افراد صحبت می کنید از چه راهی می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید؟

1- تمرین با دوستان

هیچ راهی بهتر از تمرین برای افزایش اعتماد به نفس نیست. توصیه می کنم به صورت مرتب با دوستان خود تمرین داشته باشید. با تعدادی از دوستان خود جمع شوید و با هم به تمرین سخنرانی بپردازید.

2- الگوبرداری از سخنرانان حرفه ای

در هنگامی که قبل از سخنرانی دارید با استرس مبارزه می کنید، هر چقدر هم که تمرین کرده باشید تاثیری نخواهد داشت و استرس همراه شما خواهد بود. نحوه اجرای سخنرانان حرفه ای را ببینید و از راه های برقراری ارتباط آنها استفاده نمایید، مطمئن باشید سخنرانی شما بهتر خواهد شد.

3- آماده بودن

اگر قرار است در مقابل گروهی از افراد صحبت کنید، آماده بودن مطالب شما از قبل اهمیت زیادی دارد. یادداشت هایی داشته باشید تا بتوانید با استفاده از آنها به مسیر اصلی صحبت های خود بازگردید.

4- زمانبدی درست

شما می توایند برای تمرین صحبت های خود را ضبط نمایید و یا از خود فیلم بگیرید. از این طریق می توانید ضعف های خود را اصلاح نمایید. این کار همچنین می تواند به زمانبندی شما نیز کمک نماید. شما که دوست ندارید برای یک سخنرانی 15 دقیقه ای تنها 8 دقیقه مطلب داشته باشید؟! اگر از خود فیلم تهیه نمایید می توانید زمانبدی سخنرانی خود را ببینید و در صورت نیاز آنرا اصلاح نمایید.

5- تسلط کامل بر روی مطالب

اعتماد به نفس یک احساس است. افرادی که با هوش و ذکاوت حرف می زنند به نظر می رسد که این کار را بدون تلاش خاصی انجام می دهند. اما شما تلاش های آنها برای این کار را ندیده اید. اگر دوست دارید خوب صحبت کنید جایگزینی وجود ندارد باید تمرین کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

6- تمرین قبل از سخنرانی

شما باید از دو روز قبل برای سخنرانی آماده باشید. طبق تحقیقات دو روز فرصت مناسبی است که می تواند در شما احساس کافی برای منتقل کردن پیام را ایجاد کند.

7- یافتن یک مخاطب در بین حاضرین

یکی از بدترین کارهایی که می توانید قبل از شروع سخنرانی انجام دهید سکوت است. شما نیاز دارید که قبل از صحبت کردن گرم شوید. راحت ترین راه برای انجام این کار ساختن یک دوست در بین حضار است. قدم بزنید و با صحبت های کوتاه با مخاطبین گرم بگیرید و خودمانی شوید. صحبت های کوتاه نه تنها به شما نیرو می دهد بلکه موجب می شود پیام شما بهتر منتقل شود.

8- کنترل سرعت بیان

یکی از بزرگترین اشتباهات سخنرانان تازه کار این است که سعی دارند همه چیز را به سرعت عنوان نمایند. صحبت کردن با سرعت زیاد موجب می شود که حضار فکر کنند شما اعتماد به نفس خود را از دست داده اید و این باعث می گردد پیام شما به خوبی منتقل نشود. سعی کنید شمرده و با دقت صحبت نمایید. مخاطبین شما را درک خواهند کرد.

9- نوازنده بودن

سخنرانان اغلب در جذب مخاطبین ناتوان هستند زیرا بیش از حد بر روی آنها تمرکز دارند. وقتی برای صحبت انتخاب می شوید باید چیز ارزشمندی برای ارائه داشته باشید، در غیراینصورت کار شما اشتباه و بیهوده است. اعتماد به نفس شما باید از اهدافتان سرچشمه بگیرد نه از نظر و عقاید مخاطبین. شبیه یک نوازنده باشید و راه خود را از بین کلمات پیدا نمایید.

10- عدم ترس از اشتباه

خودتان را با کمال طلبی آزار ندهید. شاید ترس از قضاوت شدن توسط دیگران موجب عملکرد بهتر شما گردد، اما حتی بهترین سخنرانان نیز اشتباه می کنند. در عوض اجازه دهید رویداد هایی که در حین سخنرانی تحت کنترل شما نیستند رخ دهند. گاهی این رویداد ها می توانند حتی صحبت های شما را جذاب تر نیز نمایند.

11- صحبت با یک نفر

برای اینکه با جمع ارتباط صمیمی تری داشته باشید این ترفند را استفاده نمایید. به جای اینکه برای تمام حضار صحبت کنید، سعی کنید آنرا انحصاری کنید و تنها یک نفر را مخاطب قرار دهید. افراد فکر می کنند که شما دارید برای آنها صحبت می کنید و به این ترتیب روند سخنرانی شما بهتر خواهد شد.

12- امید داشتن

صحبت در مقابل جمع فرصتی است که می توانید از آن برای رسیدن به آرزوهای خود استفاده کنید. مخاطبین شما را در مرکز توجه قرار می دهند بنابراین از آن استفاده نمایید. با اعتماد به نفس، پر شور و متفکر باشید و از تحسین و یا تحقیر آنها نترسید. شما جایی هستید که باید باشید.

13- توجه به هدف

اگر در حال سخنرانی نیاز به کمک برای افزایش اعتماد به نفس داشتید، به این نکته توجه کنید که مخاطبین شما آنجا هستند تا به حرف های شما گوش دهند. بنابراین شما فرد با ارزشی هستید و چیزی با اهمیت و با ارزش برای به اشتراک گذاشتن در اختیار دارید. آرام باشید و فشارهای بیرونی را فراموش کنید.

منابع:

  1. noobpreneur

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *