چگونه مخالفت کنیم؟

من با این پیش فرض که ملاقاتی دوستانه در پیش دارم وارد جلسه شدم. به محض ورود یکی از دوستان مرا مورد خطاب قرار داد و با لحنی تند گفت: “برای من اهیمتی ندارد که تو چی می گی من مخالفم.” این اولین باری بود که من بدون اینکه دهانم را باز کنم مورد مخالفت قرار گرفتم.

مخالفت کردن در بسیاری از موارد حتی نیاز نیست که صورت گیرد اگر به طرف مقابل اجازه دهید که افکار خود را به صورت شفاف بیان کند. در بسیاری از موارد این مخالفت ها به دلیل دید اشتباه به موضوع و یا برداشت اشتباه از گفته ها پیش می آیند.

نحوه ابزار مخالفت به روش درست و صحیح یکی از موارد ضروری برای موفقیت است. در این متن با راهکارهایی برای ابراز صحیح مخالفت در یک تیم و یا جمع آشنا می شویم.

وقتی هیچ کس مخالفت نمی کند.

بسیاری از شرکت ها و مجموعه ها مخالفت کردن را کاری بد و نادرست می دانند به خصوص اگر با روسا و مدیران ارشد و یا کارفرماها صورت گیرد. اما سرکوب مخالفت کاری اشتباه و خطرناک است. زمانی که مخالفت ها و نظرات دیگران سرکوب می شوند افراد از گرفتن تصمیمات و فکر کردن درباره کار دلسرد می شوند و تنها به دستوارت و افکار روسا و مدیران ارشد فکر می کنند و از آنها پیروی می کنند. افکار و دستوراتی که شاید اشتباه باشند. در واقع سرکوب نظرات و عقاید مخالف یکی از موارد مهم در شکست کسب و کار ها و تیم ها است.

فرهنگ همکاری را تقویت کنید.

این وظیفه رهبر یک تیم یا گروه است که به اعضای گروه خود دید درستی از شرایط دهد. یک رهبر خوب باید یک رویا در سر داشته باشد و باید اعضای تیم خود را برای تحقق آن رویا حمایت نماید. اما داشتن یک رویا و حمایت از آن کافی نیست.

یک رهبر همچنین باید شرایطی را فراهم آورد که اعضای تیم بتوانند برای تحقق آن رویا کمک نمایند. این مورد فرهنگ کاری نامیده می شود.

وقتی شما به افراد اجازه می دهید که افکار، عقاید، نظرات را به چالش بکشند شما مجموعه ای ایجاد می کنید که فکر کردن در آن ارزشمند است. همچنین این فضای کاری موجب می شود افراد خلاقیت و نوآوری داشته باشند، چیزی که برای موفقیت در دنیای امروز امری ضروری است.

اگر فرهنگ کاری تیم یا مجموعه شما اجازه مخالفت سازنده را به افراد ندهد، شما فضا را برای این افراد مهیا کرده اید که تیم شما را ترک نمایند زیرا افکار و عقاید آنها را نادیده گرفته اید. شما در واقع محیطی از ترس و نگرانی ایجاد کرده اید که به هیچ کس اجازه مخالفت و اظهار نظر نمی دهید. عدم اجازه برای ابراز مخالفت سازنده موجب نابودی مجموعه شما خواهد شد.

اجازه دهید بحث و گفتگو انجام شود.

شما اگر فرد باهوشی باشید اجازه می دهید افراد شما را به چالش بکشند و راه های جایگزین را به شما معرفی کنند. اما خودتان چطور؟ آیا فردی تابع هستید؟ آیا شما نیز اعضای تیم و روسای خود را به چالش می کشید؟ یا اینکه گوشه ای می نشینید و تنها نظرات دیگران را تایید می کنید؟ این عدم بیان نظر و عقاید در طولانی مدت نمی تواند از شما دفاع کند و موجب تضعیف جایگاه شما خواهد شد.

شما به عنوان یک مدیر روسایی دارید. مسئولیت شما این است که با تیم خود صادق باشید و هر چیزی را که به آن فکر می کنید با آنها در میان بگذارید حتی اگر نظری مخالف نظر روسا و یا اعضای گروه باشد. شما و اعضای تیم تان باید درباره مشکلات در شرایط و فضایی کاملا باز، شفاف و بدون نگرانی صحبت کنید. شما باید به روسای خود اطلاعات و گزینه های بیشتری برای انتخاب بدهید. از جنگیدن برای چیزی که واقعا به آن اعتقاد دارید نترسید. از عقاید خود با تمام قوا دفاع کنید اما در عین حال منصف نیز باشید و نظرات مخالف را با ذهنی باز بپذیرید.

زمانی نیز که تصمیمی گرفته شد بحث ها و مخالفت ها باید متوقف شوند. بعد از اینکه تصمیم گرفته شد شما وظیفه دارید که روسا و یا اعضای تیم خود را برای تصمیم گرفته شده حمایت کنید.

چگونه به روش درست مخالفت کنیم.

شما فکر می کنید  که عقیده و نظر شما درست است. شما بهترین ها را برای افراد تیم تان می خواهید. شما دوست دارید کارها به بهترین نحوه ممکن انجام شوند. بنابراین از چیزی که فکر می کنید درست است با تمام توان خود دفاع می کنید. این خوب است اما زیاده روی نکنید. نیازی نیست تمام مبارزات را برنده شوید. نیازی نیست تمام افراد شما را تایید کنند.

به جای اینکه خود را به عنوان یک آدم منفی باف و لجوج و یک دنده معرفی کنید، سعی کنید از روش هایی که در ادامه معرفی می شوند برای ابزار مخالفت خود استفاده کنید:

1- درباره نظرات و عقاید دیگران سوال های بپرسید که آنها را برای شما شفاف کند و بتوانید منظور واقعی آنها را درک کنید. در واقع قبل از اینکه مخالفت کنید سعی کنید مشکل را واقعا درک کنید.

2- چارچوب مشکل را بررسی کنید. اگر شرایط به گونه ای است که باید به دنبال راه حل مشکل باشید اعضای تیم را برای یافتن راه حل تشویق کنید. اگر بتوانید برای مشکل مطرح شده یک چارچوب درست ایجاد کنید می توانید برای آن یک راه حل درست نیز ایجاد کنید.

3- سعی کنید پیش فرض های ایده و یا شرایط فعلی را درک کنید. با دقت گوش کنید و اگر متوجه پیش فرض نادرستی شدید مودبانه اعلام کنید و بخواهید که آنرا اصلاح کنند و یا برای آن دلیل و مدرک نشان دهند.

4- مخالفت خود را شخصی نکنید و تنها به مسائل کاری بپردازید. هیچ کس از حمله به شخصیت یک فرد خوشحال نمی شود.

5- به جای اینکه نظر خود را به عنوان تنها راه حل مشکل مطرح کنید، سعی کنید آنرا در میان دیگر گزینه ها قرار دهید و از افراد بخواهید درباره آن فکر کنند.

6- زمانی که دارید راه حل و یا نظر خود را بیان می کنید با دیگر نظرات و راه حل ها نیز با احترام برخورد کنید و حتی اگر می توانید از آنها استفاده کنید.

7- از افراد اجازه بگیرید تا ایده و یا نظر خود را اثبات کنید. بسیاری از افراد از اینکه شما بتوانید ایده و یا نظر خود را اثبات کنید استقبال خواهند کرد.

8- انتظار نداشته باشید همه آنها را ببرید! شما در یک ماراتن هستید نه در یک مسابقه دو سرعت.

نتیجه

داشتن یک فرهنگ کاری که در آن افراد می توانند به راحتی نظرات و عقاید خود را مطرح کنند اهمیت زیادی دارد. سعی کنید ایده ها و عقاید را سرکوب نکنید. اگر همه افراد شما را تایید کردند، این نشانه ای خطرناک است و نشان می دهد که افراد برای بیان عقاید و نظرات خود احساس راحتی نمی کنند. از همه مهم تر اینکه نحوه بیان درست مخالفت را یاد بگیرید.

منابع:

  1. thebalance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *