مهارت های مذاکره را از کودکان یاد بگیریم

کودکان مذاکره کنندگان خوبی هستند. آنها ‘نه’ را ‘شاید’ معنی می کنند چون به راحتی چیزی را که می خواهند رها نمی کنند، حتی از شما چیز های بیشتری طلب می کنند.

 

آنها جواب منفی را جواب خود نمی دانند

دیالوگ رایج بچه ها این است که چرا؟ معادل آن برای بزرگتر ها در مذاکره کسب و کار ‘ برای من بیشتر توضیح بدهید’ است. این جمله در های زیادی را برای ارتباط برقرار کردن در مقابل جواب منفی به روی شما باز می کند.

 

آنها مصمم و خلاق اند

جواب رد به ندرت خلاقیت کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد.

به این مثال توجه کنید. لیندا دختر هشت ساله ای است که می خواهد کیک هایی که خودش درست کرده را به همسایه ها بفروشد. اما همسایه می گوید که قبلن کیک خریده و نیازی ندارد. او جواب می دهد که این کیک ها به مراتب بهتر از آن کیک ها هستند. همسایه با اندکی تامل ، 3 کیک از لیندا میخرد.چه درسی از این موضوع می گیرید؟

 

انها گوش می کنند و سوالات ‘اگر …’ را می پرسند

از آنجایی که کودکان جواب ‘نه’ را ‘شاید’ تلقی می کنند، سعی می کنند که ‘نه’ را به ‘بله’ تغییر دهند. لیندا می پرسد، ‘اگر تکالیفم را امروز انجام دهم تا بتوانم فردا با آلیس به خرید بروم چه؟ ‘. ممکن است اگر به طور مداوم از خریدار ‘چرا’ سوال کنید موجب آزار شود ، اما برای دست یابی به نتایج خوب بگویید ‘اگر این طور شود چه ‘ . به عنوان مثال ، ‘ نظرتون چیه اگر در مورد قیمت بیشتر صحبت کنیم؟ ‘.

 

آنها از زبان پیش فرض استفاده نمی کنند

توجه کنید که نحوه سوال کردن خیلی با اهمیت است. کودکان سعی می کنند از عبارت های خوشبینانه به جای عبارت های پیش فرض استفاده کنند. چون اگر تن صدای شما خوشبین نباشد، مذاکره را خراب می کند.

 

حس اشتیاقی که دارند خریدار را مجاب به خریدن می کند

لیندا ابتدا لباس مناسب می پوشد و اطمینان دارد که همه کیک ها را می فروشد. وقتی که خودش و کیک هایش را به همسایه معرفی کرد ،در حالی که خودکار و دفترچه در دستش هست از او سوال می کند ،چند تا کیک براتون بنویسم؟

وقتی که فروشنده های حرفه ای اشتیاق خود را از دست می دهند، این حس به مشتریان دست می دهد که چرا باید این محصول را بخرند.

 

منبع :      purchasingnegotiationtraining

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *