چرا شبکه های اجتماعی برای کسب و کارهای کوچک اهمیت دارند؟

اگر شما یک کسب و کار کوچک محلی را مدیریت می کنید نیاز است که برای حضور و دیده شدن در شبکه های اجتماعی تلاش کنید. اگر این کار را انجام ندهید سهم بزرگی از مشتریان را از دست داده اید. مشتریان در شبکه های اجتماعی به دنبال محصولات و خدمات هستند و درباره آنها تحقیق می کنند و از نظر دیگر مشتریان درباره آنها آگاه می شوند.

طبق تحقیقات مرکز Pew Research که در سال های اخیر صورت گرفته است:

71 درصد بزرگسالان از فیس بوک استفاده می کنند.

23 درصد بزرگسالان از توییتر استفاده می کنند.

26 درصد از اینستاگرام استفاده می کنند.

28 درصد از پینترست استفاده می کنند.

28 درصد از لینکداین استفاده می کنند.

تحقیقات بسیاری وجود دارد که نشان می دهد، خرید توسط مشتریان از مجموعه هایی که در شبکه های اجتماعی پروفایل دارند احتمال بیشتری دارد. همه اینها به ایجاد حس اعتماد در مشتری و انگیزه دادن به او مربوط می شود. اگر برای فعالیت در شبکه های اجتماعی برنامه خوبی داشته باشید می توانید از آن بهره کافی را به دست آورید.

در ادامه با 8 دلیل اهمیت حضور کسب و کارهای کوچک در شبکه های اجتماعی آشنا می شویم.

1- شناخت کسب و کار شما

این چیزی است که کسب و کارهای کوچک را از کسب و کارهای بزرگ جدا می کند. هرچقدر بیشتر کسب و کار خود را در معرض دید دیگر افراد قرار دهید افراد بیشتری شما و کسب و کارتان را می شناسند. به همین راحتی.  بسیاری از کسب و کارهای بزرگ سالها برای معرفی کسب و کارشان تلاش کرده اند و این کار را با روش های قدیمی بازاریابی و هزینه های زیاد انجام داده اند. اما این فرصت برای شما وجود دارد که با هزینه کم و بسیار موثرتر از گذشته این کار را انجام دهید.

2- ایجاد اعتماد

این مورد شاید مشابه شماره 1 باشد اما ایجاد اعتماد در فروش محصولات به مشتریان جدید و افزایش فروش به مشتریان قدیمی تاثیر زیادی دارد. بنابراین برای فعالیت در شبکه های اجتماعی دقت کنید و به سوالات و نظرات کاربران با دقت پاسخ دهید زیرا این موارد می توانند تاثیر زیادی درایجاد اعتماد داشته باشند.

3- بازاریابی ارزان

بسترهای زیادی در فضای آنلاین وجود دارند که صاحبان کسب و کارها را تشویق می کنند تا از خدمات آنها برای بازایابی استفاده کنند. اما باید بدانید که بسیاری از شبکه های اجتماعی بزرگ مانند فیس بوک، توییتر، لینکداین و … امکانات تبلیغاتی خود را دارند. اگرچه، اگر کمی تلاش کنید و در این شبکه ها افراد زیادی را جذب کنید می توانید با کمترین هزینه برای محصولات و خدمات خود بازاریابی کنید.

4- افزایش وفاداری مشتریان

این مورد شاید کاملا مشخص باشد. وقتی شما در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنید، اطلاعات افراد را نسبت به محصولات و خدمات خود افزایش می دهید، محتوای مفید در اختیار آنها قرار می دهید، خدمات مناسب ارائه می کنید، برای آنها فراموش کردن شما کار سختی خواهد بود. مشتریان دوست دارند با شرکت ها و مجموعه ها در فضای آنلاین نیز تعامل داشته باشند. حضور در فضای آنلاین موجب شفافیت کسب و کار شما می شود و وفاداری نسبت به شما را افزایش می دهد.

5- افزایش ترافیک سایت

بسیاری از کسب و کارها هنوز سایت ندارند اما اگر وب سایت دارید مطمئن باشید که نشر یک مطلب در شبکه های اجتماعی می تواند تاثیر زیادی بر روی ترافیک سایت شما داشته باشد. از سایت خود تنها برای فروش محصولات و خدمات استفاده نکنید بلکه در ابتدا محتوای رایگان در اختیار کاربران قرار دهید و سپس برای فروش اقدام کنید.

6- بهبود سئو

ترافیک بیشتر به این معنی است که شما در نتایج جستجو رتبه بهتری خواهید داشت. شبکه های اجتماعی شاید به صورت مستقیم در سئو سایت شما تاثیر نداشته باشند اما می توانند موجب افزایش ترافیک سایت شما شوند.

7- داده رایگان

چه کسی در این عصر و روزگار داده و اطلاعات رایگان نمی خواهد؟ شما نه تنها می توانید نظرات و انتقادات افراد مختلف نسبت به محصول یا خدمات خود را بشنوید، ببینید چه مطالبی برای آنها جالب است، چه کسانی فعالیت های شما را دنبال می کنند، بلکه به راحتی می توانید سن، جنسیت، سطح سواد، درآمد و اطلاعات فراوانی درباره آنها به دست آورید. این کار توسط سیستم های تحلیلی که در اینترنت وجود دارند در اختیار شما قرار می گیرند. شما می توانید از این اطلاعات استفاده کنید و ببنید که چه چیزی برای کسب و کار شما سودآوری بیشتری دارد.

8- فروش بیشتر

صنعت فروش به صورت آنلاین صنعت بزرگی است و روزی که فروش در آن به 300 میلیارد دلار برسد زیاد دور نیست. این احتمال نیز وجود دارد که جستجو برای کالا و خدمات موتورهای جستجوی سنتی را از بین ببرد زیرا اکنون نیز بسیاری از افراد از موتورهای جستجو برای یافتن کالا و خدمات استفاده می کنند.

بنابراین با وجود این پتانسیل بالا بهتر نیست در این بازار و صنعت بزرگ شما نیز جایگاهی داشته باشید پس از همین الان شروع کیند.

 

منابع:

  1. noobpreneur

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *