15 نکته برای بازاریابی در فیس بوک (1)

در حال حاضر به نظر می رسد همه افراد در حال استفاده از فیس بوک هستند. بر طبق آمار خود فیس بوک مردم به صورت ماهیانه 700 میلیارد دقیقه را بر روی این شبکه اجماعی سپری می کنند. آیا تا به حال به بازاریابی از طریق فیس بوک فکر کرده اید.

با چنین موقعیتی به نظر ضروری می رسد که شما باید برای استفاده از این ظرفیت برنامه خاصی داشته باشید. بسیاری از مجموعه ها و افراد برای خود صفحه ای در فیس بوک راه اندازی می کنند، مطالبی را به صورت نامنظم و بدون هدف در آن منتشر می کنند و چون به نتیجه نمی رسند آنرا رها کرده و به سراغ روش دیگری می روند.

طراحی و اجرای یک برنامه بازاریابی دقیق برای فیس بوک چه نتایجی را برای شما به همراه خواهد داشت؟ اگر بتوانید مخاطبان خود را به درستی جذب کنید کسب و کار شما چگونه تغییر خواهد کرد؟ فرصت های بازاریابی که در فیس بوک وجود دارد بسیار عالی و جذاب است و خبر خوب اینکه به راحتی برای شما قابل استفاده است.

استفاده از فیس بوک به این معنی نیست که نباید از دیگر روش ها استفاده کنید. به نظر می رسد اکثر مشتریان شما زمان خود را در فیس بوک سپری می کنند. بنابراین حضور و فعالیت شما در فیس بوک نیز امری ضروری به نظر می رسد.

در ادامه 15 نکته برای بازاریابی بهتر در فیس بوک ارائه شده است که فعالیت شما در فیس بوک را بهبود می بخشد.

1- چرا در فیس بوک صفحه دارید؟

در استفاده از هر ابزاری برای بازاریابی سعی کنید بفهمید که چرا دارید از این ابزار استفاده می کنید، اهداف بازاریابی خود را به روشنی مشخص کنید و یک برنامه مناسب داشته باشید. مخاطبین شما ممکن است به فیس بوک به عنوان ابزاری برای دریافت خدمات نگاه کنند. در موردی دیگر شاید آنرا به عنوان منبع مناسبی برای اخبار و مقالات در نظر بگیرند. در نمونه دیگر شاید آنرا به عنوان یک فروشگاه در نظر بگیرند و یا طرفداران شما بخواهند برای برقراری ارتباط با شما از آن استفاده کنند. صفحه خود را متناسب با برنامه بازاریابی خود ایجاد کنید و معیارهایی که موفقیت شما را تعریف می کنند را مشخص کنید.

2- تب های اختصاصی (custom tab) ایجاد کنید.

وقتی صفحه خود را در فیس بوک راه اندازی می کنید، صفحه شما مجموعه ای استاندارد از تب ها را دارد. یک تب که مطالب و نظرات کاربران در آن منتشر می شود که با نام دیوار (wall) شناخته می شود و یک تب اطلاعاتی که مشخصات و اطلاعات کسب و کار شما را نمایش می دهد. شما می توانید ویژگی های صفحه فیس بوک خود را با افزودن تب های اختصاصی افزایش دهید. یکی از کاربردهای تب های اختصاصی بازاریابی است و شما می توانید برای هر چیزی بازاریابی انجام دهید. برای مثال می توانید یک تب اختصاصی برای معرفی دیگر صفحات و یا شرکت های همکار داشته باشید و یا رویدادهای مربوط به کسب و کار خود را در آن قرار دهید.

3- اولویت تب های خود را مشخص کنید.

تب ها معمولا به صورت عمودی و در کنار صفحه شما نمایش داده می شوند. در انتهای فهرست تب ها گزینه ای برای ویرایش آنها وجود دارد. شما می توانید از این بخش برای اولویت بندی تب های خود استفاده کنید. این ویژگی برای مواردی که شما قصد دارید تب مشخصی را بالاتر از بقیه نشان دهید کاربرد دارد. در نظر داشته باشید که ترتیب تب ها می تواند در تتایج بازاریابی شما تاثیر فراوانی داشته باشد.

4- مطالب را به صورت منظم منتشر کنید.

همه با این مورد روبرو شده ایم. صفحاتی که ایجاد می شوند  و در روزهای اول هر روز مطلب در آن قرار می دهند و بعد دیگر مطلبی در آن قرار داده نمی شود. این دقیقا جایی است که نیاز به یک برنامه بازاریابی مناسب احساس می شود. مانند هر کار دیگری در کسب و کار اگر قصد دارید بازاریابی در فیس بوک را انجام دهید به بهترین شکل ممکن انجام دهید. با نادیده گرفتن صفحه فیس بوک خود به مخاطبین این پیام را ارسال می کنید که به آنها اهمیت نمی دهید. بنابراین اگر صفحه فیس بوک جز برنامه بازاریابی شما است، برای انتشار مطالب در آن برنامه ریزی دقیق و منظم داشته باشید.

5- از تبلیغات فیس بوک استفاده کنید.

استفاده از سیستم تبلیغات فیس بوک یک فرصت مناسب برای کسب و کار شما است. استفاده از این سیستم این فرصت را در اختیار شما قرار می دهد که مخاطبین خود را با دقت بیشتری هدف قرار دهید. شما می توانید جنسیت، سن و منطقه ای که افراد در آن زندگی می کنند را به دقت مشخص کنید. علاوه بر این حتی می توانید مخاطبین خود را بر اساس علایق آنها نیز مورد هدف قرار دهید. این سیستم قابلیت های زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. هر زمانی هم که احساس کردید تبلیغ شما جواب نمی دهد می توانید آنرا متوقف کنید.

6- ارزش خلق کنید.

به نظر می رسد مطلب یا تصویری که باعث شود مخاطبین شما در فیس بوک ثبت نام کنند می تواند برای کسب و کار شما ارزش زیادی داشته باشد. زیرا این موقعیت را دراختیار شما قرار می دهد که با مخاطب خود تعامل بیشتری داشته باشید. بنابراین به دنبال راه هایی باشید که مخاطبین خود را وارد فضای فیس بوک کنید.

ادامه نکات بازاریابی در فیس بوک را در هفته آینده معرفی و تشریح خواهیم کرد.

منابع:

  1. startupnation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *