کارگاه تیم سازی (3)

در ادامه مطلب قبل در این متن به معرفی آخرین بازی ارتباطی یعنی دسته بندی می پردازیم و سپس به سراغ بازی هایی می رویم که مهارت های حل مساله را در بین اعضای تیم تقویت می کند.

بازی های ارتباطی (ادامه)

بازی دسته بندی

مدت زمان موردنیاز: 10-15 دقیقه

این بازی هم می تواند هم به سرعت یخ بین اعضا را بشکند و در بین آنها صمیمیت ایجاد کند و هم در عین حال می تواند یک فعالیت پیچیده باشد. قبل از شروع ابتدا به افراد توضیح دهید که طبقه بندی هایی که برای افراد انجام می دهند کاملا باید موضوعی باشد و هیچ قضاوتی نباید در کار باشد. در واقع نباید اعضا یکدیگر را قضاوت کنند. برای شروع گروه خود را به گروه های کوچک تر چهار نفره تقسیم کنید. از هر یک از اعضا بخواهید که خود را برای اعضای گروه خود معرفی کند و درباره چیزهایی که دوست دارد، چیزهایی که دوست ندارد، سرگرمی ها، ورزش ها و … خیلی کوتاه توضیح دهد. بعد از معرفی همه اعضا، برای تیم ها مشخص کنید که باید اعضای گروه خود را به زیرگروه های که منفی، تبعیض آمیز و یا جنجالی نیستند تقسیم کنند. افراد سحر خیز، افرادی که دیر می خوابند، افرادی که پیتزا دوست دارند و یا افرادی که ورزش می کنند نمونه هایی از این زیرگروه ها است. این فعالیت به اعضا کمک می کند یا یکدیگر را بهتر بشناسند و همچنین آنها را قادر می سازد تا ماهیت و هویت همه اعضا را داخل تیم در نظر بگیرند.

بازی های  حل مساله

بازی پازل

زمان مورد نیاز: 30 دقیقه

این فعالیت نیاز دارد که رهبر بازی یک تصویر که جزییات زیادی دارد را انتخاب کند. باید تصویر را به مربع های کوچک و به تعداد افراد حاضر در بازی برش بزنید. به هر یک از اعضا یک تکه از این پازل را بدهید و از آنها بخواهید که یک کپی دقیق از آن اما پنج برابر بزرگتر ایجاد کنند. آنها با این مشکل مواجه هستند که نمی دانند فعالیت آنها چرا و چگونه بر روی کار کل گروه تاثیر خواهد گذاشت. رهبر می تواند با در اختیار قرار دادن مداد، خط کش و کاغذ این فرآیند را ساده تر کند. بعد از اینکه هر یک از اعضا پازل پنج برابر بزرگتر خود را ساختند از آنها بخواهید که همه قطعات را بر روی میز یا زمین در کنار یکدیگر قرار دهند. این فعالیت به اعضا آموزش می دهد که چگونه در یک تیم کار کنند. همچنین مشخص می کند که تقسیم وظایف چیست و اینکه کار هر فرد چه تاثیری بر روی کار کل گروه خواهد داشت.

بازی پازل

بازی برج مخفی

زمان مورد نیاز: 10 دقیقه

این بازی به لگوهای اسباب بازی نیاز دارد. مربی یا رهبر گروه با استفاده از لگو ها یک برج کوچک درست می کند و آنرا از اعضای تیم مخفی می کند. سپس اعضا به گروه های کوچک چهار نفره تقسیم می شوند. به هر یک از گروه های به اندازه کافی لگو داده می شود تا بتوانند یک کپی از برجی که مربی ساخته است را بسازند. مربی سپس برج خود را در مکانی قرار میدهد که از همه تیم ها به یک فاصله باشد. هر تیم یک نفر را انتخاب می کند و این افراد از همه تیم ها و به صورت همزمان فرصت دارند تا ده ثانیه به برج اسباب بازی نگاه کنند و آنرا به خاطر بسپارند. بعد از اینکه این افراد به تیم های خود بازگشتند بیست و پنج ثانیه فرصت دارند تا دستور ساخت برج را به دیگر اعضای گروه بدهند. بعد از یک دقیقه فرد دیگری از هر تیم برای زیر چشمی نگاه کردن به برج انتخاب می شود و این فرصت در اختیار او قرار می گیرد. این فعالیت باید تا جایی ادامه داشته باشد که یکی از تیم ها بتواند دقیقا همان برج را بسازد. این فعالیت به اعضا حل مساله با همکاری یکدیگر و ارتباط موثر را آموزش می دهد.

بازی برج مخفی

منابع:

  1. huddle

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *