کارگاه تیم سازی (4)

در ادامه متن قبلی امروز معرفی بازی های حل مساله را کامل می کنیم و بازی های بزرگنمایی، انداختن تخم مرغ و طراحی فعالیت تیمی را شرح می دهیم.

بازی های حل مساله (ادامه)

بازی بزرگنمایی

زمان مورد نیاز: 30 دقیقه

این بازی به کتاب های تصویری نیاز دارد که در آنها هیچ کلمه ای استفاده نشده است و تنها از تصاویر برای خلق داستان استفاده شده است. هر یک از تصاویر کتاب را به یک فرد بدهید. برای اعضا مشخص کنید که آنها تنها می توانند به تصویر خود نگاه کنند و باید آنرا از سایرین مخفی نگه دارند. باید به اعضا فرصت دهید تا تصویری که در اختیار دارند را بررسی و تحلیل کنند زیرا این کار به حل مساله و قرار دادن تصاویر در کنار یکدیگر کمک فراوانی می کند. هدف این فعالیت این است که اعضا تصاویر را در کنار یکدیگر قرار دهند بدون اینکه به تصویر یکدیگر نگاه کنند. اعضا می توانند با یکدیگر درباره خصوصیاتی که در تصویرشان وجود دارد صحبت کنند. این فعالیت به اعضا کمک می کند تا برای حل مساله ای مشخص و با هدفی مشخص با یکدیگر همکاری داشته باشند.

بازی انداختن تخم مرغ

زمان مورد نیاز: 2 ساعت

این بازی کلاسیک و سرگرم کننده نیاز دارد که شما افراد را به دو گروه بزرگ تقسیم کنید و از آنها بخواهید وسیله ای بسازند که از یک تخم مرغ که از ارتفاع دو ونیم متری رها می شود محافظت کند. هر چیزی که تیم ها نیاز دارند باید در اختیار آنها قرار بگیرد. بعد از اینکه همه تیم ها محفظه خود را ساختند هر یک سی ثانیه فرصت دارند تا درباره محفظه خود تبلیغ کنند و دلایل منحصر به فرد بودن آنرا شرح دهند. بعد از این مرحله هر تیم باید محفظه حاوی تخم مرغ خود را از ارتفاع مشخص شده رها کند تا کارایی آن مشخص شود. در این فعالیت علاوه بر اینکه اعضا یاد می گیرند چگونه با یکدیگر همکاری و گفتگو داشته باشند، ساختن یک محفظه نجات را نیز تجربه می کنند و در صورت موفقیت لذت پیروزی را نیز می چشند.

کارگاه تیم سازی (4)

فعالیت تیمی خودتان را ایجاد کنید.

زمان مورد نیاز: 1 ساعت

رهبر فعالیت این مسئله تقلبی را برای اعضا مطرح می کند: ما ساعت های زیادی را صرف فعالیت ها، تمرین ها و بازی های حل مساله کرده ایم اما من  دوست دارم امروز کاری انجام دهیم که هیچ کدام قبلا آنرا انجام نداده ایم و یا تجربه نکرده ایم. بنابراین مسئله این است هر گروه از افراد باید یک فعالیت، بازی و یا تمرین برای آموزش حل مساله به دیگران اختراع کند.

توجه داشته باشید که هر یک از گروه ها نباید بیشتر از چهار یا پنج نفر باشند. هر یک از گروه ها باید فعالیت یا بازی که طراحی کرده اند را برای دیگران ارائه دهند. علاوه بر اینکه این فعالیت خود یک فعالیت حل مساله است باعث می شود خلاقیت، ارتباط و مدیریت زمان در بین اعضا تقویت شود.

منابع:

  1. huddle

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *