چگونه در شبکه های اجتماعی مسابقه راه اندازی کنیم؟

شبکه های اجتماعی در سالهای اخیر ابزار موثری برای کسب و کارها بوده است. اگر از آنها به درستی استفاده شود، می توانند تاثیرات مثبتی بر روی ترافیک سایت، اطلاع رسانی و جذب مشتری داشته باشند.

راه اندازی و مدیریت یک مسابقه در شبکه های اجتماعی می تواند کاری پیچیده و سخت باشد. به همین دلیل این متن می تواند راهنمای خوبی برای شما به منظور راه اندازی یک مسابقه در شبکه های اجتماعی باشد.

برای مسابقه خود یک هدف داشته باشید.

شاید به نظر برسد که گاهی شرکت های برزگ و معروف برخی مسابقه ها را بدون داشتن هدف مشخصی اجرا می کنند، اما به یاد داشته باشید که مسابقه همیشه هدفی درون سازمانی دارد. از دید ناظر بیرونی همیشه برای یک مسابقه نتیجه ای واضح و مشخص وجود ندارد.

اگر یک شرکت مخاطبین بیشتری در توییتر بخواهد، ممکن است از افراد بخواهد که توییتی درباره شرکت در صفحه توییتر خود بنوسیند.  اگر یک استارت آپ تصاویری از مشتریان خوشحال و راضی خود که در حال استفاده از محصولات آنها هستند بخواهد، مسابقه آنها می تواند انتخاب بهترین تصویر ارسالی توسط کاربران باشد. به همین دلیل مشخص کردن چیزی که به دنبال آن هستید اهمیت زیادی دارد، به خصوص اگر چندین نفر بر روی پروژه کار می کنند. اگر هدف مشخصی داشته باشید بقیه فعالیت ها روشن تر و ساده تر خواهند بود.

جایزه خود را مشخص کنید.

این بخش مهم ترین قسمت یک مسابقه است. کسی که در یک رقابت شرکت می کند آیا به دنبال جایزه نیست؟

شرکت ها و مجموعه ها معمولا می خواهند بین هویت مجموعه خود و میزان شرکت کنندگان در مسابقه تعادلی برقرار کنند. البته دستیابی به این تعادل می تواند کار سختی باشد. ما برای این کار توصیه نمی کنیم که یک شرکت تولید ماشین ظرفشویی، لاستیک خودرو به برندگان مسابقه جایزه بدهد، زیرا این کار برای هویت و برند آنها چیزی به همراه ندارد. در خیلی از مواقع بودجه نیز تعیین کننده جایزه ای است که برای مسابقه خود درنظر می گیرید.

بنابراین برای تعیین جایزه مسابقه خود به بودجه، مخاطبین، هویت شرکت خود و هر چیزی که به آن مرتبط می شود، فکر کنید.

مسابقه را تعریف کنید.

ورود به رقابت را حد امکان ساده کنید، در این صورت افراد بیشتری می توانند در آن شرکت کنند. البته این موضوع بستگی به شما و توانایی های شما و نوع مسابقه ای دارد که برگزار می کنید. در ادامه با چند مورد آشنا می شویم:

افزایش تعداد مخاطبین

مسابقه ای است که در شبکه های اجتماعی بسیار رایج است. در این مسابقه شما از افراد درخواست می کنید تا شما را در یک شبکه اجتماعی خاص دنبال کنند تا تعداد مخاطبین شما به  تعداد مشخصی برسد. سپس از طریق قرعه کشی به تعدادی از افراد جایزه ای می دهید.

پیشنهاد یک مصحول جدید

این مورد اجازه می دهد که مشتریان با شما همکاری داشته باشند و در ساخت محصولات جدید به شما کمک کنند. در این مورد شما از مشتریان می خواهید که ویژگی های محصول جدید شما را مشخص کنند. می توانید با قرعه کشی به افراد محصول جدید را جایزه بدهید.

مراقب باشید.

گاهی اوقات ممکن است شما برخی موارد و جزییات را نادیده بگیرید، اما برخی از این موارد ممکن است بسیار حیاتی و مهم باشند. مسابقه ای که در شبکه های اجتماعی راه اندازی می کنید باید کاملا درست و قانونی باشد و به همه جزییات آن توجه کرده باشید، در غیراینصورت ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید.

به عنوان مثال پپسی در سال 1992 مسابقه ای را در فیلیپین برگزار کرد که به فردی که درب بطری نوشابه با شماره 349 را بیابد یک میلیون پزو (واحد پول فیلیپین) جایزه می دهد. به صورت تصادفی و اشتباها 500000 درب بطری با شماره 349 تولید و روانه بازار شد. این کار علاوه بر اینکه نتایج بدی برای پپسی در رسانه ها به همراه داشت، این شرکت را وادار کرد که به 200 نفر مبلغ یک میلیون پزو را بدهد.

شرکتی مانند پپسی می تواند با چنین مشکلاتی روبرو شود، اما برخورد با چنین مشلاتی برای مجموعه ها و شرکت های دیگر می تواند به نابودی آنها منجر شود. بنابراین در راه اندازی مسابقات در شبکه های اجتماعی دقت داشته باشید.

مسابقه خود را ترویج و اطلاع رسانی کنید.

با داشتن یک مسابقه خوب، می توانید اطلاع رسانی و تبلیغ آنرا شروع کنید. شما باید سعی کنید تعداد بیشتری از افراد را از مسابقه خود مطلع کنید. همچنین باید آنها را متقاعد کنید که در مسابقه شما شرکت کنند، بنابراین باید از هر رسانه ای برای این کار استفاده کنید. در ادامه برخی از این موارد ذکر شده اند:

  • از فهرست ایمیل خود استفاده کنید.
  • مستقیما از افراد درخواست کنید.
  • در سایت و وبلاگ خود درباره آن بنویسید.
  • از دیگر سایت ها بخواهید که مسابقه شما را تبلیغ کنند.
  • در شبکه های اجتماعی دیگر مسابقه خود راتبلیغ کنید.

 

مسابقه را پایان دهید.

سعی کنید روش شما برای تعیین برنده عادلانه باشد و جایزه مشخص شده را به برنده بدهید. از برنده بخواهید که تصویری به همراه جایزه خود برای شما ارسال کند. همچنین این وعده را بدهید که در آینده مسابقات بیشتری برگزار خواهید کرد.

 

منابع:

  1. startupnation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *