کارگاه تیم سازی (6)

از مطلب قبل معرفی بازی های مربوط به سازگاری بین اعضا و برنامه ریزی را شروع کردیم به همین دلیل در این متن به معرفی بازی های برج کاغذی، نقشه راه و کاغذ و نی می پردازیم.

بازی های سازگاری و برنامه ریزی (ادامه)

بازی برج کاغذی

زمان مورد نیاز: 5 دقیقه

این بازی خیلی ساده است اما به اعضا اهمیت برنامه ریزی، زمانبندی و فکر کردن درباره فعالیت ها را آموزش می دهد. به هر شرکت کننده یک تکه کاغذ داده می شود و از او خواسته می شود ظرف مدت پنج دقیقه بلندترین چیزی که می تواند درست کند که به صورت مستقل بایستد را بسازد. برای ساختن نیز نباید از هیچ ابزار و یا وسیله دیگری استفاده کند. بعد از اتمام پنج دقیقه باید چیزهایی که ساخته شده اند را بازبینی کنید و درباره زمانبندی، ساختار سازه و مواردی که باعث بهبود آن می شوند بحث کنید.

کارگاه تیم سازی  (6)

بازی نقشه راه

زمان مورد نیاز: 30 دقیقه

افراد باید به دو گروه با تعداد افراد مساوی تقسیم شوند. این تمرین همچنین نیاز دارد که کاغذ، خودکار و نقشه در اختیار تیم ها قرار بگیرد. نقشه می تواند نقشه کل کشور و یا یک منطقه خاص باشد. از تیم ها بخواهید که یک مسافرت را برنامه ریزی کنند اما این مسافرت معیارهای مشخصی باید داشته باشد. هر تیم باید یک فهرست از چیزهایی که نیاز دارند را تهیه کنند. چقدر پول نیاز دارند، نوع ماشینی که از آن استفاده می کنند، قیمت بنزین، شروع و پایان مقصد و … چیزهایی است که باید در این فهرست وجود داشته باشند. هر تیم باید برنامه سفر خود را بنویسند و تیمی که پول آنها به اتمام برسد رد صلاحیت می شود. جایزه می تواند به تیمی تعلق بگیرد که خسته کننده سفر یا راحت ترین سفر و یا هر نوع سفر دیگری را طراحی کرده باشد. هدف این بازی این است که اعضا با یکدیگر همکاری داشته باشند و بتوانند برای چنین سفری ظرف سی دقیقه برنامه ریزی کنند.

بازی کاغذ و نی

زمان مورد نیاز: 15 دقیقه

این بازی برای تیم های کوچک مناسب است و تنها به کاغذ و مقداری نی نیاز دارد. رهبر گروه باید بر روی یک کاغذ دایره هایی با مرکزیت مشترک بکشد. سپس باید برای هر دایره  یک امتیاز درنظر بگیرید. دایره های کوچکتر امتیاز بالاتری دارند وهرچه به سمت بیرون حرکت می کنیم امتیازها کمتر می شوند. این کاغذ را بر روی یک میز بزرگ قرار دهید. سپس اعضا باید دور میز جمع شوند و به هر یک از آنها یک نی داده شود. رهبر گروه توپ های کوچکی را بر روی میز پخش می کند. تعداد توپ ها به نظر رهبر بستگی دارد. اعضا باید تلاش کنند با فوت کردن در نی ها توپ ها را در دوایر با امیتاز بالاتر قرار دهند. شاید ساده به نظر به نظر برسد، اما اگر تعداد توپ ها درست انتخاب شود، اعضا باید با یکدگیر همکاری کنند تا توپ ها در دوایر با امتیاز بالاتر قرار دهند بدون اینکه به توپ های دیگری که قبلا حرکت داده شده اند، برخورد داشته باشند. این نیاز دارد که اعضا مکان خود را تغییر دهند و یا از جهات مختلف به یک توپ فوت کنند تا بتوانند بهتر توپ ها را هدایت کنند. رهبر می تواند با رسیدن تیم به یک امتیاز مشخص بازی را متوقف کند. این تمرین ساده به اعضا کمک می کند تا با یکدیگر همکاری داشته باشند و در عین حال برای اجرای یک برنامه مشخص تلاش کنند.

منابع:

  1. huddle

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *