10 گام برای تشکیل یک تیم استارت آپی

یک بررسی جدید نشان می دهد که تنها 25 درصد احتمال دارد که یک رهبر تیم استارت آپی بتواند ایده را به یک محصول و در نهایت به یک موفقیت در کسب و کار تبدیل کند. این شاید باعث دلسردی بسیاری از افراد شود.

موسسه CB Insights، حدود 156 شرکت را بررسی کرده است تا 20 دلیل شکست استارت آپ ها را پیدا کند. دو دلیل اول بسیار جالب بودند؛ محصول اشتباه و تمام شدن منابع مالی.

اما دلیل سوم این فهرست در اختیار داشتن تیم اشتباه بود. 23 درصد دلیل شکست استارت آپ ها، در اختیار داشتن افراد با مهارت های اشتباه در گروه است.

این میزان انتخاب افراد بی انگیزه، دارای مهارت های اشتباه و نداشتن دید و بینش یکسان با موسس استارت آپ را شامل می گردد.

این آمار و اطلاعات نشان می دهد که استارت آپ ها نیز نیاز دارند تا در انتخاب افراد دقت زیادی داشته باشند تا بتوانند به موفقیت برسند. با ما همراه باشید و 10 گام برای تشکیل یک تیم استارت آپی مناسب را فرا بگیرید.

در تیم خود تنوع داشته باشید.

وقتی تیم تان را تشکیل می دهید توجه  به تنوع امری حیاتی است. بررسی های موسسه McKinsey & Company نشان می دهد شرکت هایی که دارای تنوع نژادی 35 درصد و شرکت هایی که دارای تنوع جنسیتی در کارکنان هستند 15 درصد نسبت به شرکت های متوسط عملکرد بهتری دارند. استخدام افرادی مشابه خودتان شاید راحت تر باشد اما تیمی که دارای تنوع است عملکرد بهتری خواهد داشت.

در تیم خود یک متخصص در حوزه استارت آپ تان داشته باشید.

داشتن فردی با فهم دقیق از یک صنعت و یا یک تکنولوژی امری ضروری است. به عنوان مثال اگر در حال طراحی یک سیستم پرداخت برای خرده فروشی ها هستید، سعی کنید کسی را استخدام کنید که در این زمینه تجربه و مهارت کافی را داشته باشد. کسی با تجربه کافی به راحتی می تواند در چالش های پیش رو به تیم کمک کند و راهکارهای لازم را ارائه دهد.

از افراد درباره سایر مهارت هایشان سوال کنید.

استارت آپ ها به دلیل ماهیت شان (محدود بودن منابع مالی) نمی توانند افراد با استعداد را در همه زمینه ها استخدام کنند بنابراین دانستن و داشتن مهارت های ثانویه بسیار مهم است. بنابراین در هنگام انتخاب، افرادی که دارای مهارت های دیگر در سایر زمینه ها هستند و یا دوره هایی را گذرانده اند بیشتر مورد توجه داشته باشید. استارت آپ ها به سطح کمی از مهارت در همه زمینه ها نیاز دارند. در اختیار داشتن افراد با مهارت های مختلف می تواند در حل مسائل پیش رو بسیار موثر باشد.

درباره شخصیت شان سوال کنید.

در استخدام افراد تنها به روزمه و مدارکی که افراد دارند توجه نکنید، بلکه بیشتر شخصیت و صداقت فرد را مورد بررسی قرار دهید. در اختیار داشتن ویژگی های خاصی مانند اعتماد به نفس، پشتکار و انعطاف پذیری باعث افزایش عملکرد تیم خواهد شد. پرسیدن سوالات درست می تواند شما را به نتیجه درست برساند. به عنوان مثال بپرسید که اگر در کاری 100 بار شکست بخورید چه واکنشی نشان می دهید؟ پاسخ های فرد را به دقت بررسی کنید و سعی کنید به شخصیت اصلی او نزدیک شوید. با استفاده از این اطلاعات می توانید بهترین فرد را انتخاب کنید.

سوال های پیچیده بپرسید.

سوالات غیر منتظره و پیچیده مثلا سوالات ریاضی بپرسید تا واکنش و الگوی رفتاری فرد را ببینید. درست پاسخ دادن به سوال اصلا مهم نیست بلکه هدف این است که نحوه فکر و رفتار کردن فرد را مشاهده کنیم. آیا فرد درباره سوال مطرح شده سوال می کند؟ آیا فرد با سوال منطقی برخورد می کند و یا احساسی؟ آیا از مهارت هایی که دارد استفاده می کند؟ این نمونه کوچک شاید بتواند رفتار فرد با برخی از مشکلاتی که در حین کار به وجود می آیند را نشان دهد.

مهارت های ارتباطی را آزمایش کنید.

اگر تصمیم دارید یک متخصص به عنوان مثال یک برنامه نویس و یا یک وکیل را استخدام کنید از او بخواهید که یک مفهوم پیچیده را با زبان عامیانه و برای یک فرد غیر متخصص توضیح دهد. داشتن مهارت در اتباط با مشتریان و کاربران بدون تکبر و غرور و به روشی ساده و قابل فهم امری ضروری است. فردی با داشتن درک درست از یک موضوع می تواند آنرا به سادگی برای دیگران توضیح دهد.

دوره آزمایشی داشته باشید.

انتخاب فرد مناسب از بین دو یا سه فرد متقاضی می تواند بسیار ساده تر و راحت تر باشد اگر شما با آنها یک تا سه ماه به صورت آزمایشی همکاری داشته باشید. این راهکار می تواند کمک موثری در انتخاب فرد مناسب باشد.

هماهنگ بودن فرد با فرهنگ کاری گروه خود را مدنظر قرار دهید.

با فرد متقاضی یک بحث واضح و صادقانه درباره فرهنگ کاری گروه و مواردی که افراد گروه خواستار آنها هستند، داشته باشید. آیا ساعات کاری با زندگی فرد هماهنگی دارد؟ آیا با کار کردن در روزهای تعطیل مشکلی دارد؟ آیا برای سال اول می تواند بدون دریافت حقوق و مزایا فعالیت داشته باشد؟ داشتن یک مکالمه و بحث  ضعیف با افراد متقاضی می تواند نتایج ضعیفی نیز به دنبال داشته باشد.

منابع مختلف را برای گرفتن اطلاعات درباره متقاضیان بررسی کنید.

اطلاعات و تجاربی که افراد در روزمه خود می نویسند شاید قابل اطمینان نباشند بنابراین سعی  کنید از متقاضیان بخواهید محل های قبلی که در آنها فعالیت داشته اند را به شما معرفی کنند. با در اختیار داشتن این اطلاعات می توانید اطلاعات بیشتری درباره فرد به دست آورید. هر چقدر درباره افراد اطلاعات بیشتری داشته باشید می توانید بهتر تصمیم بگیرید.

بر دستمزد و مزایای کاری تکیه نکنید.

افراد عالی معمولا با تیم و چالش هایی که با آنها روبرو می شوند به هیجان می آیند و انرژی می گیرند. بنابراین زیاد بر روی دستمزد و مزایای کاری تاکید نداشته باشید زیرا ممکن است باعث بی انگیزگی افراد با استعداد گردد. شما که نمی خواهید افراد با استعداد و عالی گروه را، درست زمانی که به آنها نیاز دارید از دست دهید.

با موسسات کاریابی همکاری کنید.

معمولا موسسات کاریابی میزانی از حقوق افراد را به عنوان دستمزد دریافت می کنند اما تجربه آنها می تواند در یافتن افراد مناسب بسیار موثر باشد. سعی کنید با این موسسات در تماس باشید و مشخصات و ویژگی های افرادی که به دنبال آنها هستید را در اختیار آنها قرار دهید تا بتوانند بهترین افراد را به شما معرفی کنند.

 

استخدام افراد درست در یک استارت آپ تفاوت بین موفقیت و شکست است. تمام موارد گفته شده را در مصاحبه های استخدامی خود رعایت کنید. اگر هم افراد اشتباهی را در گروه خود وارد کرده اید به سرعت آنها را از تیم خارج کنید قبل از اینکه به کار و فرهنگ کاری شما صدمه بزنند. در یک تیم استارت آپی هیچ چیز به اندازه یک تیم درست و با انگیزه اهمیت ندارد.

منابع:

  1. entrepreneur

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *