کارگاه تیم سازی (7)

در مطلب قبل معرفی بازی های سازگاری و برنامه ریزی را به اتمام رساندیم و امروز معرفی بازی های اعتماد سازی را شروع می کنیم. سعی کنید از این بازی ها برای افزایش اعتماد در بین اعضا استفاده کنید زیرا شاید بتوان اعتماد را مهم ترین عامل در بین اعضای تیم دانست.

بازی های اعتماد سازی

میدان مین

زمان مورد نیاز: 20-30 دقیقه

این بازی به زمینه سازی نیاز دارد. همچنین این بازی به یک فضای باز مثل یک اتاق بدون میز و صندلی و یا یک پارکینگ نیاز دارد. رهبر بازی باید مین ها را بر روی زمین پخش کند. مین ها می توانند هر چیزی مثل لیوان های یک بار مصرف، توپ های پلاستیکی و … باشند. این بازی به اعضا اجازه می دهد که بر روی مشکلات اعتماد وارتباط خود کار کنند و به همین دلیل نیاز است که به تیم های دو نفره تقسیم شوند. یکی از اعضا چشم های خود را می بنند و حق حرف زدن ندارد و عضو دیگر تیم می تواند میدان مین را ببیند و حرف بزند. چالش این بازی این است که فردی که نمی تواند ببیند باید توسط کمک هم تیمی خود و با راهنمایی های او از یک سمت زمین به سمت دیگر آن برود بدون اینکه به موانع و مین ها برخورد کند. برخورد با هر مین یک امتیاز منفی برای تیم به ارمغان می آورد. اما هدف اصلی این بازی اعتماد سازی و ایجاد ارتباط موثر بین اعضا است.

کارگاه تیم سازی (7)

بازی دویدن آزاد

زمان مورد نیاز: 20 دقیقه

این تمرین به چیزی به جز چند چشم بند و یک محیط باز و مسطح نیاز ندارد. افراد را به تیم های دونفره تقسیم کنید و یا اعضا خود می توانند هم تیمی خود را انتخاب کنند. بعد از تقسیم اعضا در هر تیم یک نفر به عنوان رهبر و فرد دیگر به عنوان پیرو تعیین می شود. فرد پیرو باید چشم های خود را با چشم بند  ببندد. هر یک از تیم ها باید با یکدیگر و به مدت سه دقیقه اطراف محوطه بازی را به آهستگی قدم بزنند (چشم های پیرو بسته است). این به افراد هر تیم اجازه می دهد که به کل فرآیند و هم تیمی خود عادت کنند. بعد از این سه دقیه، از اعضا بخواهید که سرعت قدم زدن خود را به حالت عادی برسانند. این کار را نیز برای سه دقیقه انجام دهند. بعد از این مدت از اعضا بخواهید که با هم تیمی خود به مدت سی ثانیه به سرعت قدم بزنند بعد پانزده ثانیه به سرعت بدوند. این روند را دوباره تکرار کنید ( 30 ثانیه قدم زدن سریع و 15 ثانیه دویدن). بعد از بیست دقیقه جای فرد رهبر و پیرو را در هر تیم تغییر دهید و دوباره همین مراحل را طی کنید.

منابع:

  1. huddle

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *