کارگاه تیم سازی (8)

در ادامه مطالب کارگاه تیم سازی و در مطلب قبل دو بازی از بازی های اعتماد سازی را معرفی و بررسی کردیم. در این متن سه بازی دیگر برای اعتماد سازی را معرفی و بررسی می کنیم و به این ترتیب این سری از مقالات را به پایان می رسانیم.

بازی های اعتماد سازی (ادامه)

بازی تونل دست ها

زمان مورد نیاز: 15 دقیقه

این بازی باید در فضای باز و توسط گروهی در حدود 20 نفره یا بیشتر انجام شود. افراد باید دو صف با اندازه مساوی و در مقابل یکدیگر تشکیل دهند و دست های خود را به سمت جلو دراز کنند. فردی که در انتهای مسیر قرار دارد وارد تونلی که از دست ها ساخته شده است می شود. برای عبور این فرد دیگر اعضا باید دست های خود را بلند کنند. این فرد در انتهای مسیر دوباره به یکی از صف ها ملحق می شود و فرد دیگری از سمت دیگر وارد تونل می شود. این روند ادامه می یابد تا همه افراد حداقل یکبار وارد تونل شده باشند. بعد از اینکه اعضا از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار شدند باید سعی کنند این روند را سریع تر انجام دهند به عنوان مثال با دویدن از تونل عبور کنند. این فعالیت اجازه می دهد اعتماد بین اعضای تیم افزایش یابد.

ارتباط چشمی

زمان مورد نیاز: 5 دقیقه

این تمرین به چیز خاصی نیاز ندارد. برقرار کردن ارتباط چشمی برای بسیاری از مردم سخت است زیرا این کار به میزان مشخصی از اعتماد و احترام نیاز دارد. برخی از افراد از آن دوری می کنند و برخی نیز در انجام دادن آن مهارت کمی دارند. این تمرین ساده است و به اعضا کمک می کند که با یکدیگر صمیمیت بیشتری داشته باشند و در عین حال به یکدیگر اعتماد کنند. برای این تمرین افراد را به گروه های دو نفره تقسیم کنید و از آنها بخواهید که رو در روی یکدیگر بایستند. افراد باید به چشم های هم تیمی خود به مدت 60 ثانیه خیره شوند. هیچ یک از اعضا نباید عینک به چشم داشته باشند. در تلاش های اولیه خندیدن امری شایع است اما به مرور به این تمرین عادت می کنید و انجام آن ساده تر می شود.

بازی بید در مسیر باد

زمان مورد نیاز: 20 دقیقه

این تمرین یا بازی برای تیم هایی که یکدیگر را از قبل می شناسند مفید است. یک نفر باید داوطلب یا انتخاب شود تا نقش بید را بر عهده بگیرد. این فرد باید در وسط گروه قرار گیرد، چشم های خود را ببندد و پاهای خود را جفت کند و صاف بایستد. بقیه اعضا نیز باید بید را به طرف دیگر اعضا هل دهند. این هل دادن باید به گونه ای باشد که موجب افتادن بید نشود و در عین حال موجب ترس و در دیگر اعضا نیز نگردد. اعضا به جز فردی که نقش بید را بر عهده دارد باید این قوانین را رعایت کنند: باید بازوهای خود را باز وکشیده در مقابل خود قرار دهند، آرنج های آنها باید قفل باشد و خم نشود و در عین حال باید آماده باشند و به بید هشدار دهند. این باعث می شود تا آنها بید را به اطراف هل دهند بدون اینکه مشکلی ایجاد شود. می توانید فردی که نقش بید را بر عهده دارد تغییر دهید تا همه این حس اعتماد را تجربه کنند. این باعث می گردد اعضا در یک فعالیت مفرح اعتماد را تجربه کنند.

کارگاه تیم سازی (8)

هر یک از این بازی ها و تمرینات برای اینکه بخشی از تیم شما را تقویت کنند طراحی شده اند. اما انتخاب و استفاده درست از آنها نیاز به مهارت و تجربه دارد و به همین دلیل استفاده از یک مربی تیم سازی مناسب می تواند تاثیر زیادی بر روی تیم شما داشته باشد.

این بازی ها و تمرینات را به دوستان و همکاران خود معرفی کنید تا آنها نیز بتوانند با استفاده از آنها مهارت های کار گروهی خود را بهبود بخشند.

منابع:

  1. huddle

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *