ارسطو چه چیزی را در مورد بازاریابی آموزش می دهد ؟

هزاران سال پیش یک شخص به اسم ارسطو ایده های زیادی در زمینه های مذهب، اخلاق تا داروشناسی و علوم پایه داشت.

 

او در عین حال یه سخنران متقاعد کننده بود ، آنقدر متقاعد کننده که آموزش های او امروزه نیز نحوه ی تفکر ما را در دنیای امروز رقم می زند.

 

اما چه ارتباطی به بازاریابی دارد؟

ارسطو یک تئوری جالب در مورد هنر متقاعد کردن ارائه داده. او معتقد بود هر بحث متقاعد کننده ای بر 3 پایه استوار است: اتوس،پاتوس و لاگوس. او معتقد بود اگر هر کدام را کنار بگذارید و یا کم توجهی کنید هیچ کسی به حرف های شما اهمیت نمی دهد.

 

در اینجا چیزی که ارسطو 2300 سال پیش به بازاریابان آموزش می دهد آورده شده است.

 

اتوس

اتوس در واقع درمورد اعتبار سخن می گوید. ارسطو معتقد بود مهم نیست که چقدر حرف شما منطقی و با ادله هست ، اگر افراد به شما اعتماد نکنند پیام شما هیچ تاثیری ندارد .

این به این معناست که متقاعد کردن مشتریان قبل از شروع صحبتتان است . اگر خود را به عنوان یک فرد مسئول نشناسانید قبل از این که شروع کنید باختید.

اینفلوئنسر ها در همه جای دنیا تلاش می کنند تا با محتوای خوب قدرت خود را نشان دهند. برند های مشهور میلیون ها دلار صرف ایجاد و حفظ اعتبار خود می کنند، درغیر این صورت تمام اعتماد و اعتباری که تا به حال ساخته اند نابود می شود.

وارن بوفت می گوید:” 20سال طول می کشد تا اعتبار کسب کنید اما فقط ظرف 5 دقیقه نابود می شود.”

برای بازاریابان به این معناست که برند و جایگاه خود را به درستی بشناسید. راحتترین راه برای برند ها برای گسترش اتوس یافتن مشترکات بین خود و مشتریان و همدردی با آنان است.

 

پاتوس

دومین مورد پاتوس است که مربوط به عواطف می شود. ما انسان ها همگی در درون خود ، فردی احساسی هستیم. نادیده گرفتن این واقعیت پیام شما را تضعیف می کند ، حال هر چه قدر که حرف های شما با دلیل و مدرک باشد.

 

ارسطو معتقد بود برای متقاعد کردن افراد ، نمی توانید فقط بر روی دلیل و منطق تکیه کنید باید راهی پیدا کنید تا مشتریان شما احساس کنند. حالا خواه حس امید، عصبانیت و یا شوخ طبعی باشد . باید سعی کنید پیامتان را به احساسات متصل کنید.

تبلیغ کنندگان خیلی وقت است قدرت عواطف و احساسات را در بازاریابی شناخته اند.

شرکت رد بول (Red Bull) بر روی ورزش سرمایه گذاری های هنگفتی داشته تا حس شادابی و تحرک را به برند خود متصل کند.

برای بازاریابان نو پا  که قدرت هزینه های میلیون دلاری را ندارند برای بکار گیری شیوه پاتوس راههای دیگری وجود دارد.

بازاریابان امروزی می توانند با ایجاد داستان و کاراکترها احساسات و تصورات مشتریان را به دست بگیرند. آنها باید به دنبال این باشند که داستان هایی در مورد خود و یا مشتریان ارائه کنند.

 

لوگوس

لوگوس مربوط به منطق و دلیل می شود. گرچه این فیلسوف معتقد بود لوگوس مهمترین چیز در متقاعد کردن است اما بدون دو مورد قبلی هیچ نتیجه ای ندارد.

به عنوان مثال فقط گفتن این که این محصول موجب ارتقای کیفیت زندگی شما می شود کافی نیست. درست این است که به طور منطقی نشان دهید این محصول مفید است.

بسیاری از بازاریابان فقط بروی ویژگی های محصول تکیه می کنند. اشتباه این جاست که فکر می کنند مشتریان کاملا متوجه می شوند که این ویژگی ها چقدر مفید اند.

بازاریابان نمی توانند به مشتریان بگویند محصولشان عالیست ، باید نشان دهند.

شرکت اپل در نشان دادن اینکه محصولات و ویژگی های انها چگونه به مشتریان کمک می کند استاد است.

بازاریابان می توانند با استفاده از لوگوس منطق پشت پیامشان را منتقل کنند. برای این کار باید منطق خود را اثبات کنند ، توضیح دهند، رضایت مشتریان را نشان دهند .

 

نتیجه گیری

ممکن است همیشه لازم نباشد که از هر سه مورد استفاده کنید، بعضی مواقع استفاده از هر سه مورد بی معنی است. اما بازاریابان ماهر می دانند که چگونه از سه قانون ارسطو استفاده کنند تا نتایج مورد نظر را کسب کنند.

 

منبع : entrepreneur

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *