فراگیری مهارت های نرم می تواند باعث موفقیت شما شود.

خیلی از ما تمایل داریم که بهترین برنامه نویس، خواننده، مکانیک، رئیس و … شویم اما اگر نتوانیم با دیگران به خوبی کار کنیم نمی توانیم به این آرزوی خود برسیم. خیلی از مهارت ها را نمی توان در کلاس های درس و کتاب ها یاد گرفت. این مهارت ها، مهارت های نرم یا مهارت های غیر تخصصی نامیده می شوند. اینها مهارت هایی هستند که برای پیدا کردن شغل و به دست آوردن موفقیت بسیار ضروری هستند و حتی گاهی از مهارت های تخصصی اهمیت بیشتری دارند.

معنای مهارت های نرم

بر خلاف مهارت های تخصصی یا سخت مهارت های نرم قابل اندازه گیری و قابل لمس نیستند. برخی از مهارت های نرم عبارتند از تفکر منطقی، ارتباطات نوشتاری و تصویری و رهبری.

تحقیقات نشان داده است که کارفرمایان به مهارت های نرم بیش از مهارت های تخصصی اهمیت می دهند. یکی از دلایل اهمیت مهارت های نرم این است که باعث تسریع ارتباطات می شوند. چنین مهارت هایی باعث ایجاد ارتباط، به دست آوردن دید مشترک و به وجود آمدن فرصت برای رشد بیشتر می شوند. کلا اگر شما در زمینه شغلی خود بهترین باشد اما مهارت های غیرتخصصی شما نتوانند مهارت های تخصصی شما را پوشش دهند شما موفقیت و فرصت های خود را محدودتر می کنید. بنابراین به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بتوانید مهارت های نرم یا غیر تخصصی خود را افزایش دهید و بتوانید به سمت موفقیت گام بردارید.

مهارت های نرم برای شغل شما

1- ارتباط

چرا به آن نیاز است: مهارت های ارتباط نوشتاری و کلامی هر دو یکی از مهم ترین مهارت های محیط کار هستند زیرا شرایط درک دیگران از شما را ایجاد می کنند. همچنین این مهارت ها شانش بهبود روابط با همکارنتان را برای شما فراهم می کنند. این مهارت ها موجب بهبود عملکرد شما نیز می شوند زیرا به شما کمک می کنند تا انتظارات مدیران خود را واضح تر متوجه شوید و خروجی بهتری نیز داشته باشید.

چرا کارفرمایان به دنبال این مهارت هستند: به عقیده بسیاری از کارفرمایان وقتی افراد روش های ارتباطی را بدانند عملکرد موثرتری دارند. وقتی شما بتوانید دلایل، افکار، ایده ها و نظرات خود را درباره کاری واضح تر و سریع تر عنوان کنید مطمئنا نتایج بهتری خواهید داشت.

چطور به آن دست یابیم: یکی از بهترین راه ها برای افزایش مهارت های ارتباطی تمرین کردن است. سعی کنید مهارت های نوشتاری خود را بهبود بخشید. برای بهبود مهارت های کلامی خود نیز از جمع های کوچک شروع کنید و در آنها صحبت کنید و نظرات خود را عنوان کنید.

2- کار تیمی

چرا به آن نیاز است: موفقیت یک شرکت به ندرت تنها به یک فرد وابسته است. موفقیت نتیجه تلاش مجموعه ای از افراد برای رسیدن به یک هدف مشخص است. وقتی افراد بتوانند مهارت ها و توانایی هایی خود را در کنار یکدیگر استفاده کنند همه به موفقیت دست خواهند یافت و پیروز خواهند شد.

چرا کارفرمایان به دنبال این مهارت هستند: کارفرمایان به دنبال افرادی هستند که بتوانند با کمک آنها یک محیط کاری دوستانه را ایجاد کنند که به باقی ماندن کارمندان دیگر کمک می کند و می تواند افراد با استعداد دیگر را نیز جذب کند. علاوه بر این داشتن توانایی برقراری ارتباط مناسب با دوستان موجب تقویت خروجی کارها نیز می شود.

چطور به آن دست یابیم: یک شروع ساده می تواند کمک به همکاران باشد، اگر کسی به کمک شما نیاز داشت به او کمک کنید. راه دیگر می تواند همکاری در پروژه ها و فعالیت های کوتاه مدت باشد.

3- سازگاری

چرا به آن نیاز است: کارها همیشه طبق برنامه پیش نمی روند، بنابراین به جای اینکه اعصاب خودتان و دیگران را بهم بریزید، بهتر است به دنبال راه حل جایگزین باشید. افراد موفق کسانی هستند که می دانند در مواقع مشکلات چطور انعطاف و سازگاری نشان دهند .

چرا کارفرمایان به دنبال این مهارت هستند: تغییرات در هر محیط کاری به سرعت در حال رخ دادن هستند. بنابراین کارفرمایان و مدیران به دنبال افرادی هستند که بتوانند به سرعت خود را با این تغییرات سازگار کنند.

چطور به آن دست یابیم: خودتان را مجبور کنید تا اولین نفر باشید که تغییرات را می پذیرید. برای حضور در دوره های آموزشی و آموزش چیزهایی که بلد هستید و یاد می گیرید داوطلب شوید.

4- حل مساله

چرا به آن نیاز است: وقتی مشکلی رخ می دهد شما دو راه پیش رو دارید یا شکایت کنید یا برای حل آن دست به کار شوید. توانایی فکر کردن و پیدا کردن راه حل یکی از مهارت های مورد علاقه کارفرمایان است.

چرا کارفرمایان به دنبال این مهارت هستند: نیاز به گفتن نیست، شرکت ها به افرادی با توانایی حل مساله وابسته هستند تا بتوانند با چالش های غیر منتظره روبرو شوند.

چطور به آن دست یابیم: همیشه به جای مشکل با راه حل به سراغ رییس خود بروید. بنابراین وقتی با مشکلی مواجه می شوید درباره آن فکر کنید و سعی کنید راه حلی برای آن بیابید و بعد از آن به سراغ رییس و یا مدیر خود بروید.

5- نظارت انتقادی

چرا به آن نیاز است: داده ها بدون تفسیر هیچ معنایی ندارند. آیا الگویی در آنها وجود دارد؟ باید به دنبال چه معنایی در آنها بود؟ داشتن دید درست می تواند شما را به نیروی کار بهتری تبدیل کند.

چرا کارفرمایان به دنبال این مهارت هستند: شرکت ها به افرادی که نظارت دقیق و انتقادی دارند نیاز دارند. اینگونه افراد معمولا دید جدید نسبت به موقعیت ها دارند و برای مشکلات نیز راه حل های جدیدی ارائه می دهند.

چطور به آن دست یابیم: برای به دست آوردن این مهارت باید بتوانید اطلاعات را تحلیل کنید و آنها را به اطلاعاتی کاربردی برای خودتان و دیگران تبدیل کنید. یک تاکتیک برای این کار این است که الگوهای رفتاری را در محیط کار خود شناسایی کنید. به عنوان مثال آیا مدیر شما گزارش های فروش را واقعا می خواند؟ واکنش او به اخبار بد چیست؟ بهترین موقع برای سوال کردن از مدیرتان چه زمانی است؟ با دقت در نحوه رفتار افراد در برخورد با اخبار و اطلاعات بهتر می توانید به رشد کسب و کار و خودتان کمک کنید.

6- حل اختلاف

چرا به آن نیاز است: وقتی بیش از یک نفر در یک مجموعه وجود داشته باشد همیشه اختلاف هم وجود خواهد داشت. این طبیعت انسان ها است. بنابراین توانایی حل اختلاف با همکاران به شما کمک می کند که روابط تان را حفظ کنید و موثرتر فعالیت داشته باشید.

چرا کارفرمایان به دنبال این مهارت هستند: داشتن توانایی کار سازنده با افرادی که با ما اختلاف نظر دارند یکی از نشانه های بلوغ فکری و یکی از توانایی های اساسی برای رهبری است. چنین افرادی به داشتن محیط کاری سالم و فعال کمک فراوانی می کنند.

چطور به آن دست یابیم: یکی از بهترین راه ها برای حل اختلاف شناسایی درست آنها و صراحت در بیان کردن آنها است. تکنیک بعدی کمک گرفتن از فرد مقابل (فردی که با او اختلاف نظر داریم) برای رسیدن به یک راه حل جامع است.

7- رهبری

چرا به آن نیاز است: داشتن اعتماد به نفس و دید روشن نسبت به آینده می تواند بر روی همکاران شما تاثیر مثبت بگذارد و آنها را با شما برای رسیدن به ایده هایتان همراه کند. نشان دادن چنین مهارتی موجب می شود بیشتر دیده شوید و فرصت های بیشتری نیز به شما روی خواهند آورد.

چرا کارفرمایان به دنبال این مهارت هستند: مدیران و کارفرمایان به دنبال چنین افرادی هستند زیرا این افراد می توانند برخی از میزان مسئولیت های آنها را کاهش دهند و حتی می توانند در بهبود روند ها نیز کمک فراوانی کنند.

چطور به آن دست یابیم: رهبر بودن به این معنا نیست که دیگران را به کارهایی که خودتان دوست دارید وادار کنید. رهبر بودن به این معنا است که برای دیگران الهام بخش باشید و توانایی های آنها را بهبود بخشید. یک راه خوب برای شروع مدیریت تیم های کوچک و حتی دو نفره است. زیرا این امکان را به شما می دهد که بتوانید افراد را مدیریت کنید و یاد بگیرید که چطور به افراد انگیزه بدهید.

منابع:

  1. monster

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *