چه کارهایی را نباید در شبکه های اجتماعی انجام داد؟

به عنوان صاحب یک کسب و کار به احتمال زیاد شما هم در شبکه های اجتماعی فعالیت دارید. اگر هم فعالیت ندارید حدس می زنم که دارید برای شروع فعالیت برنامه ریزی می کنید.

تفاوتی ندارد که از فیس بوک استفاده می کنید یا توییتر، اگر قصد دارید با مشتریان و مخاطبین خود در شبکه های اجتماعی به خوبی ارتباط برقرار کنید، کارهایی وجود دارند که باید از انجام آنها دوری کنید. در ادامه کارهایی معرفی شده اند که باید از انجام آنها در شبکه های اجتماعی دوری کنید.

نادیده گرفتن برنامه ریزی

بسیاری از صاحبان کسب و کارها به سرعت و بدون تحقیق و برنامه ریزی فعالیت خود را در شبکه های اجتماعی شروع می کنند چون اطرافیان آنها می گویند که خوب است و باید در آن فعالیت داشته باشند. مانند هر فعالیت بازاریابی دیگری، فعالیت در شبکه های اجتماعی نیز نیاز به شناخت، برنامه ریزی و هدف گذاری دارد.

دروغ گفتن و گمراه کردن

شبکه های اجتماعی مانند یک بازی هستند. آدم های جذاب زیادی وجود دارد که توانسته اند افراد زیادی را دور خود جمع کنند و اینطور به نظر می رسد که بقیه افراد اصلا وجود ندارند. شاید وسوسه شوید تا یک شخصیت جعلی در شبکه های اجتماعی برای خود بسازید تا از این طریق بتوانید سریع تر مخاطب جذب کنید. اما اصلا ایده خوبی نیست، این کار نه تنها به شهرت شما آسیب می زند بلکه موجب بدنام شدن کسب و کار شما می شود.

نادیده گرفتن دیگران

فعالیت کردن مانند فردی مغرور و خودخواه در شبکه های اجتماعی یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که می توانید انجام دهید.

حتی اگر فعالیت شما در شبکه های اجتماعی تنها به خاطر کسب و کارتان است، در نهایت متوجه خواهید شد که تزریق کمی جنبه های انسانی می تواند تاثیر زیادی بر روی موفقیت شما داشته باشد. فعالیت هایی مثل بازنشر مطالب دیگران، لایک کردن پست های فیس بوک و یا در میان گذاشتن تجارب شخصی تان می تواند به انسانی تر شدن فعالیت های شما کمک زیادی بکند.

فرستادن هرزنامه (اسپم) به مشتریان و مخاطبان

اسپم تنها به دنیای ایمیل ها محدود نیست و به شبکه های اجتماعی هم راه پیدا کرده است. تشخیص اسپم در شبکه های اجتماعی کمی سخت است. ارائه مداوم محصولات برای فروش، ارسال مجدد یک پست برای چدین بار و ارسال پیام خصوصی برای افرادی که تمایلی به صحبت ندارند را شاید بتوان به عنوان اسپم های شبکه های اجتماعی در نظر گرفت.

بدگویی کردن و ناراحت کردن دیگران

یکی از انحرافات در شبکه های اجتماعی به خصوص در حوزه کسب و کار مربوط به افرادی است که به رقبای خود در شبکه های اجتماعی حمله می کنند. وقتی از شبکه های اجتماعی به منظور معرفی کسب و کارتان استفاده می کنید، ضروری است که حرفه ای باشید و خشم و نارضایتی خودتان را کنترل کنید. این تنها محدود به شما هم نیست. اگر کارمندانی دارید که فعالیت های شما در شبکه های اجتماعی را مدیریت می کنند، شما باید توصیه های لازم برای نشر و عدم نشر مطالب را به آنها گوشزد کنید.

اشتراک مطالب بیش از اندازه

وقتی از شبکه ای اجتماعی برای معرفی کسب و کارتان استفاده می کنید نشان دادن شخصیت خودتان از طریق پست ها و مطالب روش خوبی برای برقراری ارتباط و تعامل است. البته بین مجذوب کردن مخاطب و انتشار بیش از حد مطالب مرز باریکی وجود دارد.

یک روش خوب برای کنترل این روند این است که به هر مطلب به عنوان یک پیام شخصی به یکی از اشخاص مهم و تاثیر گذار نگاه کنید. به عنوان مثال اگر این پیام را به مهم ترین مشتری خود ارسال کنید واکنش او چطور خواهد بود؟ اگر فکر می کنید که بازخورد او مناسب نخواهد بود مطلب خود را منتشر نکنید.

تبلیغ مداوم کسب و کار

تبلیغ خودتان و یا کسب و کارتان شاید مهم ترین دلیلی است که شما در این فضا حضور دارید. اما این فضا با دیگر ابزارهای بازاریابی کمی تفاوت دارد. اگرچه شما می توانید محصولات و خدمات خودتان را تبلیغ کنید و باید هم این کار را بکنید، اما سعی کنید بین تبلیغ کسب و کارتان با کمک و اهمیت دادن به دیگران تعادل ایجاد کنید. این کار باعث می شود دوستان و دنبال کنندگان شما برای پذیرش محصولات و خدمات شما آماده تر باشند و حتی امکان دارد کسب وکار شما را به دیگران نیز معرفی کنند.

به یاد داشته باشید که راه های زیادی برای استفاده از شبکه های اجتماعی وجود دارد و قوانین خاصی نیز برای باید و نباید های آن وجود ندارد. بنابراین سعی کنید بایدها و نبایدهای دنیای واقعی را تا حدودی در شبکه های اجتماعی نیز رعایت کنید.

 

منابع:

  1. thebalance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *