چرا هر چقدر تلاش می کنم موفق نمی شوم؟

در دوران مدرسه مدام از معلمان می شنیدیم که هر کس بیشتر تلاش کند نمره های بهتری هم می گیرد و جایزه ای هم به او داده خواهد شد و تقریبا درست هم می گفتند و این اتفاق می افتاد. اما هر چقدر بزرگتر شدیم متوجه شدیم که معنای زندگی سخت کوش بودن یا بهترین بودن نیست.

گرفتن پاداش در مقابل تلاش زیاد شاید تنها در دوران مدرسه واقعیت داشته باشد و در زندگی واقعی  کاربردی ندارد. برخی از ما این واقعیت را به سختی و با گذشت زمان یاد گرفته ایم.

زندگی به چیزهای متفاوتی نیاز دارد و یکی از آنها این ذهنیت است که همیشه باید برای امتحان چیزهای جدید آماده باشیم. سخت کوشی به تنهایی کافی نیست و این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا بفهمید که چرا هر چقدر تلاش می کنید نمی توانید موفق شوید.

اگر باور دارید که یکی از سخت کوش ترین آدم های روی زمین هستید اما موفقیت همیشه از شما فرار می کند در ادامه برخی از دلایل این اتفاق بیان شده است.

1- شما به راحتی سازگار نمی شوید.

تحقیقات عملی آشکار کرده اند که هر چقدر هم که آدم سخت کوشی باشید، در زمان لزوم باید بتوانید روش های خود را تغییر دهید و با برخی شرایط سازگار شوید. در دوران کنونی این حرف واقعا درست است، با تغییراتی که مدام در زندگی ما رخ می دهد هر کسی باید بتواند با این تغییرات سازگار شود. وقتی نتوانید به راحتی با شرایط سازگار شوید به این معنی است که از انعطاف لازم برخوردار نیستید و دیگران نمی توانند به شما در موقعیت های جدید اعتماد کنند.

2- شما از ریسک کردن می ترسید.

بدون ریسک کردن، هر چقدر هم تلاش کنید نمی توانید در زندگی تان پیشرفتی به وجود آورید. هر کارآفرینی می داند و درک می کند که پذیرفتن ریسک اولین قدم در امتحان یک روش و برنامه جدید است. به عنوان یک فرد سخت کوش که حاضر نیست ریسک های موجود را بپذیرد، موفقیت برای همیشه از شما فراری خواهد بود.

3- شما از برخورد با آدم های جدید می ترسید.

حقیقت این است که برخورد با آدم هایی که می شناسیم همیشه راحت و ساده است. این افراد باعث اعتماد به نفس و احساس راحتی شما می شوند. اما به عنوان فردی که به دنبال موفقیت است معاشرت مداوم با این آدم ها نمی تواند شما را به سمت اهداف تان هدایت کند. بنابراین شما نیاز دارید که دایره افرادی که می شناسید را بزرگتر کنید تا این فرصت برای شما ایجاد شود تا آدم های جدید را ببینید و بشناسید و ایده های جدید را یاد بگیرید.

4- باور دارید که مدرک تحصیلی تان باید موفقیت شما را تضمین کند.

اگر فردی هستید که فکر می کنید مدرک تحصیلی تان باید برای شما شغل و یا پول فراهم کند خیلی به شکست نزدیک هستید. سخت کوشی شما در دوران مدرسه به این معنی نیست که شما باید بهترین ها را بدست آورید تنها به این معنی است که شانس بیشتری برای رشد و استعداد و توانایی موفقیت را دارید.

5- نمی توانید برای کار و یا زندگی خودتان تصمیم مشخصی بگیرید.

زندگی کلا درباره تصمیم گرفتن است و شما مجبورید با گرفتن تصمیمات درست خودتان را به موفقیت نزدیک کنید. اگر نتوانید تصمیمات درستی برای خودتان بگیرید همیشه از موفقیت دور خواهید ماند. سخت کوشی هم تنها شما را در مسیری اشتباه به پیش خواهد برد.

6- به خودتان و کارهایی که می توانید انجام دهید شک دارید.

سخت کوشی به معنای اعتماد به نفس نیست. این دو خیلی با هم تفاوت دارند. سخت کوشی به این معنا است که شما برای انجام کاری، از تمام فکر و نیروی خود استفاده می کنید. حقیقت این است که شما می توانید آدم سخت کوشی باشید اما هنوز به خودتان و کارهایی که انجام می دهید شک داشته باشید و شک یکی از موانع موفقیت است.

7- هرگز برای مدیریت پول خود وقت نمی گذارید.

جدای از اینکه چقدر تلاش می کنید و چقدر پول در می آورید، اگر اصول مدیریت پول و سرمایه را ندانید یک بازنده خواهید بود. مدیریت پول و سرمایه کلیدی برای موفقیت است و بدون آن نمی توان به موفقیت دست یافت.

8- شما ارزش زمان را نمی دانید.

وقت طلا است! اگر نتوانید معنای واقعی این جمله را درک کنید نمی توانید انتظار داشته باشید که به موفقیت برسید. جدای از اینکه چند ساعت در روز کار می کنید و یا اینکه چقدر از زمان خود را بدون دلیل هدر می دهید اگر نتوانید ارزش زمان را درک کنید شکست در انتظار شما خواهد بود. نمی توانید به یک جلسه دیر برسید و بعد انتظار موفقیت داشته باشید!

9- دائم در حال بهانه تراشی هستید.

” اگر نمی توانید کاری را به خوبی انجام دهید حداقل کاری کنید که خوب به نظر برسد. ” – بیل گیتس

این جمله بیل گیتس مربوط به آدم هایی است که نمی توانند کاری را در زمان مشخصی به پایان برسانند. برای چنین آدم هایی بهانه تراشی راحت ترین کاری است که می توانند انجام دهند. اما اگر نمی توانید بهانه تراشی را کنار بگذارید و واقعا برای بهتر شدن تلاش کنید انتظار موفقیت را هم نداشته باشید.

10- کارها را به تعویق می اندازید.

ما انسان ها کلا به تعویق انداختن کارها علاقه داریم. اما اگر به دنبال موفقیت هستید به تعویق انداختن کارها نباید یکی از ویژگی های شما باشد. موفقیت هیچ وقت تضمین شده نیست و شما مجبورید کارها را به موقع و سر وقت انجام دهید. افراد موفق تمام کارها و وظایف شان را جدی می گیرند و هیچ وقت آنها را به تعویق نمی اندازند.

شاید به تعویق انداختن کارها موجب شکست شما نشود اما می تواند نشان دهنده این باشد که چقدر با موفقیت فاصله دارید.

11- انتقاد پذیر نیستید.

اگر برای پذیرش انتقادها آمادگی ندارید برای رسیدن به موفقیت هم آمادگی نداشته باشید. به یاد داشته باشید که همیشه انتقادها بد نیستند و افراد از بیان آنها نیت بدی ندارند. اگر دوست دارید سخت کوشی تان را به موفقیت تبدیل کنید برای پذیرش و قبول انتقادها آماده باشید.

منابع:

  1. noobpreneur

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *