در سال جدید بر ترس تان از شکست غلبه کنید.

برای رسیدن به اهداف بزرگ معمولا نیاز است که شما کارهایی را انجام دهید که از آنها ترس دارید. شاید هم کارهایی که فکر می کنید نمی توانید انجام دهید. توماس جفرسون در این باره این جمله را بیان می کند:

اگر چیزی را می خواهید که هرگز نداشته اید، پس باید کارهایی را انجام دهید که هرگز انجام نداده اید.

و برای بسیاری از ما انجام دادن کارهایی که تا به حال انجام نداده ایم ترسناک است.

این ترس، ترس از شکست، ترس از مسخره شدن، ترس از درد موجب می شود تا ما کاری انجام ندهیم. اگر امسال قصد دارید کار بزرگی انجام دهید این پنج راه را در ذهن تان داشته باشید. هر یک از این راه ها به این منظور مطرح شده اند تا به شما کمک کنند تا بر ترس هایتان غلبه کنید و به اهداف تان دست یابید.

زمانی را که یک کار ترسناک انجام داده اید را به یاد آورید. شما احتمالا کارهای ترسناکی را در زندگی تان انجام داده اید. درباره یک یا دو مورد از آنها فکر کنید. از چه چیزی ترس داشتید؟ سعی کنید دقیقا به یاد آورید که در زمان انجام آن کارها چه چیزی موجب نگرانی شما می شد؟ خروجی های چه بودند؟ خوب است درباره چیزهایی که موجب ترس و یا رنج شما می شوند فکر کنید. این چیزهای موجب می شوند تا مغز شما دوباره نفس بکشد. چیزهای ترسناک با خود دردهای جسمانی نیز به همراه دارند. درباره درد ها و رنج هایی که توانسته اید تحمل کنید تا به یک موفقیت برسید، به پاداشی که در انتظار شماست فکر کنید.

بدترین چیز را تصور کنید. شاید غیر عادی به نظر برسد اما جواب  می دهد. از خودتان سوال کنید بدترین چیزی که ممکن است رخ دهد چیست؟ بعد به این سوال جواب دهید. تمام چیزهای بدی که ممکن است در رسیدن به اهداف تان با آنها برخورد کنید را بنویسید. وقتی به این موارد نگاه می کنید می بینید که بدترین چیزها واقعا خیلی بد هم نیستند. با توجه به مرحله قبل می بینید که شما از تجربیات بدتری هم داشته اید که توانسته اید با موفقیت از آنها عبور کنید و به نتایج دلخواه تان برسید.

تحمل ریسک تان را افزایش دهید. این تنها راه برای برداشتن گامی بزرگ است. اما شما می توانید با برداشتن گام هایی کوچک تر توانایی خودتان برای پذیرش ریسک را افزایش دهید. اگر تصمیم دارید شغل جدیدی پیدا کنید لازم نیست از شغل فعلی تان استفا دهید. می توانید با جمع آوری اطلاعات درباره شغل جدیدتان شروع کنید. هنوز هم ترسناک است، شما مجبور هستید با واقعیات جدیدی روبرو شوید و شانس کمی هم دارید. این گام های کوچک می توانند شما را برای جهش بزرگ آماده کنند.

یک الگو پیدا کنید. دیدن اینکه کسی کاری را قبلا انجام داده است کار را ساده تر می کند. در اطراف تان به دنبال افرادی باشید که کاری که شما قصد انجام آنرا دارید، انجام داده اند. کارهای آنها را دنبال کنید و از آنها یاد بگیرید. این ها می توانند افرادی باشند که با شما کار می کنند، می توانند دوستان شما باشند و یا حتی افراد معروف باشند. از آنها درباره کارهایی که برای رسیدن به اهداف شان انجام داده اند سوال کنید. مردم دوست دارند درباره خودشان صحبت کنند بنابراین نیاز نیست که کار زیادی انجام دهید، فقط از آنها سوال کنید. همان طور که گفتم نیاز نیست این افراد، افراد معمولی باشند. می توانید زندگی نامه افراد معروف را بخوانید و ببینید که آنها چطور به اهداف شان دست یافته اند.

یک مربی پیدا کنید. داشتن یک الگو به شما کمک می کند تا چیزی که قصد دارید به آن برسید را مشخص کنید اما یک مربی به شما کمک می کند تا این مسیر را طی کنید. دوستان تان، همسرتان، همکاران تان و حتی رییس تان، اینها افرادی هستند که می توانید اهداف تان را با آنها در میان بگذارید تا اگر به توانایی هایتان شک کردید به شما نیرو و انگیزه بدهند. سعی کنید کسی را به عنوان مربی و مشوق انتخاب کنید که مثبت اندیش و خوش بین باشد. علاوه بر داشتن مربی، داشتن کسی که به شما در طول مسیر روحیه دهد نیز  کمک خوبی است. کسی که دائم به شما این جمله را یادآوری کند “تو می تونی!”

این روش ها را به کار گیرید و مطمئن شوید که تا رسیدن به اهداف تان در مسیر بمانید و ناامید نشوید. یک نفس عمیق بکشید و شروع کنید.

 

منابع:

  1. forbes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *