گام هایی برای بیان رو در روی بازخورد ها

همه می دانیم که مشارکت کارمندان از مهم ترین سرمایه های یک شرکت است. اگر کارمندان شما در این زمینه خوب عمل نمی کنند ، وقت آن است که بازخورد ها را به آنها انتقال دهید تا بتوانید در مسیر صحیح قدم بردارید.

 

یادگیری نحوه ی بیان و دریافت بازخورد ها برای ایجاد یک محیط کار انعطاف پذیر با اهمیت است. بازخورد دادن به کارمندان ممکن است کمی دلهره آور باشد چون نمی دانید که چه واکنشی نشان می دهند. کارمندان هنگامی که مورد انتقاد قرار می گیرند ممکن است حتی در حالت تدافعی قرار گیرند گرچه مدیریت قصد داشته باشد که انتقاد سازنده انجام دهد.

مقاله ی مرتبط : چگونه به رفتار اشتباه همکارم بازخورد نشان دهم ؟

 

در اینجا گام هایی برای بیان رو در روی بازخوردها بیان شده.

 

هدف بازخورد چیست؟

 

اولین گام برای بیان موثر بازخورد ها این است که بدانیم هدف از این کار چیست؟ همه ی افراد نمی دانند که بازخورد ها برای رفع نواقص و نکات منفی است. بازخورد ها می تواند در مورد موارد جزئی پروژه یا نحوه ی عملکرد باشد.

 

اگر هدف بازخورد برای کارمندتان مشخص نشود ممکن است بیهوده نگران شود. پس به یاد داشته باشید هنگامی که نامه ای به آنها می نویسید به انتخاب عنوان و نوشته توجه کنید.

 

تاکید بر روی نکات مثبت باشد

به یاد داشته باشید هدف از بیان بازخوردها رشد و بهبود توانایی های فعلی کارمندان است. تاکید بر روی بازخورد هایی باشد که به هر نحوی به بهبود عملکرد و استفاده بیشتر پتانسیل های آنها کمک می کند. این نکته اولین گام برای بازخورد دادن به کارمندان است.

مقاله مرتبط : اهمیت شناخت و تقدیر کارمندان

 

تمرکز بر روی بهره وری نه شخصیت

گام بعدی برای بیان رو در روی بازخوردها تمرکز بر روی بهره وری است، نه شخصیت کارمندان. فقط در بخش فروش که شخصیت فرد مهم است ، نیازی نیست در دیگر بخش ها شخصیت افراد را زیر زره بین ببریم. طبیعت انسان است که در صورت انتقاد حالت تدافعی بگیرد.

این به مهارت شما به عنوان یک مدیر بستگی دارد که بازخورد ها را چگونه منتقل کنید، توجه کنید که به رفتار و عملکرد کارمندان اشاره می کنید نه شخصیت فردی آنها.

به حرف آنها گوش دهید

فقط شما نیستید که باید حرف بزنید، هنگامی که حرف می زنید، اگر آنها هم حرفی دارند باید به دقت گوش دهید. هنگامی که بازخوردها را دریافت کردند به آنها کمی زمان برای فکر کردن بدهید، اجازه دهید پاسخ بدهند، واکنش نشان بدهند.

بنابراین همیشه به پاسخ ها و واکنش های آنها توجه کنید. توجه شما و شناختن آنها در یک مکالمه دو طرفه، پیام شما را تقویت خواهد کرد و در بلند مدت باعث افزایش مشارکت می شود. با این کار کارمندان آگاه می شوند که در یک جلسه یک جانبه حضور ندارند و مدیر فقط به منافع شرکت فکر نمی کند.

 

حرف هایتان دقیق و روشن باشد

در بیان بازخورد ها دقت به خرج دهید. ساده و شفاف صحبت کنید. با مثال توضیح دهید کارمندان در کدام بخش نیاز به تقویت دارند و راه رفع کاستی ها را نیز بیان کنید.

در صورتی که نظرات خود را صریح و دقیق بیان کنید و حرف هایتان را با صداقت مطرح کنید نتیجه آن سازنده خواهد بود.

 

زمان کافی اختصاص دهید

هنگامی که می خواهید عملکرد کارمندی را مورد بررسی قرار داده و بازخوردها را بیان کنید، زمان کافی را برای این جلسه اختصاص دهید. اجازه دهید آنها هم حرف بزنند ، بگذارید آنها هم با اهمیت جلوه کنند. اگر با شتاب رفتار کنید ، احساس می کنند حرف های آنها برا شما اهمیت ندارند.

عجله نکنید و طوری رفتار نکنید که ذهن شما درگیر کار های دیگر است چون این رفتار یک توهین به حساب می آید. مرحله به مرحله جلو بروید و تمام جزئیات را بیان کنید و به دنبال بهبود شرایط باشید.

 

جلسه را با نتیجه مثبت تمام کنید

شما می توانید برای رفع مشکلات و عملکردها با بیان انتقاد های سازنده به فرد کمک کنید. گوش زد کردن اشتباهات در ابتدا و انتهای جلسه هیچ کمکی نمی کند.

اگر چیزی نیاز به درست شدن دارد ، در همان ابتدا آن را مطرح کنید چون اگر این کار را برای آخر جلسه بگذارید ممکن است ارائه راه حل یا تشویق کارمندان برای بهبود عملکرد را فراموش کنید.

 

منبع :inside.6q.io

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *