7 توصیه اگر از کار جدیدتان متنفر هستید.

قبل از اینکه وارد شغل جدیدتان شوید نمی توانید درباره آن درک روشنی داشته باشید. هر چقدر هم که در انتخاب کار خود دقت کرده باشید و مزایا و معایب آنرا بررسی کرده باشید باز هم نمی توانید همه جوانب آنرا در نظر بگیرید. زمانی می توانید کار خود را به خوبی درک کنید که وارد آن شده اید و سمت و شغل جدیدتان را پذیرفته اید، این زمانی است که خیلی دیر شده است.

اگر کار جدیدی را شروع کرده اید و شغل جدیدتان به جای شغل رویایی تان به یک کابوس تبدیل شده است نگران نباشید. کارهای زیادی وجود دارند که می توانید در حال حاضر انجام دهید تا این شرایط را بهبود دهید.

1- مشخص کنید که مشکل تان با شغل جدیدتان دقیقا چیست.

تغییر برای خیلی از افراد سخت است. اگر از جمله افرادی هستید که برای سازگار شدن به محیط و شرایط جدید به زمان نیاز دارید، قبل از تصمیم گیری درباره شغل جدیدتان این زمان را برای خودتان در نظر بگیرید. قبل از اینکه درباره ترک شغل جدیدتان تصمیم بگیرید به خودتان فرصت دهید تا با محیط، افراد و شرایط جدید کمی آشنا و سازگار شوید. شاید ماه های اول برای شما سخت باشد اما بعد از آن توانستید با شرایط جدید سازگار شوید.

2- مشکل اصلی را پیدا کنید.

آیا توانستید بفهمید که چرا شغل جدیدتان را دوست ندارید؟ آنرا بر روی کاغذ بنویسید. مشکل اصلی را به صورت واضح و مشخص توضیح دهید و آنرا بر روی کاغذ بنویسید. رییس جدید، کارفرمای جدید، نوع مدیریت او، مهارت های موردنیاز، محیط کاری  و یا همکاران، کدام یک از این موارد مشکل اصلی شما است؟

اگر قوانین کاری موجب آزار شما است برای تغییر آنها چه کاری می توانید انجام دهید؟ هرچقدر مشکل تان با شغل جدیدتان شفاف تر و واضح تر باشد راحت تر می توانید برای آن راه حل پیدا کنید و یا در صورت نیاز می توانید کاری پیدا کنید که این مشکل را نداشته باشید.

3- به دنبال چیزهای خوب و مثبت باشید.

در شغل جدیدتان به دنبال چیزهای مثبت و لذت بخش باشید. کارهایی که موجب می شوند تا شما از آنها لذت ببرید. این گونه فعالیت ها نه تنها موجب لذت و شادی شما در کوتاه مدت می شوند بلکه می توانند شما را در شغل جدیدتان برای مدتی نگه دارند. علاوه بر این، چنین فعالیت هایی موجب می شوند تا شناخت بهتری از علایق خود به دست آورید که می تواند در یافتن شغل های مناسب تر به شما کمک کند.

4- روزمه تان را با بروز نگه دارید.

حتی اگر شغل تان را دوست دارید سعی کنید رزومه تان را بروز نگه دارید. اگر بعد از یک هفته از فعالیت در شغل جدیدتان به دنبال شغل جدیدی هستید، شغل جدیدتان که به آن علاقه ای ندارید را در روزمه تان وارد نکنید.

شاید فعالیت دو هفته ای در یک کار  و بعد ترک کردن آن، برای بسیاری از کارفرمایان موضوع مهمی برای تصمیم گیری نباشد اما موجب می شود سوالاتی به وجود آید که ممکن است جواب دادن به آنها برای شما مشکل باشد. داشتن چنین چیزی در رزومه تان موجب می شود غیر حرفه ای و تازه کار به نظر برسید.

5- شبکه سازی کنید.

تقریبا 60 درصد کارها با شبکه سازی پیدا می شوند. شغل بعدی شما هم جز همین موارد خواهد بود. زمان آن فرا رسیده است که با دوستان، همکاران، هم دوره ای ها، اساتید و هم دانشگاهی های خود تماس بگیرید و با آنها راتباط برقرار کنید. شما هرگز نمی دانید کدام یک از آنها ممکن است شغل بعدی شما را به شما معرفی کند.

6- از اینکه به شغل قبلی تان برگردید، نترسید.

اگر خودتان کار فعلی تان را ترک کنید تقریبا همیشه راه برگشت برای شما وجود دارد. بعضی وقت ها بهترین راه، برگشت به شغل قبلی تان است. اگر بعد از ترک شغل جدیدتان فهمیدید که آنرا دوست داشته اید شک نکنید و از کارفرمای خود بخواهید تا دوباره شما را قبول کند.

7- بعد از ترک شغل جدیدتان آنرا از زندگی تان حرفه ای تان حذف کنید.

مهم نیست که به شغل قبلی تان بر می گردید، شغل جدیدی پیدا می کنید و یا هر فعالیت دیگری انجام می دهید، وقتی برای مدت کوتاهی به کار جدیدی مشغول می شوید که در آن هیچ تجربه جدیدی کسب نمی کنید نیازی نیست آنرا در رزومه تان وارد کنید. اگر نسبت به شغل جدیدتان چنین حسی دارید آنرا به کلی از زندگی حرفه ای تان (رزومه تان) حذف کنید.

 

منابع:

  1. thebalance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *