راه هایی ساده برای اینکه شغل تان را دوست داشته باشید.

اکثرا در روزهای نخست شغل مان را دوست داریم اما بعد از مدتی نسبت به آن دلسرد می شویم، شاید هم آنرا را تنها به این دلیل که شغلی داشته باشید انتخاب کرده اید و انجام می دهید. در هر صورت می توان این شرایط را بهبود بخشید تا نسبت به شغل تان حس بهتری داشته باشید. اگر در حال خواندن این متن هستید قدم اول را برداشته اید.

1- با مافوق تان برای تعیین اهداف همکاری کنید. اگر در کار فعلی تان تلاش نکنید و فعالیت مثبتی انجام ندهید می تواند واقعا خسته کننده باشد. با مافوق، رییس یا مدیران تان برای تعیین هدف همکاری کنید. این اهداف را به گونه ای انتخاب کنید که موجب ایجاد انگیزه در شما شود و بتواند فعالیت های روزانه شما را مشخص کند. تعیین این اهداف می تواند موجب شود تا برای افزایش حقوق، ترفیع و یا انتقال به یک گروه بهتر شرایط بهتری داشته باشید.

2– فهرستی از شرایطی که دوست دارید آنها را ارتقا دهید تهیه کنید، چون بدون دانستن مشکل نمی توان آنرا حل کرد. وقت بگذارید و ذهن تان را از تمام معیارها و نکات منفی خالی کنید. ده دقیقه وقت مشخص کنید و هر چیزی که نسبت به کار تان دوست ندارید را یادداشت کنید. تا جایی که می توانید صریح و روشن باشید. محیط کار شلوغ و یا همکاران بی ادب هر دو برای اینکه بتوان بر آنها غلبه کرد زیادی مبهم هستند. اما مواردی مثل “میز کار نزدیک آسانسور موجب عدم تمرکز من می شوند” و یا “بازاریابی از طریق تلفن ایده های مرا نابود می کنند” می توانند گام بعدی شما را مشخص کنند.

به عنوان مثال شما می توانید از مافوق تان درخواست کنید تا محل میز شما را تغییر دهد تا شما بهتر بتوانید تمرکز کنید.

3– مشخص کنید که واقعا دوست دارید چه کاری انجام دهید. درباره کار تان به خوبی فکر کنید و ببینید چه بخش هایی از آن را دوست دارید. بعد درباره شغل رویایی تان فکر کنید و هر چیزی که به ذهن تان می رسد را یادداشت کنید.کار رویایی شما چه ویژگی هایی خواهد داشت؟ بعد نقاط مشترک این شغل رویایی با شغل فعلی تان را مشخص کنید. بعد سعی کنید این بخش ها را در شغل فعلی تان بیش از سایر کارها انجام دهید. اگر شغل رویایی تان با شغل فعلی تان هیچ نقطه اشتراکی ندارد به دنبال جایگاهی در شرکت و یا مجموعه فعلی تان باشید که به شغل رویایی تان نزدیک باشد. اگر هم شغل رویایی تان مسئولیت هایی را دارد که فعلا برای آنها آماده نیستید باید به فکر ایجاد آمادگی در خودتان باشید.

4– از اینکه درخواست حمایت کنید نترسید. اگر درباره شغل و یا وظایف تان مشکلی دارید از اینکه از یک همکار مورد اعتماد و یا مدیرتان درباره آن مشورت بگیرید نترسید. ببینید اگر آنها می توانند به شما در این مشکل کمک کنند از آنها راهنمایی بخواهید زیرا موجب می شود تا نسبت به شغل تان حس بهتری داشته باشید.

5- شبکه تان را گسترش دهید. با افراد دیگری که در شغل شما فعالیت دارند و یا با شما در همان بخش همکار هستند ارتباط برقرار کنید. در رویداد ها و یا گردهمایی هایی که مرتبط با شغل شما هستند شرکت کنید. این فعالیت  ها موجب می شوند که شما یک سیستم حمایتی برای خودتان داشته باشید تا اگر در شغل تان به مشکلی برخورد کردید بتوانید از این سیستم کمک بگیرید. توجه داشته باشید که برای گسترش شبکه تان نیاز نیست تنها به افراد بیرون مجموعه تان توجه داشته باشید. شما می توانید از افراد درون مجموعه تان نیز استفاده کنید.

6– از مزیت ها لذت ببرید. شاید شغل تان را دوست نداشته باشید، اما چیزهایی هستند که می توان آنها را دوست داشت. به عنوان مثال شرکت شما برای کارمندان خود بن خرید از فروشگاه صادر می کند و یا شما می توانید از برخی از باشگاه ها با تخفیف استفاده کنید.

7- در لحظه باشید. نمی توانید شغل تان را دوست داشته باشید و در عین حال تمام طول روز تنها فیس بوک، سایت های خبرگزاری و یا دیگر شبکه های اجتماعی را بررسی کنید. اگر کاری زیادی برای انجام دادن ندارید، پروژه یا فعالیت دیگری را پیدا کنید که بتوانید در آن مشارکت داشته باشید. اگر هم کارهای زیادی برای انجام دادن دارید اما نمی توانید تمرکز داشته باشید برای خودتان محدودیت زمانی مشخص کنید و بعد از اتمام کار نیز به خودتان جایزه بدهید.

8- یک محیط کار پر انرژی برای خودتان ایجاد کنید. نوشته هایی که دوست دارید و یا تصاویر محل هایی را که دوست دارید را در محل کارتان نصب کنید. موسیقی گوش دهید و یا کارهایی این چنینی که موجب ایجاد انرژی در شما می شوند را انجام دهید. این فعالیت ها موجب می شوند تا نسبت به شغل تان حس بهتری داشته باشید.

9- یک فهرست تشکر برای شغل تان درست کنید. هر چیزی کوچک و بزرگی که نسبت به آن حس خوبی دارید را یادداشت کنید. به عنوان مثال کافی شاپی که هر روز در مسیر کارتان برای صرف چای یا قهوه به آن می روید می تواند یک مورد خوب باشد. تحقیقات نشان داده اند که یادآوری این چیزهای کوچک می تواند در بهبود حس شما نسبت شرایط تاثیر زیادی داشته باشد.

10– به یاد بیاورید که چرا این شغل را انجام می دهید. به گذشته فکر کنید و به یاد آورید که چرا این شغل را پذیرفتید. شاید به فکر درآمد خوب بوده اید و یا مزایای آن خوب بوده است. حتی اگر شرایط تغییر کرده اند، دلیل اینکه این شغل را انتخاب کرده اید را در ذهن داشته باشید. این کار موجب می شود تا اگر قصد دارید شغل را تغییر دهید و یا در شغل فعلی تان به دنبال ارتقا باشید راحت تر بتوانید برنامه ریزی کنید.

منابع:

  1. thebalance

2 دیدگاه در “راه هایی ساده برای اینکه شغل تان را دوست داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *