چگونه در بیزنس پلن خود بازاریابی سبز را جای دهیم/ بازاریابی سبز

بیزینس پلن شما تمام جزئیات مربوط به تولید، فروش، توزیع، بازاریابی، استخدام و گسترش کسب و کارتان را در یک جا باهم ارائه می کند. اگر به دنبال جذب سرمایه هستید به آن نیاز دارید. اگر قصد دارید بازاریابی سبز را در بیزینس پلن خود جای دهید، مطمئن شوید این کار را فقط  بخاطر اینکه یکی از ترند هاست، انجام نمی دهید؛ بلکه باید بر روی آن سرمایه گذاری کنید. این پلن باید نشان دهد که بازاریابی سبز استراتژی شما برای دست یافتن به مشتریان بالقوه است، و باید تمام مسائل مربوط به مالیات و سیاست های عمومی را شامل شود.

 

سبز به چه معناست؟

در اینجا واژه ‘سبز’ به معنای احترام به محیط زیست، ارزش تلقی شدن زندگی کارمندان و مشتریان، توجه به محل کار و پرهیز از تبعیض است. شما می توانید طرح سبز را برای کسب و کار در همه زمینه ها اجرا کرده و یا فقط بخشی از آن را به کار گیرید. اما هر تصمیمی که می گیرید، صادق باشید : کمپانی هایی که ادعا می کنند طرح سبز را اجرا می کنند اما در عمل هیچ کاری نمی کنند به گرین واشرز (greenwahers) معروف اند. اگر جزء این کسب و کارها شناخته شوید تمام اعتبارات خود را از دست می دهید. به یاد داشته باشید حتی زندگی شخصی تان هم در اذهان عمومی مهم است، مثلا اگر با یک خوردو پر مصرف دیزلی به یک جلسه بزرگ بروید، تمام تلاش های بازاریابی سبز شما مورد سوال قرار می گیرد.

 

مشتریان هدف

در بازاریابی سبز اگر فعالیت هایی را که برای شما مهم اند ولی مشتریان هیچ توجهی به آن ندارند را در دستور کار قرار دهید، توجیه اقتصادی این فعالیت ها در بیزینس پلن شما کار دشواری خواهد بود. به عنوان مثال دورکاری ممکن است برای کارمندان مهم باشد، با اینکه این کارهزینه بر است اما با استخدام نیروهای حرفه ای می تواند توجیه پذیر باشد. اما استفاده از بسته بندی های قابل بازیافت گران قیمت در صورتی که برای مشتریان اهمیت نداشته و یا توجهی به آن ندارند توجیه پذیر نیست. به دقت رفتارها و خواسته ها و نیاز های مشتریان را مطالعه کنید تا بتوانید در بازاریابی سبز بهتر عمل کنید.

مقاله ی مرتبط : ارتباط بهتر بهتر با مشتریان

 

محصول، قیمت، مکان و ارتقاء

فعالیت های بازاریابی شما توسط محصول، قیمت، مکان و ارتقاء مشخص می شود. برای بازاریابی سبز باید مشخص شود بسته بندی محصولات شما چگونه است و چگونه جزء بازاریابی سبز محسوب می شود. در بحث قیمت توجیه اقتصادی فعالیت ها در بازاریابی سبز بررسی می شود، به عنوان مثال استفاده از سبزیجات ارگانیک در پیتزا. اگر شما یک تولید کننده هستید نحوه ی توزیع محصولات به چگونه است، از کیسه های قابل بازیافت استفاده می کنید؟  در مبحث ارتقا به جای استفاده از کاتالوگ می توانید از تبلیغات آنلاین استفاده کنید، و یا طرح هایی برای کمک به خیریه داشته باشید.

 

سایر ملاحظات سبز

پلن بازاریابی شما باید رقابت را در نظر بگیرد. بررسی کنید فعالیت های بازاریابی سبز شما موجب پیشی گرفتن از رقبا می شود و یا بدون هیچ نتیجه ای هزینه زاست. اخذ گواهینامه سبز موجب ارتقاء بازاریابی شما می شود اما به دقت بررسی کنید که آیا ارزش دارد که به این سمت بروید یا نه. اگر تامین کنندگان منابع شما به این موضوع اهمیتی نمی دهند، پیش بینی کنید چه تاثیری بر روی بازاریابی شما دارند.

 

منبع :smallbusiness.chron

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *