5 راه برای غلبه بر ترس از سخنرانی

همه ما می خواهیم بر ترس مان از سخنرانی غلبه کنیم. همه ما در رویاهایمان می بینیم که بر روی صحنه و در مقابل تعداد زیادی از افراد با اعتماد به نفس ایستاده ایم. یخ سخنرانی را با یک جوک بامزه می شکنیم، با داستان های جالب حضار را مجذوب خودمان می کنیم، به سوالات به راحتی جواب می دهیم و در نهایت در میان تشویق حضار از صحنه خارج می شویم.

اما واقعیت چیز دیگری است. اغلب اوقات ترس بر ما غلبه می کند و حس می کنیم که صحنه در حال بزرگ شدن است، موضوعات سخنرانی را فراموش می کنیم، ذهن مان خالی است و نمی توانیم تمرکز کنیم و در نهایت توجه مخاطبین را نیز از دست می دهیم. این حالات به راحتی نشان می دهند که سخنرانی شما به خوبی پیش نخواهد رفت و اشکالی به وجود خواهد آمد.

اگر فهمیده اید که ترس باعث می شود که سخنرانی خوبی نداشته باشید ما خبرهای خوبی برای شما داریم. شما مجبور نیستید برای اینکه سخنران خوبی شوید بر ترس تان غلبه کنید. ترس هیچ وقت از بین نمی رود. در حقیقت راز موفقیت در سخنرانی این است که میزان ترس تان را کمتر کنید و در واقع آنرا کنترل کنید.

در ادامه با نکاتی آشنا می شوید که به شما کمک می کند تا بر ترس تان کنترل داشته باشید و سخنرانی بهتری ارائه کنید.

آماده باشید. شاید واضح به نظر برسد، اما اولین گام برای غلبه بر ترس تان این است که آماده باشید. درواقع باید به قدری درباره مطالب تان بدانید که نیاز نباشد به آنها فکر کنید. همچنین از اینکه تمام پشتیبانی ها مهیا هستند اطمینان حاصل کنید. شما نیاز دارید که بر روی مطالب تان تمرکز داشته باشید نه اینکه حواست تان به درست کار کردن میکروفون باشد. داشتن یک فهرست برای درست انجام شدن کارها می تواند مفید باشد. اگر برای تان امکان دارد قبل از سخنرانی اصلی وسایل صوتی و تصویری محل سخنرانی را یک بار آزمایش کنید. از دوستان تان بخواهید تا برای آماده شدن برای سخنرانی تان به شما کمک کنند. آنها می توانند به بازبینی مطالب تان کمک کنند، سوال بپرسند و دقیقا مثل یک مخاطب رفتار کنند. سخت ترین شرایط را تصور کنید و برای آن آماده باشید تا در صورت وقوع حادثه ای غافلگیر نشوید. برای کاهش استرس تان می توانید قبل از سخنرانی به آهنگ مورد علاقه تان گوش دهید.

واقعیات را در نظر بگیرید. بعضی از ترس ها واقعی هستند و برخی نه. اگر شما برای 30 دقیقه سخنرانی 100 اسلاید دارید، ترس از اینکه نتوانید همه آنها را نمایش دهید یک ترس واقعی است، و شما نیاز دارید که در تعداد آنها بازنگری کنید. اما شانس اینکه کسی از میان جمع شما را هو کند تقریبا صفر است. بنابراین مطمئن شوید که ترس هایتان واقعی است.

آسیب پذیر باشید. تصور اینکه اعتماد به نفس به این معنا است که باید از همه چیزهای بد پیشگیری  کرد یک تصور غلط است. حقیقت این است که آسیب پذیر بودن ما بزرگترین نقطه قوت ما است. بهترین راه برای اینکه با مخاطب ارتباط برقرار کنید این است که نشان دهید که شما هم یک انسان هستید. به این معنا که شما هم معایب و نقطه ضعف هایی دارید و ممکن است اشتباه کنید. در واقع باید به مخاطب اجازه دهید که شما را بشناسد. شما نمی توانید با آنها ارتباط برقرار کنید اگر به آنها اجازه ندهید که با شما ارتباط برقرار کنند. آنها فقط برای اطلاعات شما در محل سخنرانی حاضر نشده اند. آنها آمده اند تا چیز جدیدی را حس کنند و ارتباط جدید ایجاد کنند. آنها همان چیزی را حس می کنند که شما حس می کنید.

در محل سخنرانی حضور ذهنی داشته باشید. تنها به این خاطر که جسم شما بر روی صحنه است به این معنا نیست که ذهن شما هم همان جا است. حضار شما بیش از اینکه گفته ها و حرکات شما را دنبال کنند افکار و احساسات شما را دنبال می کنند. این به معنا است که شما مجبور هستید تا حد امکان از نظر ذهنی در محل سخنرانی حاضر باشید تا بتوانید ارتباط مناسبی برقرار کنید. سعی کنید چیزی پیدا کنید که به شما برای حضور ذهنی داشتن کمک کند. به عنوان مثال می توانید با حضار قبل از سخنرانی صحبت کنید و در بین آنها حضور داشته باشید. یافتن فردی در بین حضار نیز که به صحبت های شما واکنش نشان می دهد، می تواند تکنیک مناسبی باشد.

بخشنده باشید. یکی از بهترین راه ها برای غلبه بر ترس این است که نسبت به حضار بخشنده باشید. مطمئنا علاوه بر شغل تان دلایل دیگری نیز وجود دارد که شما در حال انجام دادن این سخنرانی و یا اجرا هستید. حتما پیامی دارید که دوست دارید مخاطبین شما آنرا به گوش دوستان، همکاران، هم تیمی ها و یا خانواده خود برسانند. پیام شما شاید یک ایده، یک الهام، یک تجربه و یا یک مسیر تازه باشد. هدیه شما برای مخاطبین تان چیست؟ چطور می خواهید آنرا به آنها منتقل کنید؟ آیا به اندازه کافی بخشنده هستید تا آنرا به دیگران منتقل کنید؟

وقتی دارید این پنج راهکار را اجرا می کنید، به یاد داشته باشید که داشتن کمی انعطاف می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. نفس خودتان می تواند دشمن شما باشد. اعتماد به نفس بیش از حد می تواند مانعی برای ارتباط مناسب با مخاطبین باشد. اعتماد به نفس پایین هم می تواند مانع از اعتماد مخاطب به شما شود و در نتیجه نمی توانید پیام تان را منتقل کنید. حفظ این تعادل کار سختی است و به همین دلیل است که داشتن حضور ذهن در حین صحبت در جمع عامل مهمی است.

در نهایت برای غلبه بر ترس تان کار گروهی می تواند بسیار موثر باشد. افرادی را پیدا کنید که مانند شما باشند و بخواهند بر ترس شان از سخنرانی غلبه کنند. به یکدیگر کمک کنید تا بتوانید این راهکارها را تمرین کنید.

شما برای غلبه بر ترس از سخنرانی چه راهکارهایی را پیشنهاد می دهید؟ نظرات خودتان را ما در میان بگذارید.

منابع:

  1. hbr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *