7 گام برای یک مصاحبه شغلی موفقیت آمیز

مصاحبه بخشی اجتناب ناپذیر از استخدام توسط شرکت های دولتی و خصوصی است. این همان جایی است که برخورد اول شما بر آینده ی شغلی تان تاثیر زیادی می گذارد. برخی افراد با استعداد فقط به دلیل اینکه مرحله ی مصاحبه را با موفقیت پشت سر نگذاشته اند، شغل رویایی شان را از دست داده اند. به همین دلیل باید برای این مرحله کاملا آماده باشید و فضاهای خالی در پلن تان را پر کنید.

 

آماده بودن یعنی همه چیز! بعد از اینکه به همه جزئیات با دقت فکر کردید باید قدم بردارید. اینجا نکاتی ارائه شده تا از پس آن برآیید.

مقاله ی مرتبط : نحوه لباس پوشیدن آقایان در یک مصاحبه کاری

 

1-در مورد شرکت تحقیق کنید. شما در مورد شرکتی که قرار است در آن کار کنید مطمئنا اطلاعاتی دارید. اما این کافی نیست! باید مشخصات کامل، جهت گیری ها ، اهداف و خواسته های آنها را نیز بدانید. نشان دهید که برای آن جایگاه انگیزه و اشتیاق کامل دارید.

 

2-روی سوالات متداول کار کنید. فرقی نمی کند کدام شرکت است و یا تخصص شما چیست، همیشه سوالاتی وجود دارند که در ابتدا پرسیده می شوند:

  • در مورد شرکت چه می دانید؟
  • چرا شرکت باید شما را استخدام کند؟
  • چگونه به درد تیم می خورید؟
  • از پس چالش ها و مشکلات چگونه بر می آیید؟

 

شما باید بر روی دیگر سوالات بسته به فعالیت و تخصص خود نیز آمادگی داشته باشید.

 

3- در مورد نقاط قوت و ضعف خود صحبت کنید. در مصاحبه از مهارت ها و نقاط ضعف شما سوال می شود. شما باید مهارت های قدرتمند خود را به آنها معرفی کنید. بگوئید که قادراید کار ها را در زمان کوتاه انجام دهید، طبق برنامه زمان بندی می توانید پیش بروید، می توانید کار ها را سازماندهی کنید و… . باید تمام جنبه های مثبت را بشناسانید تا آنها بدانند قادرید چه کار هایی انجام دهید.

 

در صورتی که در مورد نقاط ضعف خود مورد سوال قرار گرفتید، صادقانه مطرح کنید، به کارفرما ثابت کنید می توانید با این کاستی ها کنار بیایید و هرگز در کار شما اخلال ایجاد نمی کنند.

 

4- خودتان نیز سوالات هوشمندانه و معقول بپرسید. از سوال پرسیدن نهراسید. به چه دلیل؟ چون این کار باعث می شود نشان دهید برای اینکار انگیزه داشته و به تمام مسائل فکر می کنید. ممکن است این سوالات را بپرسید:

 

  • برای موفیقت چه چیزی نیاز دارم؟
  • با چه کسی همکاری می کنم؟
  • وظایف من چیست؟
  • آیا قادرم همگام با شرکت رشد کنم؟
  • چه مشکلاتی ممکن است بر سر راهم باشد؟

 

5- از کلیشه ها بپرهیزید. هیچ کسی استفاده از کلیشه ها را دوست ندارد. زیرا طرف مقابل شما تصور می کند شما هیچ چیزی از خود ندارید و فقط حرف هایی که شنیده اید را بر زبان می آورید. فردیت خود را نشان دهید و بر اصالت خود تأکید کنید. نشان دهید قادر اید مشکلات را در شرایط مختلف با راه حل خود حل کنید. از ایده های خود استفاده کرده و موفق خواهید شد.

 

4- تمام مدارک و اطلاعات مورد نیاز را همراه خود داشته باشید. ممکن است به اطلاعاتی نیاز داشته باشید که مربوط به جایگاه آینده شما در شرکت است. یک کپی از رزومه، نمونه کار ها و … را همراه خود داشته باشید. هنگامی که در مورد این مطالب صحبت می کنید، توجه کنید که بدون اشتباه باشد. این کار نشان می دهد قصد شما از مصاحبه جدی بوده و مانند یک حرفه ای عمل می کنید.

 

7- به لباس پوشیدن توجه کنید. ظاهر خود را فراموش نکنید. به یاد داشته باشید ظاهر شما اثر مثبتی بر روی فرد مقابل می گذارد. لباسی تمیز و رسمی بپوشید که نشان دهد شما فردی مطمئن هستید.

 

 

توجه به این مسایل آمادگی شما برای یک مصاحبه خوب و شانس موفقیت را افزایش می دهد.

 

منبع :career.du.edu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *