10 کاری که بعد از اخراج نباید انجام دهید.

اخراج شدن می تواند بسیار سخت و ناراحت کننده باشد حتی اگر شما انتظار آنرا داشته باشید. اخراج شدن از کار می تواند احساسات منفی مثل عصبانیت، ناراحتی، نگرانی و ترس از آینده را به همراه داشته باشد. کارهایی که بعد از اخراج شدن انجام می دهید ممکن است عجولانه باشند و نتایج بدی را به همراه داشته باشند. به خصوص اگر بی دلیل اخراج شوید.

حتی اگر دلیلی هم برای اخراج شما وجود داشته باشد باز هم آزاردهنده است. شاید هم اصلا متوجه دلیل اخراج خود نشوید. شاید اگر متوجه دلیل آن می شدید می توانستید از آن جلوگیری کنید.

اگرچه اخراج شدن دردناک است اما کارهایی وجود دارند که موجب بدتر شدن شرایط می شوند و شما باید از آنها دوری کنید. در ادامه با برخی از این کارها آشنا می شویم که برخی از افراد اخراج شده انجام می دهند.

1- قبل از برداشتن فایل ها و مدارک مورد علاقه تان محل کارتان را ترک نکنید. به صورت مرتب از فایل های شخصی و کاری که مورد علاقه شما است و بر روی کامپیوتر محل کارتان قرار دارد یک نسخه کپی برای خودتان بگیرید. چون شما دقیقا نمی دانید که چه زمانی قرار است شغل تان را از دست بدهید.

برخی از کارفرمایان بعد از اخراج به کارمندان اجازه نمی دهند که وارد محیط کار شوند و شما باید مطمئن شوید که فایل مهمی را از دست نداده اید.

2– اگر متوجه شدید که قرار است اخراج شوید درباره آن با مدیرتان صحبت نکنید، البته اگر ممکن است. زمان واقعا حلال مشکلات است، و اگر کمی صبر داشته باشید آرام تر  خواهید شد. بعد از چند روز که از موضوع گذشت می توانید با مدیرتان درباره اخراج تان جلسه داشته باشید و درباره آن گفتگو کنید.

در این مدت سیاست ها و دستورالعمل های شرکت (اگر شرکت چنین دستورالعمل هایی وجود دارند!) را بخوانید تا بتوانید در زمان اخراج تان به خوبی مذاکره کنید و از حق تان دفاع کنید.

3– تا زمان اخراج تان از کمک به دیگران دریغ نکنید. با کمک کردن به دیگران از شما به عنوان یک کارمند خوب یاد خواهد شد و شاید حتی توسط برخی از مدیران به دیگر شرکت ها معرفی شوید. خوب بودن حتی در بدترین شرایط در دراز مدت می تواند مفید باشد.

4– برخی از کارفرمایان ممکن است به شما پیشنهاد کنند که به جای اخراج شدن خودتان استعفا دهید. استعفا دادن مزایا و معایب خودش را دارد و قبل از قبول کردن آن باید تفاوت بین آنها را بدانید. بنابراین قبل از پذیرفتن آن قوانین شرکت و قوانین حقوقی را مطالعه و بررسی کنید و بعد تصمیم بگیرید.

5- از اینکه بخواهید شما را به دیگر شرکت ها معرفی کنند نترسید. اگر مدیر دیگری در مجموعه وجود دارد که از شما حمایت می کند از او بخواهید که شما را به دیگر شرکت ها معرفی کند.

6- به مافوق تان بی توجهی نکنید و زیردستان و همکاران تان را سرزنش نکیند. انجام این کار در حالی که دارید اخراج می شوید سخت است اما به این فکر کنید که کارفرمای بعدی شما ممکن است سوابق و فعالیت های شما را پیگیری کند. بنابراین هرچقدر که بیشتر برای خودتان دشمن درست کنید احتمال اینکه آنها با دادن اطلاعات سابقه شما را خراب کنند بیشتر است. داشتن رفتارهای نادرست ممکن است  در دیگران برداشت های منفی نسبت به شما به وجود آورد.

7– از مافوق تان بخواهید معیارهای تصمیم اش را بیان کند. اگر این تصمیم بر مبنای سیاست های شرکت نباشد شما می توانید از بخش منابع انسانی بخواهید که به شما برای برطرف کردن ضعف هایتان زمان بدهد.

8- اگر به شرکت تان علاقه دارید، قبل از اخراج، به دنبال فرصت شغلی دیگری در همان جا باشید. اگر مافوق تان شما را کارمندی با علاقه و انگیزه ببیند شاید موقعیت شغلی دیگری در شرکت وجود داشته باشد که بتوانید در آن مشغول به کار شوید. اگر بتوانید به مافوق تان ثابت کنید که توانایی هر کاری را دارید شاید بتواند موقعیت شغلی دیگری که با توانایی های شما تناسب دارد را به شما پیشنهاد دهد.

9- فورا موضوع اخراج تان را با دوستان و همکاران تان در میان نگذارید. قبل از اینکه این خبر را به دیگران اطلاع دهید کمی درباره نحوه اطلاع سانی آن فکر کنید. سعی کنید داستان را به نحوی بسازید که نشان دهد این کار برای شما مناسب نبوده است. در عین حال سعی نکنید درباره مافوق یا شرکت تان بدگویی کنید. احساسات تان را با برخی از دوستان نزدیک و قابل اعتماد و با خانواده تان در میان بگذارید.

10- اعتقاد به خودتان را از دست ندهید. اخراج شدن می تواند باعث تضعیف روحیه شود اما به یاد داشته باشید که این تصمیم تنها یکی از مافوق های شما بوده است، و شاید موقعیت های بهتری برای شما وجود داشته باشد. بنابراین برای یافتن یک کار جدید که مورد علاقه شما است وقت بگذارید و تلاش کنید. شاید شغل قبلی تان برای شما مناسب نبوده است و همین دلیلی شده باشد تا به دنبال شغل مناسب تان باشید.

منابع:

  1. thebalance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *