در یک مصاحبه کاری چگونه رفتار کنیم؟

در مصاحبه فقط داشتن یک رزومه کاری پر رنگ و داشتن اطلاعات در مورد شرکت و شناخت جایگاه آینده شما کافی نیست. بلکه باید به گونه ای رفتار کنید تا طرف مقابل تحت تاثیر قرار بگیرد.

 

ویلیام 22 ساله به عنوان جوان ترین فرد بریتانیا در زمینه اخلاق و آداب معاشرت شناخته شده است. علاقه او به این موضوع در همان نوجوانی زیاد شد و بعد از فارغ التحصیلی به عنوان مشاور اخلاق شروع به فعالیت کرد. او حتی به برند های بزرگ بریتانیا نظیر easyGroup و Fox’s Biscuits مشاوره می دهد. ویلیام در رسانه های انگلیسی و بین الملی نیز حضور پیدا می کند و در مورد اخلاق و رفتار مدرن صحبت می کند.

 

لباس مناسب بپوشید

لباسی که شما انتخاب می کنید بر روی فردی که از شما مصاحبه می گیرد تاثیر زیادی می گذارد و حتی بر روی نتیجه مصاحبه هم تاثیر گذار است. ممکن است این تاثیر در همان چند ثانیه ی اول باشد اما همین زمان کوتاه هم آنقدر مهم است که باید به آن توجه زیادی داشته باشید.

مقاله ی مرتبط : در مصاحبه چگونه لباس بپوشیم

 

توصیه ویلیام در یک مصاحبه کار در یک شرکت این است که فرض را بر پوشش رسمی بگذارید. اما اگر شغل آینده شما نیازی به پوشش رسمی ندارد، مانند روابط عمومی و… نیازی نیست که لباس رسمی بپوشید اما به یاد داشته باشید هرگز شلوار جین نپوشید. کمربندتان با کفش هایتان یکدست باشد و کت و شلوارتان تمیز و اتو کشیده باشد.

 

مدل موها

با مو هایمان چه کار کنیم این سوالی است که همه آقایان و خانم ها از خود می پرسند و جالب این جا است که مدل مو ها بر روی ظاهر ما تاثیر بسیاری دارد. نکته کلید در مورد هر دو این است که موها باید تمیز و مناسب باشد.

 

آقایان نباید بیش از حد از ژل ها و واکس مو استفاده کنند چون شما را یک آدم غیر حرفه ای در کار نشانم می دهد.

توصیه ویلیام در مورد خانم این است که موها باید تمیز و قابل کنترل باشند.

 

با مصاحبه کننده به درستی احوال پرسی کنید

احوال پرسی شما اولین تماس رو در روی شما با مصاحبه کننده است، بنابراین داشتن یک احوال پرسی گرم برای شروع کار حیاتی است. به نحوه ی دست دادن توجه کنید، یک دست خود را جلو بیاورد و دست دیگر را کنارتان نگه دارید. ارتباط چشمی خیلی مهم است، هنگانی که دست می دهید به چشم های مصاحبه کننده نگاه کنید. بعد از اینکه از احوال او جویا شدید، خود را معرفی کنید.

 

درست بنشینید

تقریبا در تمام مصاحبه ها شما بر روی یک صندلی در مقابل مصاحبه کننده می نشینید. شما باید طوری بنشینید که به راحتی بتوانید به حرف های طرف مقابل توجه کنید ضمن اینکه برای مدت طولانی راحت باشید. توصیه ویلیام این است که یک طرف صندلی بنشینید، اشتباه رایج این است که وسط صندلی قرار بگیرید و این کار تصویر و حالت شما را به کلی خراب می کند.

 

اجازه دهید مصاحبه کننده صحبت کند

همیشه اجازه دهید مصاحبه کننده صحبت کند و اونیز باید این فرصت را به شما بدهد. یک لحظه اگر خود را جای او قرار دهید متوجه خواهید شد که قطع کردن صحبت های طرف مقابل چقدر آزار دهنده است، خصوصا زمانی که می خواهید حرف مهمی برنید. گاهی اوقات قطع کردن صحبت نیازی نیست زیرا ممکن است طرف مقابل در ادامه صحبت های خود همان مطلب را بیان کند. صبور باشید و به صحبت های او به دقت توجه کنید و سوالات خود را در آخر بپرسید هنگامی که از شما می پرسد آیا سوالی دارید؟

ویلیام می گوید اگر به طرف مقابل احترام بگذارید جواب آن را هم دریافت می کنید.

 

به انتهای مصاحبه توجه کنید

اشتباه رایج این است که فکر می کنید مصاحبه تمام شده و شما اولین قدم را برای پایان دادن به مصاحبه بر می دارید. وقتی که مصاحبه تمام شود، مصاحبه کننده به روشنی این را به شما می گوید. بعد از اتمام جلسه از او تشکر کنید، دست بدهید و به سرعت جلسه را ترک کنید ولی هیچ گاه عجله نکنید. ویلیام معتقد است انتهای مصاحبه مهم ترین بخش است چون آخرین تصویر شما به ذهن آنها می ماند که چگونه رفتار کردید.

 

منبع :thegatewayonline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *