نکاتی برای مصاحبه: 10 نکته برای بهبود عملکرد مصاحبه

آیا می دانید چگونه پرونده خود را برای یک مصاحبه آماده کنید؟ از این 10 نکته برای استخدام در شغل مورد علاقه تان استفاده کنید.

تبریک! آن روزی که درخواست کاری شما برای استخدام در شرکت مورد پذیرش قرار گرفته فرا رسیده است. حال از شما دعوت کرده اند تا در یک مصاحبه حضوری شرکت کنید. اما هنوز ابتدای راه هستید.

 

حتی باهوش ترین و متخصص ترین افراد نیز باید برای مصاحبه آمادگی داشته باشند. مهارت های مصاحبه مهارت هایی هستند که قابل یاد گیری اند، به یاد داشته باشید، آن تاثیری که در جلسه اول می گذارید به هیچ عنوان قابل قیاس با شانس های بعدی شما نخواهد بود. این 10 نکته مصاحبه به شما آموزش می دهد چگونه مصاحبه کننده را قانع کنید که شما تنها شخص مناسب این  شغل هستید.

 

ارتباطات غیرکلامی را خوب تمرین کنید

در اینجا نشان دادن اعتماد به نفس مطرح است: درست ایستادن، ارتباط چشمی و درست دست دادن. این تاثیر اول که از طریق ارتباط غیر کلامی دارید در ابتدا و انتهای مصاحبه بسیار با اهمیت است.

 

متناسب با جایگاه خود لباس بپوشید

لباس های غیر رسمی که در جامعه معمول هستند به هیچ وجه مناسب جلسه مصاحبه نیستند. انتخاب نوع لباس در روز مصاحبه نکته ای است که باید به آن توجه داشته باشید. لباسی که می پوشید بسته به نوع شغل و یا فرهنگ شرکت مورد نظر متغییر است اما سعی کنید قبل از حضور نوع لباس پوشیدن کارمندان را بررسی کنید.

 

گوش دهید

از همان ابتدای مصاحبه ، شخص مصاحبه کننده مستقیم یا غیر مستقیم اطلاعاتی را به شما می دهد. اگر متوجه این اطلاعات نمی شوید، فرصت های بزرگی را از دست می دهید. داشتن مهارت های ارتباطی خوب یعنی اینکه درست گوش داده و طوری عمل کنید که گوینده مطمئن شود که گفته های او را شنیده اید.

 

از پرحرفی بپرهیزید

حرف زدن بیش از اندازه اشتباه بزرگی است. اگر برای مصاحبه آماده نباشید ممکن است در جواب سوالات حرف های بی ربطی بزنید. با مطالعه اطلاعاتی که برای این شغل قبلا اعلام شده سعی کنید مهارت های خود را مطابق با آن بیان کنید.

 

مصاحبه یک جلسه رسمی است

فراموش نکنید که مصاحبه یک جلسه ی رسمی است. در اینجا قرار نیست که دوست جدید پیدا کنید. حتی اگر مصاحبه کننده را می شناسید سطح آشنایی شما باید متناسب با رفتار مصاحبه کننده باشد. سعی کنید با سوال پرسیدن انرژی و اشتیاق را به جلسه بیاورید اما فراموش نکنید که برای استخدام شرکت آمده اید.

 

از زبان مناسب استفاده کنید

شما باید از زبان حرفه ای مرسوم در مصاحبه استفاده کنید. از زبان محاوره ای و یا مسائل مربوط به قومیت، مذهب، جنسیت و سیاست دوری کنید چون ممکن است از شما خواسته شود اتاق را ترک کنید.

 

از-خود-راضی نباشید

رفتار شما در موفقیت مصاحبه نقش کلیدی ایفا می کند. یک تعادل خوبی بین اعتماد به نفس، حرفه ای بودن و نادانی وجود دارد. اگر در مورد مهارت های خود صحبت می کنید، اعتماد به نفس بیش از حد به اندازه کم حرفی می تواند خطرناک باشد.

 

به سوالات پاسخ دهید

اگر مصاحبه کننده از شما بپرسد که در یک شرایط خاصی چه کاری انجام می دادید و آن را در قالب مثال بیان کنید، اما شما با یک مثال غیر مرتبط و دقیق نه تنها به سوال جواب نمی دهید بلکه فرصت معرفی مهارت های خود را از دست می دهید. سعی کنید به سوالات پاسخ دقیق و مناسب دهید.

 

سوال بپرسید

وقتی از کاندیدا ها می پرسند آیا سوالی دارید؟ اکثرا می گویند خیر. این جواب اشتباه است. اگر از مصاحبه کننده سوال بپرسید نشان می دهید به شغل آینده تان اهمیت می دهید. سوال پرسیدن به شما کمک می کند بدانید آیا این کار برای شما مناسب است؟ سوالات خوب از خوب گوش دادن در روند مصاحبه پدید می آید.

 

خود را ناامید نشان ندهید

هنگامی که با دیدگاه “لطفا، لطفا مرا استخدام کنید” وارد مصاحبه می شوید، در واقع خود را ناامید نشان می دهید. خونسردی خود را حفظ کرده، آرام و با اعتماد بنفس باشید. باید بدانید که از پس این کار بر می آیید و طوری عمل کنید مصاحبه کننده هم این را باور را کند.

 

منبع :monster

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *