10 نکته برای موفقیت در مصاحبه کاری

بعد از اینکه توانستید یک رزومه خوب بنویسید و آنرا برای شرکت های موردنظرتان ارسال کردید و با شما برای مصاحبه کاری تماس گرفته اند، حالا زمان آن فرا رسیده است که یاد بگیرید که چطور یک مصاحبه کاری خوب داشته باشید. در این مقاله تصمیم داریم بر روی نکاتی که می تواند به شما در یک مصاحبه کاری کمک کند تمرکز کنیم.

1- درباره کارفرما، روند مصاحبه و شغل موردنظرتان تحقیق کنید.

موفقیت در مصاحبه با داشتن اطلاعات کافی از طرف مقابل شروع می شود. شما باید درباره کارفرما، نیازمدی های شغل موردنظر، افرادی که با شما مصاحبه می کنند و مواردی از این دست اطلاعات داشته باشید. هر چقدر که بیشتر اطلاعات داشته باشید، کارفرما را بیشتر درک خواهید کرد و به سوالات پاسخ بهتری خواهید داد.

2- برای برخی از سوالات معمول جواب آماده داشته باشید.

کلید دیگری برای موفقیت در مصاحبه این است که برای برخی از سوالات معمولی جواب های آماده داشته باشید. در ابتدا سعی کنید نوع مصاحبه را مشخص کنید یک مصاحبه عمومی است و یا یک مصاحبه تخصصی؟ گروهی است یا فردی؟ با یک نفر صحبت خواهید کرد و یا با چند نفر؟ باید تلاش کنید هر چقدر می توانید اطلاعات به دست آورید تا بتوانید راحت تر و بهتر به سوالات پاسخ دهید.

یک راه مناسب برای به خاطر سپردن جواب ها این است که از آنها یک داستان بسازید و آنرا در مصاحبه بگویید.

3- لباس مناسب بپوشید.

سعی کنید لباسی تمیز و مرتب بپوشید. لباسی بپوشید که با فرهنگ کاری شرکت موردنظر هماهنگی و تناسب داشته باشد. قبل از مصاحبه سیگار نکشید و دیگر موراد این چنین را رعایت کنید.

4- به موقع برسید و خونسردی خودتان را حفظ کنید.

هیچ بهانه ای برای دیر رسیدن به یک مصاحبه کاری قابل قبول نیست. سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که 15 دقیقه زودتر از زمان مصاحبه به محل برسید تا در صورت لزوم به پر کردن فرم و یا کارهای این چنین زمان کافی داشته باشید. همچنین این زودتر رسیدن به شما کمک می کند تا با محیط آشنا شوید.

قبل از روز مصاحبه از روزمه تان یک کپی تهیه کنید. اگر نمونه کار و یا چیزی مشابه آن دارید آنرا با خودتان ببرید. به یاد  داشته باشید خودکار و چند برگ کاغذ به همراه داشته باشید. در نهایت هم وقتی وارد فضای شرکت شدید تلفن همراه تان را خاموش کنید و یا در حالت سکوت قرار دهید.

5- تاثیر اولیه خوبی داشته باشید.

یک قاعده کلی برای مصاحبه این است که مودب باشید و به هر کسی که در شرکت می بینید سلام کنید. کارفرما ها معمولا به برخوردهای افراد با کارمندان شان حساس هستند و دقت خاصی بر روی اینگونه رفتارها دارند. به یاد داشته باشید اولین تاثیری که شما در چند ثانیه اول بر روی مصاحبه کنندگان می گذارید می تواند سرنوشت مصاحبه شما را مشخص کند.

به یاد داشته باشید که داشتن نگرش مثبت و نشان دادن شوق و علاقه به کار یک امر ضروری برای موفقیت در یک مصاحبه کاری است. تحقیقات نشان داده است که کارفرمایان تصمیمات مهم درباره شما را در 20 دقیقه اول مصاحبه می گیرند.

6- مودب، با تمرکز، با اعتماد به نفس باشید و به سوالات مختصر و مفید پاسخ دهید.

به محض اینکه مصاحبه شروع می شود موفقیت شما به سرعت و کیفیت جواب هایی که می دهید بستگی دارد. هدف شما باید این باشد که به سوالات روشن، واضح و درست جواب دهید. در عین حال باید بر روی مهارت ها و تجارب تان نیز تمرکز داشته باشید و سعی کنید آنها را نشان دهید. سعی کنید کامل و در عین حال کوتاه پاسخ دهید.

با داشتن جواب برای برخی از سوالات شما می توانید از خستگی مصاحبه کنندگان جلوگیری کنید. همیشه سعی کنید پاسخ هایتان کوتاه باشد و دقیقا به سوالی که از شما پرسیده می شود پاسخ دهید. مهم نیست که مصاحبه کننده چقدر شما را طعمه قرار می دهد، هیچ وقت درباره کارفرما و یا همکاران قبلی تان بدگویی نکنید. مصاحبه درباره شما است و سعی کنید اثبات کنید که برای شغل موردنظر مناسب هستید.

7- زبان بدن را فراموش نکنید.

اگرچه جواب های شما به سوالات مهمترین چیز است، اما داشتن زبان بدن ضعیف می تواند موجب شود که نظر مصاحبه کننده درباره شما تغییر کند. لبخند زدن، ارتباط چشمی، استقرار مناسب، گوش دادن فعال و تایید کردن با سر مهم ترین نکات زبان بدن هستند. بدن افتاده ، به دور دست ها خیره شدن، بازی کردن با اشیای روی میز، بازی کردن با صندلی، مرتب کردن موها، لمس کردن صورت، جویدن آدامس و من من کردن جز رفتارهایی است که ممکن است تاثیر بدی روی مصاحبه کنندگان داشته باشد.

8- سوالات درست و دقیق بپرسید.

تحقیقات نشان داده است که برخی از مصاحبه کنندگان میزان علاقه شما را بر اساس سوالاتی که درباره کار می پرسید می سنجند. بنابراین اگرچه کارفرما درباره شرایط کاری و مزایای آن توضیح خواهد داد اما سعی کنید چند سوال درست و مناسب و مرتبط بپرسید. این سوالات نشان می دهند که شما درباره کار جستجو کرده اید و کمی کنجکاو هستید.

9- معامله مناسبی داشته باشید.

متقاضی کار با کیفیت کسی نیست که استخدام می شود بلکه کسی است که به سوالات درست پاسخ داده است و علاوه بر این اثبات کرده است که برای شغل و سازمان موردنظر مناسب است. برخی مصاحبه کاری را مانند فروش یک کالا می دانند. شما فروشنده هستید و سعی دارید مهارت ها و تجارب تان را به شرکت و یا سازمان موردنظر بفروشید.

در انتهای مصاحبه درباره مرحله بعد و زمان تصمیم گیری کارفرما سوال کنید.

10- از مصاحبه کنندگان تشکر کنید.

از کسانی که با شما مصاحبه کرده اند تشکر کنید. حتی اگر برای شما امکان دارد از طریق ایمیل و بعد از مصاحبه این کار را انجام دهید. این کار برای شما یک مزیت نسبت به دیگران نیز ایجاد می کند و شانس شما برای داشتن شغل را افزایش می دهد.

 

کسب موفقیت در مصاحبه شغلی نیاز به تحقیق، تمرین و پشتکار دارد. هرچقدر که برای مصاحبه آماده تر باشید شانس شما برای موفقیت در مصاحبه افزایش خواهد یافت مخصوصا اگر از این نکات پیروی کنید.

منابع:

  1. livecareer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *