چطور از شبکه های اجتماعی برای یافتن شغل استفاده کنیم؟

امروزه بسیاری از مدیران و صاحبان موسسات کاریابی از شبکه های اجتماعی به عنوان منبع مناسبی برای یافتن افراد متخصص استفاده می کنند. این نشان دهنده این موضوع است که چنین شبکه هایی باید بخش مهمی از استراتژی شما برای یافتن شغل را شامل شود. چنین شبکه هایی گروه ها و اتاق های گفتگوی زیادی دارند که می تواند به محلی برای نشان دادن مهارت های شما به کار رود. همچنین می توانید از این امکانات برای ساخت هویت کاری خودتان، ارتباط با افراد تاثیرگذار، پیدا کردن فرصت های شغلی مناسب تر و تبدیل آنها به یک شغل واقعی استفاده کنید.

روزمه شما را تنها کسانی که آنرا برای شان ارسال کرده اید خواهند دید (اگر به آن اصلا توجه کنند!)، اما با استفاده از شبکه های اجتماعی می توانید امکان دیده شدن روزمه و مهارت های تان را در اختیار همه قرار دهید. پروفایل شما در شبکه های اجتماعی مهارت ها و تجارب شما را در دید عموم قرار می دهد و افراد از بخش ها و  مکان های مختلف می توانند آنرا ببینند واین شانس شما برای یافتن شغل موردنظرتان را افزایش می دهد.

لینکداین

لینکداین می تواند یک ابزار ارزشمند برای یافتن شغل باشد. بسیاری از صاحبان مشاغل، موسسات کاریابی و مدیران از آن برای یافتن افراد مورد نظرشان استفاده می کنند.

اگر به دنبال شغل هستید داشتن یک پروفایل بروز و فعال در لینکداین یک امر ضروری است. پروفایل شما در لینکداین دقیقا مشابه نوشتن یک روزمه به صورت آنلاین است. اگرچه لینکداین امکانات مناسبی مانند تاییدها (Endorsements) را نیز در اختیار کاربران قرار می دهد. از دوستان، همکاران، مدیران و یا مشتریان تان بخواهید که چند جمله کوتاه مثبت درباره توانایی ها و مهارت های شما در پروفایل لینکداین شما بنویسند. این نوشته ها توسط دیگران قابل مشاهده هستند و می توانند تاثیر مناسبی بر روی دیگران داشته باشند.

لینکداین جایگزین روزمه نیست اما ابزار مناسبی و کاربردی است. اگرچه ضروری نیست اما سعی کنید پروفایل کامل و بروزی در آن داشته باشید.

توییتر

توییتر یک شبکه اجتماعی عمومی است تا مردم پیام های کوتاه خود را در آن به اشتراک بگذارند. مردم از آن برای برقراری ارتباط  با یکدیگر و یا با شرکت هایی که برای شان جالب است، استفاده می کنند.

کسب و کارها هم از این شبکه برای تبلیغ کردن محصولات و خدمات شان استفاده می کنند. وقتی از توییتر برای یافتن شغل استفاده می کنید حرفه ای باشید! توییتر یک رسانه غیر رسمی است بنابراین اگر قصد دارید توجه صاحبان مشاغل و یا موسسات کاریابی را جلب کنید، باید سعی کنید خودتان را حرفه ای نشان دهید.

شرکت ها و موسسات موردنظرتان را دنبال کنید و از توییت های تان برای نشان دادن علایق و سرگرمی های تان استفاده کنید. همچنین می توانید از توییت ها برای نشان دادن آخرین خبرها در حوزه کاری تان استفاده کنید.

پروفایل توییتر شما باید یک تصویر مناسب و حرفه ای داشته باشد و خلاصه کوتاهی از تجارب و مهارت های شما را نیز نشان دهد و همچنین یک لینک به حساب کاربری شما در لینکداین و یا وب سایت شما داشته باشد.

فیس بوک

در آوریل سال 2016، فیس بوک گزارش داد که 1.59 میلیارد کاربر فعال دارد. این شبکه  اجتماعی موفق به کاربران اجازه می دهد تا پروفایل شخصی خودشان را بسازند، دیگر کاربران را به عنوان دوست به پروفایل شان اضافه کنند و برای آنها پیام ارسال کنند. شما همچنین می توانید در گروه های مختلف عضو شوید، رویدادها، تصاویر و ویدئوها را به اشتراک بگذارید.

این شبکه یک پلتفرم غیر رسمی است و بیشتر توسط افراد برای ارتباط با دوستان و یا اعضای خانواده استفاده می شود اما استفاده از آن توسط شرکت ها برای اهداف تجاری نیز در حال افزایش است. بسیاری از سازمان ها از آن برای برقراری ارتباط با کارمندان، مشتریان و عموم مردم استفاده می کنند. برخی نیز از آن برای استخدام استفاده می کنند. در فیس بوک مرز مشخصی بین یک پروفایل حرفه ای و شخصی وجود ندارد بنابراین مراقب باشید که چه اطلاعاتی را در پروفایل فیس بوک تان قرار می دهید.

اگر از دید شغلی به فیس بوک نگاه کنیم، این شبکه می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد چون شما به راحتی می توانید از دوستان خود بخواهید که درباره مهارت های شما نظرات مثبتی ارائه کنند و همچنین برای شرکت ها و سازمان ها نیز منبع مناسبی از اطلاعات را فراهم می آورد. غیر رسمی بودن این سایت و تعامل زیاد در آن به این معنا است که شما از طریق آن می توانید با صاحبان مشاغل ارتباط برقرار کنید چیزی که شاید در دنیای واقعی امکان پذیر نباشد.

یک هشدار جدی! وقتی شبکه های اجتماعی برای استخدام این همه فرصت و امکانات دارند، این به این معنا است که صاحبان مشاغل نیز درباره هویت کارمندان شان در فضای آنلاین حساس هستند و با دقتی بیشتری افراد را بررسی و انتخاب می کنند.

بنابراین وقتی چیزی را در فضای آنلاین منتشر می کنید تصور کنید که مطلب شما در یک روزنامه ملی منتشر می شود که همه دوستان، آشنایان، مدیران و رییس آینده شما آنرا خواهد دید. با چنین تصوری، اگر مطلب شما مناسب نیست آنرا تغییر دهید و یا اصلا منتشر نکنید.

مزایای استفاده از شبکه های اجتماعی برای جستجوی شغل

 • شما به راحتی و با سرعت می توانید برای فرصت های شغلی درخواست بفرستید.
 • شما راحت تر و ساده تر در دسترس افرادی هستید که به دنبال افراد متخصص هستند.
 • شما می توانید شبکه سازی کنید و مخاطبین بیشتری را تحت تاثیر قرار دهید.
 • شما می توانید با کار بر روی پروفایل و سایت و یا وبلاگ شخصی تان تصویر بهتری از خودتان بسازید.
 • شما با افراد تاثیر گذار مانند مدیران و صاحبان مشاغل بهتر و راحت تر می توانید ارتباط برقرار کنید.

خلاصه

 • مطمئن شوید که پروفایل شما نشان می دهد که به دنبال شغل هستید و نقش و شغل موردنظرتان را نیز ذکر کنید. همچنین از کلمات مناسب برای عنوان شغلی موردنظر تان استفاده کنید.
 • افراد و شرکت های مرتبط با شغل تان را دنبال کنید.
 • در گروه های کاری مرتبط با شغل تان در لینکداین عضو شوید.
 • با شرکت ها و افراد مرتبط با کارتان ارتباط برقرار کنید.
 • پروفایل تان در شبکه های اجتماعی مختلف را بروز نگه دارید.

 

منابع:

 1. theguardian

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *