استاد دانشگاه هاروارد معتقد است %95 تصمیم گیری ها هنگام خرید در حالت ناخودآگاهی است

هنگامی که یک محصول را برای خرید مشتریان معرفی می کنید، موثرترین راه این است که ضمیر ناخودآگاه آنها را مورد هدف قرار دهید.

 

چرا مصرف کنندگان یک محصول را به دیگری ترجیح می دهند؟ وفاداری به برندتان را چگونه گسترش می دهید؟ مشارکت مشتریان با شما چگونه است؟

آقای گرالد زالتمن استاد دانشگاه هاروارد معتقد است جواب همه این سوالات مربوط به ضمیر ناخودآگاه است. او در کتاب: “مشتریان چگونه فکر می کنند” ایده های جالبی و زیادی که ممکن است به برنده ها و بازاریابان کمک کند را معرفی می کند.

 

برخلاف باور عامیانه، مشتریان آنقدر هم که نشان می دهند زرنگ نیستند. به عنوان مثال، مشتریان هنگام خرید، قیمت دیگر برند ها را هم در نظر دارند اما زالتمن می گوید همیشه این طور نیست.

او همچنین با مطالعه واکنش های فیزیکی ناخودآگاه مصرف کنندگان متوجه شد، مشتریان آن چیزی را که احساس و فکر می کنند با حرف هایشان متفاوت است.

 

چرا مصرف کنندگان درمورد افکار و احساسات خرید خود صادق نیستند؟خب، دلیل عمده این است که آنها توسط خواست های ناخودآگاه هدایت می شوند که بزرگترین آن احساسات است.

 

احساس در واقع چیزی است که رفتار های خرید و همچنین تصمیم گیری را شکل می دهد.

 

مطالعات انجام شده توسط دانشمندان علوم انسانی نشان داده اند افرادی که مغز آنها در ناحیه ای که احساسات را ایجاد می کند آسیب دیده باشد، قادر به تصمیم گیری نیستند. این موضوع بسیار حائز اهمیت است چرا که به ما کمک می کند متوجه شویم انسان ها آنقدر هم که فکر می کنیم منطقی نیستند. و همچنین دانستن این موضوع در بخش بازاریابی کمک های زیادی به ما می کند.

 

به عنوان مثال، با معرفی مزیت و ویژگی محصولاتتان ممکن است موفق شوید. اما اگر می بینید نتایج خوبی را دریافت نمی کنید، مطمئنا مباحث مربوط به ضمیر ناخودآگاه و پروسه ی تصمیم گیری را فراموش کردید.

 

انسان ها تحت تاثیر عواطفشان هستند، بنابراین اگر می خواهید مشتریان نام و محصولات شما را به یاد داشته باشند، باید بیشتر با شما ارتباط و مشارکت داشته باشند.

 

بازاریابان خوب همیشه از این مفهوم استفاده می کنند و نمونه های کمپین های مبتنی بر عواطف بسیار است. یک لحظه فکر کنید در کمپین های بازاریابی دقیقا چه چیزی فروخته می شود.

 

کالا های لاکچری حس با ارزش بودن، متفاوت بودن و همچنین رضایتمندی را مورد هدف قرار می دهد. وسایل ارتباطی برای ارتباط گرفتن با دوستان و خانواده و دیگران به ما کمک می کنند. برند های ورزشی با برگزاری رقابت ها به ما انگیزه می دهند. و دیگر محصولات مانند ادکلن که عواطف مربوط به عشق و ارتباط را مورد هدف قرار می دهد.

 

به عنوان بازاریاب، باید سعی کنیم مزیت محصول را به مشتریان معرفی کرده تا بتوانیم محصولاتمان را بفروشیم. همچنین باید سعی کنیم سبک زندگی و عواطف را نیز بفروشیم. کلید موفقیت این است که نظر مشتریان و واکنش آنها درباره محصولات را با اهمیت جلوه دهیم.

 

برای اینکه بتوانید نظر مشتریان را جلب کنید، بر روی حواس مختلف آنها کار کنید. مثلا به شکل و رنگ لوگو، وبسایت و بسته بندی محصولات فکر کنید. آنها چه حسی نسبت به برند ما دارند؟ به این مسائل با دقت فکر کنید، آیا محصول ما نیاز های آنها را برطرف می کنند؟

 

بیشتر مواقع تصمیمات مشتریان در حالت ناخودآگاهی است اما این چیز بدی نیست. محصولات شما برای این است که تمایل و خواسته های مشتریان را ارضاء کند، و بخواهید یا نه یکی از مولفه های این تمایلات مربوط به عواطف است.

 

منبع :inc

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *