کدام شبکه اجتماعی برای کسب و کار شما مناسب است؟

اگر به عنوان یک صاحب کسب و کار از شبکه های اجتماعی برای کسب و کارتان استفاده نمی کنید، شما در حقیقت مشتریان و یک فرصت بازاریابی ارزان را از دست داده اید. در حال حاضر بیشتر افراد حداقل در یکی از شبکه های اجتماعی فعالیت دارند و تبلیغات شما در شبکه های اجتماعی این ظرفیت را دارد که توسط افراد زیادی دیده شود.

شبکه های اجتماعی نسبت به دیگر راه های بازاریابی به شما این امکان را می دهند تا با دقت بازار دلخواه تان را مورد هدف قرار دهید و به مشتریان زیادی دسترسی داشته باشید و تمام این کارها را با هزینه بسیار کمی انجام دهید.

اما استفاده از شبکه های اجتماعی به این معنی نیست که باید در همه آنها فعالیت داشته باشید. سرمایه گذاری و تمرکز بر روی شبکه ای که بیشترین بازخورد را برای شما دارد از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای انتخاب شبکه اجتماعی مناسب کسب و کار شما زمانی را به شناخت این شبکه ها اختصاص دهید. در ادامه با برخی از این شبکه های اجتماعی آشنا می شویم.

فیس بوک

فیس بوک بزرگترین شبکه اجتماعی در دنیای وب است هم از نظر نام و هم از نظر تعداد کاربران. با تقریبا 2 میلیارد کاربر فعال، فیس بوک یک رسانه عالی است تا کسب وکار شما را به افرادی از تمام دنیا معرفی کند.

طی سالها فیس بوک از یک وب سایت ساده که دانشجویان یک دانشگاه برای ارتباط با یکدیگر از آن استفاده می کردند تبدیل به یک پلفترم قابل استفاده در موبایل، لپ تاپ و … شده است که شما را نه تنها به دوستان، خانواده، همکاران و … متصل می کند بلکه امکان ارتباط با سلبریتی ها، سازمان ها و کسب و کارها را نیز در اختیار شما قرار می دهد.

اگرچه فیس بوک قابلیت های زیادی برای هر نوع سازمانی دارد، اما صرف نظر از نوع کسب وکار شما، می تواند گزینه مناسبی برای شروع باشد. شما می توانید از فیس بوک برای به اشتراک گذاشتن تصاویر، ویدئو، آخرین اخبار مرتبط به کسب و کارتان استفاده کنید.

توییتر

با استفاده از توییتر شما می توانید اطلاعات متنی کوتاه (240 کاراکتر یا کمتر)، تصاویر، ویدئو و یا لینک را به اشتراک بگذارید. همچنین شما می توانید در پست هایتان نام دیگر افراد را ذکر کنید و از این طریق با آنها ارتباط برقرار کنید.

توییتر به صورت متوسط 328 میلیون کاربر فعال دارد و جز ده شبکه اجتماعی برتر دنیا است. به همین علت این شبکه اجتماعی نه تنها راه مناسبی برای بازاریابی است بلکه می توان از آن برای خدمات مشتریان نیز استفاده کرد.

اگر محتوای جالبی هم دارید توییتر راه مناسبی برای به اشتراک گذاشتن آن است. بازنشر محتوای دیگر کاربران نیز خیلی ساده است. هشتگ ها نیز راه حل مناسبی برای بهبود موقعیت پست های شما است. اما استفاده از توییتر نیاز دارد که تعادل را رعایت کنید. تنها مطالب خودتان را به اشتراک نگذارید. بلکه سعی کنید مطالب جالب و سرگرم کننده دیگر کاربران را نیز بازنشر کنید. از این طریق کاربران حس بهتری نسبت به حساب کاربری شما دارند و ارتباط بهتری برقرار می کنند.

پینترست

این پلتفرم مبتنی بر تصویر به کاربران اجازه می دهد که محتوای تصویری خود را بر روی آن پین کنند و آنها را بر اساس دسته های مختلف گروه بندی کنند. به عنوان مثال شما ممکن است یک برد مخصوص به غذاها داشته باشید که در آن دستور غذاهای مختلف را قرار می دهید و برد دیگری داشته باشید که تصاویر مکان های دیدنی را پین می کنید. این پلتفرم نوع دیگری از پین به نام ریچ پین دارد که کسب و کارها می توانند از آن برای افزودن اطلاعات بیشتر مانند جزییات محصولات، نقشه و … به پین هایشان استفاده کنند. هر پین می تواند شامل یک تصویر و یا فیلم باشد.

مثل فیس بوک، پینترست هم نیاز به پست های زیادی ندارد. اگرچه مرتب نگه داشتن و مناسب بودن بردها برای جستجو کاری زمان بر است. این پلتفرم نسبت به توییتر و فیس بوک خاص تر است و ممکن است برای برخی از کسب وکارها مناسب نباشد. دسته بندی های معروف در این سایت عبارتند از پروژه ها DIY (خودت انجام بده)، مد، بدنسازی و ورزش، زیبایی و عکاسی. نمی توان گفت که کسب و کارهایی که خارج از این حوزه ها قرار دارند نمی توانند در این شبکه موفق باشند اما به نظر می رسد این سایت برای چنین کسب وکارهایی مناسب تر باشد.

اینستاگرام

مثل پینترست، اینستاگرام هم یک شبکه اجتماعی مبتنی بر تصویر و ویدئو است. این پلفترم نزدیک به 700 میلیون کاربر فعال دارد که پست های آنها بیشتر درباره غذا، هنر، سفر، مد و موضوعاتی این چنینی است. وجه تمایز اینستاگرام فیلتر و امکاناتی است که برای ویرایش تصاویر و ویدئو ها در اختیار کاربران قرار میدهد. نکته مهم این است که این پلتفرم مبتنی بر موبایل است و در نسخه دسکتاپی آن نمی توان پست منتشر کرد (البته ترفتندهایی برای این کار وجود دارد).

این پلتفرم هم شاید برای همه کسب وکارها مناسب نباشد. توجه داشته باشید شخصی که صفحه شما را در این پلتفرم مدیریت می کند باید کمی ذوق هنری داشته باشد تا بتواند تصاویر مناسب و با کیفیتی را منتشر کند.

اگر کسب وکار شما در این پلفترم موفقیت چندانی ندارد دلسرد نشوید؛ اگر بتوانید هشتگ های مناسب برای کسب و کارتان را پیدا کنید احتمال موفقیت شما افزایش خواهد یافت.

اسنپ چت

اسنپ چت نیز یکی دیگر از شبکه های اجتماعی مبتنی بر محتوای دیداری است که به خاطر از بین رفتن پست هایش معروف شد. بیش از 300 میلیون کاربر به صورت ماهانه می توانند تصاویر و ویدئوهای خود را برای دیگران ارسال کنند که به مدت 10 ثانیه به آنها نشان داده خواهد شد و یا پست های خود را به صورت عمومی منتشر کنند که 24 ساعت قابل دسترس است. در ظرف پنج سال گذشته این شبکه امکان مکالمه، ارسال پیام و ذخیره تصاویر، رویداد ها و ویدئو ها را به ویژگی های خود اضافه کرده است. در حال حاضر می توانید به راحتی پست های دیگران را ذخیره و در جای دیگری منتشر کنید.

چون پست ها موقت هستند بنابراین نیازی نیست که مطالب فوق العاده ای ایجاد کنید. همچنین شما می توانید بررسی کنید که چه کاربرانی مطالب شما را دیده اند. شاید قابلیت استوری این پلتفرم برای کسب و کارها جالب باشد اما در نظر داشته باشید که تنها کاربرانی که با شما در ارتباط هستند می توانند محتوای استوری شما را ببینند. اما اگر مخاطب داشته باشید استوری به شما این اجازه را میدهد که محتوای جذاب و مناسبی در اختیار آنها قرار دهید.

یوتیوب

یوتیوب پلتفرمی مبتنی بر اشتراک ویدئو است که بیش از یک میلیارد کاربر دارد. کاربران در این شبکه می توانند ویدئوها را ببینند، بارگذاری کنند، به آنها امتیاز بدهند، آنها را به اشتراک بگذارند و درباره آنها نظر بدهند. اگرچه این شبکه توسط گوگل خریداری شده است اما می تواند فضای مناسبی برای اخبار، سرگرمی و آموزش باشد.

ایجاد این شبکه به یک دهه پیش بر می گردد اما طی زمان تغییرات زیادی در آن ایجاد شده است. به عنوان مثال کاربران می توانند از طریق یوتیوب کسب درآمد کنند و این کسب درآمد به میزان دیده شدن ویدئوهای آنها بستگی دارد.

بسیاری از کسب و کارها در یوتیوب محتوای جذاب، تصویری و آموزشی دارند. خلاقیت در این شبکه امری مهم است به همین دلیل نیاز است که تدوین گر ویدئوهای شما فرد ماهری باشد. اگرچه شما برای استفاده از این شکبه نیاز ندارید که در آن کانال داشته باشید. افراد زیادی در این پلفترم وجود دارند که توانسته اند تعداد زیادی از مخاطبین را جمع آوری کنند. شما می توانید از طریق کانال های این افراد محصول و یا خدمات تان را تبلیغ کنید.

لینکداین

لینکداین شبکه اجتماعی معروفی نیست. این پلتفرم هر ماه نزدیک به 250 میلیون کاربر دارد و فضای مناسب برای شبکه سازی تخصصی است. لینکداین شبکه مناسبی برای پیدا کردن افراد با استعداد، نشان دادن توانایی ها و استعداد های تان و تبلیغ کسب و کارتان است.

لینکداین طوری طراحی شده است که نسبت به دیگر شبکه ها تخصصی تر است. پروفایل کاربران شبیه رزومه آنها است و شرکت ها نیز در صفحه شان می توانند نمونه های کاری خود را نمایش دهند. چون لینکداین یک شبکه تخصصی است بهترین مکانی است که فرصت های شغلی کسب و کارتان را معرفی کنید و از افراد با استعداد دعوت به همکاری کنید. شما می توانید در گروه های مختلف عضو شوید و سوال مطرح کنید و یا به آنها پاسخ دهید. این به شما کمک می کند که به عنوان یک فرد متخصص دیده شوید و افراد را به سمت صفحه یا سایت خود هدایت کنید.

منابع:

  1. businessnewsdaily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *