5 موردی که باید از رزومه خود حذف کنید

این روز ها که اقتصاد به نخ باریکی بند است، حجم زیاد رزومه ها نیز مانند پشه هایی هستند که در تابستان هجوم می آورند.

با این همه رزومه که ارسال می شود اکثر افراد مسئول بررسی رزومه فقط انتهای رزومه را می خوانند، چون چیز هایی را می نویسید که نیازی به نوشتن آن ها نیست.

اجازه دهید شما را در یافتن شغل جدیدتان یاری دهیم. در اینجا 5 مورد اشاره شده که نباید در رزومه شما باشند:

 

1- اطلاعات شخصی یا خصوصی

اشتباه نکنید، منظور نام، آدرس، ایمیل و یا تلفن شما نیست. اکثر افراد می خواهند چیز هایی که در یک درخواست نامه کار آورده اند را در رزومه خود نیز اضافه کنند، اما دو مشکل هست: اول، رزومه یک درخواست نامه کار نیست، رزومه یک سند حرفه ای محسوب می شود، دوم، شما اصلا نیازی ندارید این قسمت ها را در رزومه اضافه کنید.

سول شما اینکه منظور از این موارد چیست؟ سرگرمی ها، علایق و… . چیز هایی که ارتباطی با شغلی که درخواست داده اید ندارند. مگر اینکه در یک مکان سرگرمی و تفریحی درخواست داده اید. در دنیای کار کسی به این مسائل اهمیت نمی دهد. هر چه چیز های بی ربط در رزومه تان بیشتر باشد زودتر توسط فرد مسئول کنار گذاشته می شود.

توصیه دیگر اینکه شماره تلفن محل فعلی کارتان را ذکر نکنید!!!

 

2- تجربیات کاری غیر مرتبط

سعی کنید رزومه خود را به طور خلاصه در یک صفحه تنظیم نمایید. اگر برای سمت مدیریت یک بخش عملیاتی شرکت درخواست می دهید، تجربه ی 10 سال پیش شما در زمینه ی آشپزی به درد تان نمی خورد چون با این کار هیچ ارتباطی ندارد. فقط تجربیات اخیر و مرتبط با شغل پیش رو را مطرح کنید.

 

3- دستاوردهایی که در واقع دستاورد نیستند

اگر خود را یک ‘حرفه ای‘ خطاب می کنید باید به این نکته توجه کنید. دستاورد هایی که در قالب رزومه می آیند به دو دسته تقسیم می شوند. دستاورد های حرفه های و دستاورد های مربوط به خدمات اجتماعی. نفر اول شدن در دو ماراتن در دنیای کار یک دست آورد محسوب نمی شود. نماینده کلاس ریاضی بودن یک دست آورد نیست.

4- هر نکته ی منفی

حتی اگر محل کار قبلی تان مناسب نبوده و یا رئیستان آدم خوبی نبوده نباید این مسایل را ذکر کنید. این کار نگاه منفی را به خودتان جلب می کند. به یاد داشته باشید رزومه قرار است مهارت های شما را معرفی کند پس مثبت اندیش باشید. اگر اطلاعات بیشتری در مورد شغل گذشته تان نیاز بود، در جلسات آینده مصاحبه می توانید مطرح کنید.

 

5- مهارت هایی که مهارت نیستند.

آیا شما یک مشکل گشایید؟ انگیزه دهنده اید؟ و ارتباط دهنده اید؟ کافی است این موارد را به عنوان مهارت ذکر کنید تا درخواست شما رد شود. ذکر این موارد بدون اینکه با یک مثال واقعی توضیح داده شوند به هیچ دردی نمی خورند. در واقع این ها اصلا مهارت نیستند. به این مثال توجه کنید:

من مهارت زیادی در زمینه ی حل مشکلات دارم . به عنوان مثال ….

اول اینکه هیچ گاه در جمله از اول شخص استفاده نکنید، دوم اینکه باید حرف تان را ثابت کنید.

دارای مهارت های حل مسئله و نوآوری که با معرفی یک سیستم صدور صورتحساب جدید که موجب کاهش 18 % هزینه های شرکت و افزایش 35 % بهره وری می شود.  با این حال، این هنوز یک مهارت نیست. این یک دستاورد است.☺

ساده تر اینکه مهارت یعنی تسلط بر نرم افزار آفیس، اتوکد و …. . سعی نکنید یک رزومه ی پیچیده داشته باشید، تا می توانید ساده و کوتاه بنویسید و دلایلی بیاورید که مناسب این کار هستید. و مطمئن شوید اشتباه تایپی و دستوری ندارید.

منابع :workawesome

au.hudson

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *