چطور شغل فعلی مان را حفظ کنیم؟

یکی از شایع ترین مشکلاتی که در ارتباط با کار رخ می دهد این است که افراد به شغل شان علاقه ای ندارند و یا حتی بدتر، بعد از مدتی از آن متنفر می شوند. در چنین شرایطی معمولا افراد برای یافتن شغل دیگری اقدام می کنند اما چون معمولا به کار فعلی شان نیاز دارند دوست ندارند آنرا از دست بدهند. علاوه بر این تحقیقات نشان داده اند که زمانی که شما شغلی دارید پیدا کردن شغل دیگری ساده تر است. در چنین شرایطی چطور باید کار فعلی مان را حفظ کنیم؟ در ادامه نکاتی مطرح شده اند که به شما کمک می کنند تا بتوانید شغل فعلی تان را حفظ کنید.

در کارتان تفاوت ایجاد کنید. آیا راهی می شناسید که بتوانید وظایف تان را به روشی متفاوت انجام دهید؟ آیا می توانید برای جابجا شدن و یا تغییر شیفت درخواست دهید؟ آیا چیزی وجود دارد که بتواند در شما انگیزه کافی برای باقی ماندن را ایجاد کند؟

سخت تر کار کنید. خیلی از کارفرماها به زمانی که شما در فیس بوک و یا دیگر شبکه های اجتماعی می گذرانید توجهی ندارند، اما شما بر روی کارتان تمرکز داشته باشید. وقتی زمان کاهش تعداد نیروها برسد، کارفرماها معمولا افراد فعال را نگه می دارند، سعی کنید یکی از آنها باشید.

وقت شناس باشید. کارمندانی که دیر در محل کار حاضر می شوند، زمان ناهاری را بیش از حد طول می دهند، خیلی زود محل کار را ترک می کنند و … اصلا مورد علاقه کارفرمایان نیستند. وقت شناس باشید و در زمان درست در محل کارتان حاضر شوید تا نیاز به عذرخواهی وجود نداشته باشد. اگر هم مشکل خاصی دارید که نمی توانید به موقع در محل کارتان حاضر شوید موضوع را با رییس تان در میان بگذارید.

در کارهای تیمی مشارکت کنید. کارمندی باشید که با دیگران به خوبی ارتباط برقرار می کند، شایعه پراکنی نمی کند و به دیگر همکاران خود کمک می کند. داشتن برخورد درست و مناسب موجب ایجاد اعتماد بین شما و همکاران تان می شود. این روش حتی موجب ایجاد حس خوب و انرژی مثبت در شما می شود.

منعطف باشید. منعطف بودن یکی از مولفه های کلیدی برای باقی ماندن در شغل فعلی تان است. وقتی شرکت شما نیاز دارد برخی از افراد شیفت های کاری  خود را تغییر دهند، در آخر هفته کار کنند، اضافه کاری کنند و یا وظایف جدیدی را انجام دهند، اگر وقت و برنامه شما اجازه می دهد سعی کنید جز داوطلبین باشید.

شکایت نکنید. هیچ کس افرادی که دائما درباره شرایط کاری می نالند را دوست ندارد، حتی اگر شکایت های آنها منطقی باشند. اگر شغل تان را دوست ندارید متوجه باشید که افراد زیادی هستند که می خواهند شغل شما را داشته باشند.

برای کمک به دیگران پیش قدم شوید. یکی از بهترین راه ها برای حفظ شغل فعلی تان این است که برای کمک به دیگران و پیوستن به پروژه های جدید داوطلب شوید و مسئولیت های بیشتری را قبول کنید.

این داوطلب شدن ها برای خود شما نیز مفید است و باعث می شود چیزهای جدیدی یاد بگیرید و سریع تر رشد کنید.

مراقب شبکه های اجتماعی باشید. اگر از شغل تان متنفر هستید آنرا به دیگران نگویید و یا تنها آنرا با خانواده و یا دوستان صمیمی تان در میان بگذارید. مراقب باشید که از این موضوع در شبکه های اجتماعی چیزی نگویید، زیرا ممکن است فرد نامناسبی آنرا ببینید و شغل تان را به همین راحتی از دست دهید.

مثبت باشید. مثبت اندیش بودن و داشتن روحیه مثبت یکی از موارد اصلی برای حفظ شغل تان است. داشتن روحیه مثبت حتی در شرایط سخت می تواند زندگی شما و همکاران تان را آسان تر کند.

تحمل کنید. شاید نسبت به شغل تان حس خوبی ندارید، یا دوست دارید کار دیگری انجام دهید. اما فعلا باید تا یافتن شغل مناسب تان تحمل کنید و وظایف تان را انجام دهید.

آخرین راه حل را به کار بگیرید. اگر واقعا دیگر ماندن در شغل فعلی برای تان امکان پذیر نیست، زمان آن فرا رسیده است که به دنبال شغل جدیدی باشید و برای خروج از کار فعلی برنامه ریزی کنید. پیدا کردن شغل با برنامه ریزی قبلی موجب می شود که برای یافتن کار تقلا نکنید و بهتر و درست تر برای شغل بعدی تان تصمیم بگیرید. قبل از خروج از کار فعلی سعی کنید شغل مطمئنی برای خودتان پیدا کنید.

منابع:

  1. thebalancecareers

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *