8 دلیل برای انتخاب یک استارت آپ به جای یک کار شرکتی

تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده اید و فکرها و گزینه های زیادی هم برای انتخاب شغل آینده تان دارید. اما در سال های اخیر کمی شرایط تغییر کرده است و احتمالا با این دو گزینه روبرو می شوید کار کردن در یک شرکت معتبر و با سابقه و یا یک استارت آپ که به تازگی فعالیت خود را شروع کرده است. شما محصول آنها را دیده اید، ماموریت و هدف آنها را باور دارید، روش ها و فعالیت های آنها را دوست دارید اما هنوز برای تصمیم گیری مطمئن نیستید. شما دائم وسوسه می شوید که به سراغ کار شرکتی با درآمد مشخص و مزایای آن بروید. اما تصمیم درست چیست؟ آیا کار کردن در یک استارت آپ هم می تواند مزایایی داشته باشد؟

در ادامه با 8 دلیل برای انتخاب استارت آپ و فعالیت در آن آشنا می شویم.

1- مسئولیت بیشتری خواهید داشت.

فعالیت در استارت آپ به این معنی است که شما عضو یک تیم کوچک هستید. به خاطر طبیعت چنین تیم کوچکی، احتمالا در شرکت موردنظر فرد دیگری با تخصص های شما وجود ندارد، مسائل و مشکلات مربوط به حوزه شما با طرز تفکر شما و با راهکارهای شما حل خواهد شد. این موقعیت به شما اجازه می دهد که مسئولیت های بزرگتری را قبول کنید و کارهای مهم تری را عهده دار شوید.

2- فرصت های بیشتری خواهید داشت.

گفتن این نکته شاید زیاد ضروری نباشد اما شاید همان طور که بدانید دستمزدهایی که در استارت آپ ها پرداخت می شوند به اندازه کارهای شرکتی نیست. شما و مهارت های تان شاید از چیزی که به شما پرداخت می شود ارزش بیشتری داشته باشید. اما فعالیت در یک استارت آپ پاداش هایی از نوعی دیگر را به شما می دهد: یک سیستم انگیزه محور که مبنای آن پول نیست بلکه بر مبنای افزایش مهارت ها و به دست آوردن فرصت ها کار می کند. تجاربی که می توانید از این طریق به دست آورید ارزش زیادی خواهند داشت.

3- کارهای مختلفی را تجربه خواهید کرد.

یکی از گلایه هایی که بیشتر افرادی که در شرکت های بزرگ فعالیت می کنند، دارند این است که مجبور هستند مدام وظایف و فعالیت های یکسانی را انجام دهند و نمی توانند کارهای دیگری را تجربه کنند. هر فرد در شرکت های بزرگ یک وظیفه مشخص و معین دارد. اگر فعالیت های استارت آپی شما هم همین طور است باید به شما بگویم که کار شما در جایی ایراد دارد. با فعالیت در یک استارت آپ شما وظایف و نقش های مختلفی را بر عهده می گیرید، نقش ها  و فعالیت هایی که شاید حتی فکر آنرا هم نکنید.

4- امکان یادگیری از افراد با استعداد برای شما فراهم خواهد شد.

افرادی که کسب و کار خودشان را راه اندازی می کنند معمولا طرز تفکر و مدل ذهنی خاص خودشان را دارند که شما در افراد دیگر کمتر می بینید. بنیان گذاران یک استارت آپ  به عنوان افرادی شناخته می شوند که مشکلات را می بینند و برای حل آنها از راه های نوآورانه استفاده می کنند. به علت همین نوآوری این افراد بهترین منبع برای یادگیری هستند. این افراد مشکلات را با دید متفاوتی می بینند، برای یافتن راه حل پشتکار دارند، و انگیزه دارند که از زمان و امکانات شان بیشترین بهره را ببرند. نوآوری چیزی بیش از خلاقیت است. نوآوری به معنای کار کردن و گرفتن بازخورد است، حل کردن مشکلات با یک راه حل درخشان و عالی است. استارت آپ های موفق دارای افراد نوآور واقعی هستند و اگر بتوانید به یکی از این تیم ها ملحق شوید چیزهای زیادی می توانید یاد بگیرید.

5- کارهای شما دیده خواهد شد.

یکی دیگر از مشکلاتی که در شرکت های بزرگ به چشم می خورد این است که کار شما زیاد دیده نمی شود و یا شاید اصلا دیده نشود. اما در یک استارت آپ تقریبا چنین چیزی غیر ممکن است. اگر شما در کاری موفق شوید، تیم کوچک شما آنرا خواهد دید و از شما برای انجام آن تشکر خواهد کرد. همان طور که پیروزی های شما دیده می شود شکست های شما هم دیده می شود. به دو دلیل این اتفاق خوبی است. اول اینکه شکست شما خیلی زود توسط بقیه تشخیص داده خواهد شد و در صورت نیاز دیگر اعضا می توانند به شما در حل آن کمک کنند. دوم اینکه به این علت که شکست های شما خیلی زود نمایان می شوند تلاش می کنید که کمتر اشتباه کنید. متمرکز ماندن باعث می شود که خطاهای شما کمتر شود و موفقیت های بیشتری به دست آورید. همچنین وقتی می بینید که فعالیت های دیگران به کارهای شما بستگی دارد ارزش کار خود را بیشتر درک می کنید.

6- شما در یک فضای کاری عالی کار خواهید کرد.

چند نمونه از شرایط کاری:

 • تقریبا هر طور که دوست داشته باشید می توانید (البته با توجه به معیارهای جامعه و تیم) لباس بپوشید.
 • محیط شاد و دوستانه ای خواهید داشت.
 • تیم شما هم انگیزه ها و دلایل نزدیک به شما برای فعالیت دارند.
 • افراد اطراف شما خلاق هستند و این موجب می شود که خلاقیت شما هم شکوفا شود.

 

7- شما صرفه جویی را یاد خواهید گرفت.

فعالیت در یک استارت آپ به این معنی است که بودجه شما محدود است. حتی اگر هم سرمایه گذار مناسبی داشته باشید باز هم اعضای تیم به دنبال این هستند تا کارها را با هزینه کمتری انجام دهند. هیچ چیز اضافی و تجملاتی وجود نخواهد داشت (شاید کمی مایوس کننده باشد). حسابدار مجموعه شاید مجبور شود برنامه نویسی یاد بگیرد، شما شاید مجبور شوید گاهی ظرف ها را بشویید، در ابتدا شاید مجبور شوید شش نفر در یک اتاق فعالیت داشته باشید. این صرفه جویی و احساس مسئولیت نسبت به پول ناخودآگاه به زندگی شخصی شما هم راه پیدا خواهد کرد و شما به آهستگی راه هایی برای کم کردن مخارج و درست مصرف کردن پول تان پیدا خواهید کرد. شما راهی برای خلق کردن پول به جای مصرف کردن آن پیدا می کنید که گاهی لذت بیشتری هم دارد. شما از اینکه در تیمی هستید که تصمیم دارد زندگی مردم را ساده تر کند لذت خواهید برد. زندگی شما معنای جدیدی پیدا خواهد کرد و این موجب تولید انرژی و انگیزه در شما خواهد شد و شاید حتی موجب شود که پروژه خودتان را شروع کنید.

8- شما مفاهیم ارزش کار سخت، اعتماد به نفس و پشتکار را درک خواهید کرد.

مهم تر از هر مزیتی در استارت آپ این موضوع است که شما مفهوم کار سخت، تفکر خلاقانه و سرسختی را درک می کنید و این از همه چیز با ارزش تر است. یک بار که شما چیزی را خلق کنید، چیزی کامل و قابل لمس، چیزی که بتوانید آنرا احساس کنید و از آن استفاده کنید، شما حس مالکیت و خالق بودن را درک خواهید کرد. برای کسانی که تا کنون چیزی درست نکرده اند درک این احساس خیلی سخت است. کار در یک استارت آپ و منتشر شدن خبر محصول شما موجب می شود که به کارتان افتخار کنید. این غرور و افتخار است که موجب می شود از چیزی که خلق کرده اید به شدت دفاع کنید.

فعالیت در یک استارت آپ همچنین به این معنا است که شما و تیم تان تنها افرادی هستید که مسئولیت موفقیت تان را بر عهده دارید. برای برخی این بدان معناست که فعالیت استارت آپی را رها می کنند و به یک کار شرکتی می پردازند و امیدوار هستند که کسی حقوق آنها را بپردازد. برای برخی دیگر این یک انگیزه بزرگ است. برای اینکه به دیگران وابسته نباشید، نیاز دارید مهارت هایی را فرا بگیرید که هیچ چیز درباره آنها نمی دانید. در استارت آپ مرز بین شکست و پیروزی خیلی باریک است.

منابع:

 1. fastcompany

3 دیدگاه در “8 دلیل برای انتخاب یک استارت آپ به جای یک کار شرکتی

  • 8 خرداد 1397 در4:02 ق.ظ
   پیوندیکتا

   ممنون. خوشحالیم که چنین نظری دارید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *